Zaujímavé miesta v Gruzínsku 2020

0
5409

Hovorí sa, že keď Boh rozdeľoval zem, Gruzínci kvôli svojej hostine prišli neskoro. Na otázku prečo meškajú, odpovedali, že hodovali na jeho počesť.
Boh sa im teda rozhodol dať kúsok zo svojej zeme.

Gruzínsko je jedna z najpriateľskejších krajín. Príjemný a pohostinný ľudia, vysoké hory, krásne pláže a chutné jedlá robia z tejto krajiny mekku pre cestovateľov.

Navštívil som ho 2x. Prvý krát bolo všetko naplánované, druhý krát som šiel sám, intuitívne. Aj keď doprava je v Gruzínsku lacná, prevažnú časť krajiny som šiel stopom. Je to jedna z najjednoduchších krajín na stopovanie.

Dokopy som navštívil miesta ako Batumi, Ureki, Kutaisi, Tbilisi, Mestia, Chiatura, Katskhi, Vardzia, Stepantsminda a veľa ďalších dediniek po ceste. To všetko sa dá pohodlne stihnúť počas 2 týždňového výletu.

gruzinsko plan cesty

Kutaisi

Je malé mesto, turisticky významné hlavne ako križovatka, kedže tu častejšie pristávajú lietadlá z Európy. V meste je možné navštíviť katedrálu z ktorej je veľmi pekný výhľad na mesto, hlavne pri západe slnka.

Kutaisi Gruzinsko Kostol

Mestia

Horská dedina. Dá sa tu dostať marshutkou z dediny Zugdidi, alebo priamo z Kutaisi. Trasa Zugdidi-Mestia ide cez hory a oplatí sa mať pripravený fotoaparát.

Stopovanie v Gruzínsku, Mestia

Dedinka Mestia je východiskovým bodom pre turistku v tomto regióne. Najznámejšou turistikou je ľadovec, ležiaci niekoľko hodín pohodovej cesty od dediny.

Stopovanie v Gruzínsku, cesta k ľadovcu

Katskhi pillar

Najizolovanejší chrám na svete. Postavený v 9th storočí, na 40 metrovej skale. Nedá sa na neho (legálne) vyliezť, ale aj tak je to zaujímavé a neobyčajné miesto.

Chiatura

Malé mesto na severe Gruzínska. Je tu veľa lanoviek a opustených budov. Ideálne na urban exploration.

V za mestom sa tiež nachádza kaplnka vytesaná do skaly. Dá sa navštíviť pešo z centra mesta a vstup je zdarma.

Ureki

ureki beach

Pláž z čiernym pieskom. Piesok je príjemný teplý a vraj aj liečivý. Zaujímavá zastávka na ceste do Batumi.

Batumi

Stopovanie v Gruzínsku, Batumi

Batumi. široké a vysvietené ulice, všade blikajúce neóny, zaujímavá zmena oproti horám. 

Na kamenistých plážach je voda čistá a mesto ponúka veľa atrakcií. Na kopec nad mestom sa dá vyviezť lanovkou.

Stopovanie v Gruzínsku, Batumi mesto

Borjomi

Známe kúpelne miesto z minerálnym prameňom Borjomi. Asi po hodine cesty tmavým lesom sa dá dostať na lúku, bez elektriny, iba ticho, svit hviezd a termálny bazén!

Stopovanie v Gruzínsku, Borjomi

Akhaltsikhe

Je stará turecká pevnosť, mimoriadne zachovalá a fotogenická. Príjemné miesto pre človeka ktorého zaujíma história.

Stopovanie v Gruzínsku - Akhaltsikhe

Vardzia

Kláštor vytesaný do skaly. Stovky úzkych chodbičiek a tunelov z nekonečným množstvom okien a rôznych zákutí kde je možné zablúdiť. Veľmi zaujímavé miesto neďaleko Tureckých hraníc.

Stopovanie v Gruzínsku, Vardzia

Tbilisi

Hlavné mesto Gruzínska. Pripomína Bratislavu, až na to že Tbilisi má metro. V centre mesta je vidno zopár budov, ktoré nezapadajú do klasickej architektúry mesta. Je to preto, lebo bývalý Gruzínski politik Saakašvili chcel mesto priblížiť viac k európskej architektúre.

Stopovanie v Gruzínsku, Tbilisi

Ďalší článokZimný výstup na Slavkovský štít
Rád cestujem, skúšam nové možnosti, dokumentujem, fotím, pozorujem život a žijem ho naplno. Nakrajsveta je môj zápísník, na ktorom sa z Vami o svoje zážitky delím

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.