Čína je rozsiahla krajina, uzavretá pred vonkajším svetom. Má svoje vlastné pravidlá, zákony a zvyky. Nefunguje tu internet tak, ako ho poznáme a práve to všetko robí cestovanie do Číny unikátne.
Obsah
Čínu som prvýkrát navštívil po ceste transibírskej magistrály, teda z Mongolska a pokračoval naprieč krajinou vlakmi a autobusmi až do Laosu. Moja druhá návšteva Číny začala na brehoch Žltého mora, kde som sa doplavil loďou z Južnej Kórei a pokračoval ďalej cez celú Čínu stopom až do Kazachstanu. V tomto článku sú zhrnuté všetky zaujímavé miesta, na ktoré som narazil + tipy ako sa v tejto obrovskej a exotickej krajine pohybovať.
Môže dnes ktokoľvek cestovať do Číny?
Áno. Cestovanie do Číny je opäť možné. Nie je však až také slobodné, ako tomu bolo pred rokom 2020, no toto je Čína, na ktorú si teraz musíme zvyknúť.
Ako získať víza na cestovanie do Číny🛂
Bezvízový vstup do Číny na 15 dní
Občania Slovenska môžu od 8.11.2024 do 31.12.2025 navštíviť Čínu na 15 dní bez nutnosti vybavovania víz.
Ak potrebujete ostať v Číne dlhšie, čítajte ďalej:
Čínske turistické víza
Čo si treba pripraviť pred návštevou ambasády:
- Rezerváciu spiatočnej letenky, alebo iný hodnoverný dôkaz o opustení krajiny v stanovenom termíne
- Rezervácia ubytovania
- 1x fotografie pasovej veľkosti z bielym pozadím
- Itinerár vo forme: termín – mesto – názov hotela.
- Platné poistenie v Číne počas celého pobytu
- Vyplnený formulár z ministerstva zahraničných vecí
V prípade, že Vám bolo niekedy udelené Čínske vízum, druhé pôjde ľahšie. Sídlo Čínskej ambasády v Bratislave.
Stále však platí, že vízum najrýchlejšie vybavíte v krajine geograficky bližšej k tej, o ktorú vízum žiadate. Ja som svoje prvé Čínske víza vybavil v Mongolsku a trvalo len pár dní. Druhé Čínske víza som vybavoval vo Vietname, kde je aj pravdepodobne najťažšie samotné víza získať. Nikto ich vtedy nedostal okrem mňa, pravdepodobne preto, lebo som už v pase mal predošlé čínske vízum.
Bezvízový vstup do Číny na 72 hodín
Pokiaľ plánujete tranzit do 72 hodín v mestách Peking, Šanghaj a Kantón, tak nemusíte žiadať o vízum. Po zakúpení letenky je však potrebné o tomto informovať leteckú spoločnosť.
Ako navštíviť Hong-Kong a Macao
Hong-kong a Macao sú osobitné administratívne oblasti Číny. Pre vstup do Hong-kongu a Macaa sa vzťahuje pre slovákov bezvízový styk do 90 dní. Vycestovanie do Hong-kongu a Macaa sa považuje za opustenie územia Činy, takže ak sa chcete potom vrátiť naspäť do Číny, zabezpečte si dvojvstupové víza.
Je cestovanie do Číny v súčasnosti bezpečné ?
Čína je mimoriadne bezpečná krajina. Je to suverénne najbezpečnejšia krajina, akú som kedy navštívil. Šanca, že vás niekto fyzicky napadne je skoro nulová, to aj pre všadeprítomnú políciu a kamery na každom kroku. Číňania však radi podvádzajú na peniazoch, tak sa nenechajte nachytať.
✈️ Ako sa dostať do Číny
Do Číny sa dá vstúpiť po zemi, loďou aj letecky. Vyskúšal som si všetky spôsoby. Čínske hranice sa všeobecne prekračujú veľmi rýchlo. Všetko je dobre organizované a dokonca môžete aj ohodnotiť prácu príslušného úradníka.
Cestovanie do Číny letecky
Lety bez prestupov do Činy sa dajú nájsť aj z Viedne, Budapešti a Prahy. Ceny začínajú od 500 euro vyššie.
Ako vstúpiť do Číny po zemi
Čína má spoločnú hranicu s týmito krajinami
Rusko, Mongolsko, Kazachstan, Kirgistan – pozemné hranice sú otvorené, prechod bezproblémový
Tadžikistan – Hraničný prechod Kulma Pass leží v náročnom horskom teréne a od 2017 nim neprešiel nikto, kto nerozpráva plynule čínsky.
Pakistan – Hraničný prechod v Chundžerábskom priesmyku je v nadmorskej výške 4693 m.n.m a je otvorený aj pre turistov, no len cez pracovné dni.
India, Nepál, Bután, Mjanmar – Hranice sú otvorené
Laos, Vietnam – Prechod hranicami je bezproblémový
Ako na cestovanie do Číny loďou z Južnej Kórei
Cestovanie do Číny loďou z Južnej Kórei za priaznivú cenu zabezpečuje niekoľkokrát do týždňa spoločnosť Weidong.
🎒 Nezávislé cestovanie do Číny
Nezávislé cestovanie po Číne je vcelku výzva, a to najmä ak máte v pláne navštíviť dediny a jej odľahlejšie oblasti. Počet anglicky hovoriacich je obvykle rovný nule. Napriek tomu, Číňania sú inteligentný ľudia a dá sa s nimi celkom dobre rozprávať rukami nohami. Ja som nemal problém precestovať Čínu stopom, napriek tomu, že neviem po Čínsky ani slovo.
Ako nájsť ubytovanie v Číne🏠
Ubytovanie je možné nájsť a rezervovať na bookingu. Pozor však, pretože nie všetky ubytovania, ktoré sú na bookingu zobrazené, môžu cudzincov skutočne ubytovať. Ubytovanie na to potrebuje licenciu od vlády. Mne sa ale veľakrát stalo, že ma napriek tomu ubytovali, načierno.
Mimochodom, Couchsurfing v Čine funguje skvelo.
⛅ Najlepší čas na návštevu Číny
Vzhľadom na veľkosť krajiny možno Čínu ľahko považovať za celoročnú krajinu. Ak sa však plánujete po krajine túlať a byť hlavne vonku, odporúčam leto, napriek tomu, že v lete je v Čine výrazne teplo.
Zaujímavé miesta v Číne
Peking
Máloktorým mestom som bol tak očarený, ako práve Pekingom a najmä množstvom pamiatok, ktoré sa tam dajú navštíviť. Ak by ste chceli pochodiť len tie zaujímavé, budete potrebovať minimálne mesiac. Najznámejšie miesta sú Zakázané mesto, Cisárovo letné sídlo či obrovské námestie – najväčšie na svete, kde sa s tebou bude chcieť fotiť každý Číňan.
Čínsky múr
Jeho turistickú časť môžete navštíviť autobusom priamo z Pekingu. Platí sa rozumné vstupné. Na múre je veľa turistov, no ak sa vyberiete ďalej, tak ho budete mať len pre seba.
Xi-An a Terrakotova armáda
Xi-An bolo kedysi hlavné mesto a doteraz pôsobí hrdo a majestátne. Vraví sa, že kto nenavštívil Xi-An, akoby nebol v Číne. Pre mňa to bolo najzaujímavejšie mesto v Číne. Terakotová armáda sa nachádza v jeho blízkosti a určite stojí za návštevu.
Guilin a Yangshuo
Turistické miesto v južnej časti Číny, ktorého nádhera je zobrazená aj na 20 juenovej bankovke. Príroda na tomto mieste je veľmi exotická. Hory pripomínajú uhorky, zapichnuté v zemi. Populárna atrakcia je romantická plavba na lodi, no dá sa aj liezť. Nás bavilo prenajať si skúter a jazdiť miestnymi dedinami, čo považujem za jeden z naj zážitkov v Číne.
Žlté hory – Huangshan
Známy čínsky národný park poprepletaný lanovkami a nekonečnými schodmi. Áno, v Čine sa chodí na turistku po schodoch.
Kumming
Menšie čínske mesto, blízko je napríklad populárna atrakcia Kamenný les. Z mesta sa tiež môžete dostať autobusom do dediny Luang-Prabang v LAOSe.
Urumči
Netradičné mesto na druhom konci Činy, brána do inej kultúry. Dá sa z neho dostať do Kazachstanu, napríklad priamym autobusom alebo nočným vlakom na hranice a zaujímavejším postupným prechodom hraníc. Z mesta sa tiež dá pokračovať smerom na Kashgar, populárne mesto na ceste Hodvábnej cesty.
Hong-Kong
Nepatrí do Číny a teda nie sú nutné Čínske víza. Mesto plné mrakodrapov má modernú architektúru mixujúcu sa s typickými čínskymi domami. Kedysi sa tu točili filmy, zaujímavé je napríklad navštíviť sochy známych hercov. Hong-Kong sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch so značným prevýšením. Ponúka dokonca aj trochu prírody a je možné ísť na turistiku po neďalekých tropických lesoch.
💰 Ceny, rozpočet a výdavky v Číne
V Číne sa platí miestnou menou – čínskym Júanom
1 Euro je približne 7.8 CYN
Kde si môžete vymeniť peniaze
V Číne sa dajú meniť peniaze len v banke, a to konkrétne v Bank of China.
Bankomaty v Číne
Fungujú a berú všetky známe zahraničné karty
Koľko stojí cestovanie po Číne?
Čína je v celku lacná krajina, no ak budete považovať vyšší štandard, tak ceny budú tiež vyššie, porovnateľné z EU.
Koľko stojí jedlo a pitie v Číne?
- Večera v malej miestnej reštaurácii 20 CYN za dobré jedlo
- Večera v reštaurácii strednej triedy 70 CYN
Aké sú náklady na dopravu v Číne?
- Preprava mestským autobusom zvyčajne stojí od 2 CYN za jazdu
- Ceny taxíkov sa zvyčajne začínajú od 13 CYN
- Cena rýchlovlaku Peking – Shenzen začína od 550 CYN
Aké sú náklady na ubytovanie v Číne?
- Cena hostela sa zvyčajne pohybuje od 50 CYN
- Jednolôžková alebo dvojlôžková izba od 120 CYN
- Lepší hotel bude stáť približne 300 CYN
🚌 Ako sa pohybovať po Číne: doprava
Doprava v Číne je mimoriadne dobre organizovaná a lacná. Nie je problém sa dostať takmer kamkoľvek, akýmkoľvek dopravným prostriedkom, od vlaku, autobusu či taxíka, až po tuktuky, alebo rikše.
Ako sa pohybovať po Číne vlakom
Čína má rozsiahlú železničnú sieť a niekoľko druhov komfortných vagónov. Vagóny sú čisté, moderné a všetky sú klimatizované.
V najlacnejšej triede sa sedí, a to aj viacerí na jednom sedadle, pretože vám môžu predať lístok bez sedadla. Bežné je tiež priniesť si do vlaku vlastnú stoličku.
Stredná komfortná trieda má 6 ležadiel, 3 nad sebou. Je to pohodlné, no ak dostanete vrchnú posteľ, tak klimatizácia bude fúkať rovno na vás.
Lístok sa dá pozrieť online na ctrip.com. Najvýhodnejšia cena je však vždy priamo na vlakovej stanici. Pripravte sa však na dlhé, aj niekoľkohodinové stánie v rade na lístok. Bez lístka vás do budovy, odkiaľ vlaky odchádzajú, nepustia.
Ako cestovať po Číne autobusom
Autobusy sú v Číne veľmi populárne, a pokiaľ sa neplánujete presúvať tisíce kilometrov, tak aj v celku pohodlné. Ich časy si môžete pozrieť na ctrip.com alebo etripchina.
Opäť však platí, že bez čínskeho ID si lístok online nekúpite. Iba na stanici.
Mestské autobusy a metro v Číne
Fungujú spoľahlivo a dá sa platiť aj známymi platobnými kartami.
Ako stopovať v Číne
Stopovanie v Číne je veľmi jednoduché, a ja som takto prešiel tisíce km naprieč krajinou. Je však nutné byť pripravený, a to tak, že si vyrobíš stopársky list obsahujúci informácie o tebe v tradičnej a zjednodušenej Čínštine. Napíš tam kto si, čo robíš, odkiaľ pochádzaš, kam máš namierené a prečo takto cestuješ.
Stopovať môžeš v Číne kdekoľvek. Ak tento list nebudeš mať, ľudia ta zoberú no pravdepodobne odvezú na najbližšiu vlakovú stanicu.
ℹ Informácie o krajine, Číňanoch a ich kultúre
Číňania sú inteligentný a pohostinný ľudia. Tiež veľmi hrdý na svoju krajinu, jej smerovanie a kultúrne hodnoty. Ako turista tam budete mimoriadne vážený, o to viac v oblastiach, kde turisti nechodia. V odľahlejších oblastiach Číny s vami budú Číňania rozprávať, akoby počítali, že ich jazyk automaticky ovládate. Vaše mlčanie môžu dokonca v istých prípadoch považovať za urážlivé, nechápajúc, že nie každý na svete Čínsky rozpráva.
Mne sa v Čine veľmi páčilo. Je to jediná krajina, ktorá je tak silno odrezaná od západného vplyvu, že sa tam človek skutočne cíti ako na inej planéte, čo každému dobrodruhovi iste ulahodí. Je tam tiež mimoriadne bezpečne.
🍲 Čínska kuchyňa
Čínska kuchyňa je vo svete dobre známa. Pripravte sa na výdatné porcie za prijemné ceny.
Pekingká kačica (北京烤鸭, Běijīng kǎoyā)
- Ikonické jedlo z Pekingu, ktoré sa vyznačuje chrumkavou kožou a jemným mäsom. Servíruje sa s tenkými palacinkami, cibuľou a omáčkou hoisin.
Kung Pao kuracie (宫保鸡丁, Gōngbǎo jīdīng)
- Pikantné jedlo z provincie S‘-čchuan, pripravené z kuracieho mäsa, arašidov, čili papričiek a zeleniny v omáčke s výraznou chuťou.
Dim Sum (点心, Diǎnxīn)
- Kolekcia malých jedál, ktoré sa podávajú v bambusových košíkoch. Môžu obsahovať rôzne plnené knedličky, buchty, závitky a iné drobné pochúťky.
Smažená ryža (炒饭, Chǎofàn)
- Obľúbené jedlo pripravované z ryže, vajec, zeleniny, mäsa alebo morských plodov. Rýchlo sa smaží na panvici wok s rôznymi koreninami.
Mapo tofu (麻婆豆腐, Mápó dòufu)
- Tradičné jedlo z provincie S‘-čchuan, ktoré kombinuje jemné tofu s mletým mäsom a pikantnou omáčkou s čili a korením S‘-čchuan.
Hot Pot (火锅, Huǒguō)
- Spoločenské jedlo, kde si hostia varia rôzne suroviny ako mäso, zeleninu, huby a morské plody v horúcom vývare priamo na stole.
Jiaozi (饺子, Jiǎozi)
- Tradičné čínske knedličky plnené mletým mäsom a zeleninou. Môžu byť varené, smažené alebo dusené.
Char Siu (叉烧, Chāshāo)
- Sladko-slané bravčové mäso marinované a pečené na grile. Často sa podáva s ryžou alebo ako náplň do buchiet.
Sladkokyslé kuracie (糖醋鸡, Tángcù jī)
- Populárne jedlo, ktoré kombinuje kúsky kuracieho mäsa v chrumkavom obale s omáčkou z octu, cukru a paradajkového kečupu.
Hunan hovädzie (湖南牛肉, Húnán niúròu)
- Pikantné jedlo z provincie Hunan, kde je hovädzie mäso smažené s čili papričkami, cesnakom a rôznymi koreninami.
Počas cestovania naprieč Čínou som nenarazil na nikoho, kto by jedol psa a podobne. Na miestnom trhu v jednej čínskej dedine som však videl predávať hospodárskej zvieratá v klietkach. Boli tam, husi, sliepky, kačky a…mačky. Všetko v rovnakých klietkach.
💻 Internet v Číne
V Číne je s internetom problém. Je cenzurovaný, a teda nefunguje FB, Google (ani jeho produkty) a ďalšie pre Čínsku vládu podozrivé stránky. SIM kartu je možné kúpiť len veľmi obmedzenú a za dosť vysokú cenu.
Verejné wifi v Číne
Ak nemusíte byť stále online, spoľahnite sa na free wifi, ktorých je celkom dosť. Určite, ich nájdete v hoteloch alebo reštauráciách a nebojte sa opýtať na heslo, radi ti ho dajú. Ak chcete používať Google, FB či Instagram, budete musieť použiť VPN.
Jednoducho si pred vstupom do Číny nainštalujte jednu z týchto aplikácií, zaplate mesačný poplatok (alebo využi časovo obmedzenú verziu zdarma) a surfujte bez obmedzení. Veľmi populárne sú Strong VPN, Express VPN, Astrill … Čínska vláda dennodenne intenzívne blokuje všetky VPN, no za týmito aplikáciami sú ľudia, ktorí to sledujú a upravujú tak, aby ich VPN siete boli stále aktuálne.
Ďalšie informácie 💬
Viac informácií o cestovaní nájdete na stránke cestovateľského blogu
Moje cestopisy a články o susedných krajinách
- Ako na cestovanie po Rusku v ťažkých časoch (2024)
- Cestovanie po Bielorusku
- Ako precestovať Mongolsko – kompletný sprievodca
- Ako na cestovanie po Afganistane počas vlády Talibanu
Najnovšie články o cestovaní
-
Zaujímavé miesta a atrakcie v Poľsku 2025
-
Cestovanie po Pakistane + prechod nebezpečným Balučistanom (aktualizované pre 2025)
-
Transsibírska Magistrála a cestovanie po Rusku v 2025
-
Ako na cestovanie do Číny – kompletný sprievodca pre 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie po Kirgizsku v 2025
-
Ako na cestovanie do Kazachstanu – kompletný sprievodca pre 2024
-
Ako na lacné cestovanie po Saudskej Arábii v 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie do Jordánska v 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie do Mexika v 2024
-
Lacná dovolenka na Islande (Aktualizované 2024)
Boli ste v Číne, alebo sa tam ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o svoje zážitky a skúsenosti v komentároch ✍️
Pridaj komentár