Mongolsko je krajina slobodných ľudí, koní a nedotknutej divočiny. Je to presne ten typ destinácie, do ktorej vo svojich predstavách unikneš, keď na teba tlak každodenného života príliš doľahne.
Mongolsko je rozsiahla krajina s dobre rozvinutým turistickým ruchom. V Ulanbátare je možné dostať takpovediac všetko, a ak si rád necháš zorganizovať cestu miestnymi sprievodcami, stačí zájsť do miestnych hotelov či miest, kde sa zhromažďuje veľa turistov a hneď budeš obklopený lákavými ponukami.
Ak si však cestu rád zorganizuješ sám, rád ti pomôžem s výberom toho najlepšieho.
Obsah
Čo potrebujete vedieť pri cestovaní do Mongolska
✏️
Rýchle fakty
Hlavné mesto | Ulánbátar |
Oficiálne jazyky | Mongolský |
Rozloha | 1,565,000km² |
Mena | Togrog/Tugrik (MNT) |
Počet obyvateľov | 3 miliony |
🛂
Viza
Od roku 2019 mongolská vláda povolila občanom mnohých krajín vrátane Slovenska navštíviť Mongolsko na 30 dní bez víz.
✈
Vstup do krajiny
Na medzinárodné letisko Ulánbátar prilieta mnoho medzinárodných letov z Južnej Kórey, Thajska, Číny, Japonska, Hongkongu, Nemecka, Ruska a Turecka.
Mnohí cestovatelia sa však rozhodnú navštíviť Mongolsko vlakom po zemi z Ruska alebo Číny.
☀️
Najlepší čas na návštevu
Najlepší čas na cestu do Mongolska je od júna do augusta, keď je krajina rozkvitnutá, zelená a teploty sa pohybujú od 18 do 28 °C. Mongolsko má extrémne kontinentálne podnebie s veľmi rozdielnymi teplotami kvôli svojej vnútrozemskej polohe.
História, dianie v krajine a súčasný stav
História starovekého Mongolska siaha do tretieho storočia pred naším letopočtom, keď sa k moci dostali Xiongnuovia a ďalšie kočovné kmene.
V roku 1206 sa k moci dostal Džingischán, ktorý zjednotil bojujúce kmene pod Veľkú mongolskú ríšu. Bol vyhlásený za Džingischána (Chingis Haan), čo znamená vládcu všetkých mongolských kmeňov. Za Čingischána sa mongolská ríša rozšírila do východnej Európy a za jeho nástupcov (vrátane jeho vnuka Kublajchána) sa rozšírila do celej Číny a Strednej Ázie.
S rozlohou tridsaťtri miliónov štvorcových kilometrov (približne trinásť miliónov štvorcových míľ) sa stala najväčšou súvislou ríšou v dejinách.
V súčasnosti je Mongolsko krajinou orientovanou na cestovný ruch, ktorá využíva svoju bohatú históriu, pripravenú na poznávanie zvedavými návštevníkmi. Cestovať po Mongolsku je jednoduché a my sa pozrieme na to, ako to urobiť efektívne.
🛂Ako získať víza do Mongolska
Po roku 2019 sa Mongolsko našťastie ešte viac otvorilo návštevníkom. Teraz ponúka bezvízový vstup do mnohých krajín vrátane Slovenska a to s platnosťou na 30 dní.
Zoznam krajín, ktoré sú oprávnené na bezvízový styk
Argentina
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Bulgaria
Canada
Chile
Croatia
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Ecuador
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hong Kong SAR (China)
Hungary
Iceland
Indonesia
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Kyrgyzstan
Lao People’s Democratic Republic
Latvia
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau SAR (China)
Malaysia
Malta
Monaco
Netherlands
New Zealand
Norway
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Republic of Korea
Romania
Russian Federation
Serbia
Singapore
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Thailand
Türkiye
Ukraine
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
United States of America
Uruguay
Uzbekistan
Zoznam krajín oprávnených na elektronické víza
Albania
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Armenia
Australia
Bahamas
Barbados
Belize
Benin
Bhutan
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Botswana
Brunei Darussalam
Burundi
Cabo Verde
Cambodia
Central African Republic
China
Colombia
Comoros
Congo
Costa Rica
Côte d’Ivoire
Cuba
Democratic Republic of the Congo
Djibouti
Dominica
El Salvador
Equatorial Guinea
Eritrea
Eswatini
Ethiopia
Fiji
Gabon
Gambia
Ghana
Grenada
Guatemala
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Honduras
India
Jamaica
Kenya
Kiribati
Kuwait
Lesotho
Madagascar
Malawi
Marshall Islands
Mauritania
Mauritius
Mexico
Micronesia ( Federated States of)
Moldova
Montenegro
Mozambique
Myanmar
Namibia
Nauru
Nepal
Nicaragua
North Macedonia
Palau
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Rwanda
Saint Kitts and Nevis
Saint Lucia
Saint Vincent and the Grenadines
Samoa
San Marino
Sao Tome and Principe
Saudi Arabia
Senegal
Seychelles
Sierra Leone
Solomon Islands
South Africa
South Sudan
Suriname
Taiwan
Timor-Leste
Togo
Tonga
Trinidad and Tobago
Tuvalu
Uganda
United Republic of Tanzania
Vanuatu
Vatican City State
Venezuela (Bolivarian Republic of)
Vietnam
Zambia
Zimbabwe
✈️Ako sa dostať do Mongolska
Ako cestovať do Mongolska letecky
Medzinárodné letisko v Ulánbátare má mnoho medzinárodných letov do Južnej Kórey, Thajska, Číny, Japonska, Hongkongu, Nemecka, Ruska a Turecka. Ak hľadáte najlacnejšiu možnosť, skúste letieť z Pekingu.
Ako cestovať do Mongolska po zemi
Mnohí samostatní cestovatelia sa vydávajú do Mongolska po zemi. Vzhľadom na transmongolskú trasu to môžeme považovať za najpohodlnejší spôsob vstupu do krajiny.
Vstup do Mongolska z Ruska
Existujú dve populárne možnosti. Vlakom alebo minibusom.
Ak sa rozhodnete cestovať vlakom, môžete jednoducho pokračovať v ceste z Ulan-Ude alebo Irkutska. Nevýhodou takejto cesty je, že budete musieť čakať, kým príslušníci pohraničnej stráže skontrolujú celý vlak, čo môže trvať niekoľko nepríjemných hodín, najmä v prípade horúceho počasia.
Našťastie existujú minibusy, ktoré vychádzajú z Ulan-Ude a idú priamo do Ulanbátaru. Cena je približne rovnaká, ale hranicu prekročia oveľa rýchlejšie.
Vstup do Mongolska z Číny
V Číne prekročíte hraničný priechod Zamiin-Uud. Ak sa chcete dostať na hranicu, najprv choďte do mesta Hohhot, odkiaľ môžete ísť priamym autobusom do pohraničného mesta Erenhot. Odtiaľ môžete prejsť hranicu pešo a/alebo vlakom do Ulánbátaru.
rady pre Mongolsko
🛌
Ubytovanie
Ubytovanie v mestách je lacné a zvyčajne celkom dôstojné. Ak sa vyberiete na vidiek, cena sa výrazne zvýši, ale môžete využiť bezplatné kempovanie.
Prípadne sa stačí opýtať miestnych ľudí, aj s gestom spojenej dlane, a oni vás môžu nasmerovať do nejakého miestneho penziónu.
🚶
Nezavyslé cestovanie
V Mongolsku je možné cestovať nezávisle a túto možnosť by mali zvážiť cestovatelia s nízkym rozpočtom, pretože Mongolsko môže byť drahé, ak sa spoľahnete na turistické balíky od miestnych spoločností.
🚐
Doprava
Po Mongolsku sa dá veľmi ľahko cestovať miestnymi minibusmi. Verejná doprava je veľmi lacná a dobre organizovaná ku všetkým hlavným turistickým atrakciám. Ak však chcete ísť do odľahlých oblastí, budete potrebovať 4×4.
🎒 Nezávislé cestovanie v Mongolsku
Nezávislé cestovanie v Mongolsku je možné, dokonca sa odporúča, napriek mnohým ponukám miestnych sprievodcov.
Mám pocit, že to musím spomenúť, pretože na môj vkus mnohí miestni sprievodcovia nie sú v mnohých ohľadoch profesionálni, vidia nás zahraničných turistov ako čistý zdroj peňazí.
Budú vám ponúkať turistické balíky a snažiť sa vás presvedčiť, že v Mongolsku neexistuje verejná doprava a že ak nepôjdete s nimi, určite sa tam stratíte.
Hoci to môže byť pre niektorých pravda, pre väčšinu to pravda nie je a Mongolsko sa dá plne preskúmať na vlastnú päsť.
⛅ Najlepší čas pre návštevu Mongolska
Najlepší čas na cestu do Mongolska je od júna do augusta, keď je krajina bohatá a zelená a teploty sa pohybujú od 18 do 30 °C. Mongolsko má extrémne kontinentálne podnebie s veľmi rozdielnymi teplotami, čo je spôsobené jeho vnútrozemskou polohou.
Mongolsko má tiež viac ako 250 slnečných dní v roku, takže dobré slnečné okuliare sa môžu hodiť.
Ako cestovať do Mongolska v zime
Ak neznášate extrémne mrazy s teplotami pod -30 °C, neodporúčam vám navštíviť Mongolsko v zime.
Cestovanie do Mongolska na jar a na jeseň
Jarné a jesenné mesiace v Mongolsku sú zvyčajne pomerne chladné a veterné, s teplotami okolo 12 °C. Ak nechcete alebo nepotrebujete cestovať práve v tomto ročnom období, odporúčam vám počkať s cestovaním do leta.
Letný výlet do Mongolska
Toto je najlepší čas na návštevu Mongolska. Leto je zároveň začiatkom turistickej sezóny. Ak navštívite Ulánbátar v lete medzi 11. a 13. júlom, budete mať možnosť zažiť mongolský festival a vidieť naživo tri národné mongolské disciplíny – zápasenie, lukostreľbu a jazdu na koni.
Mojich 5 najlepších zážitkov z Mongolska
1. Ulanbátar – hlavne mesto
Nachádza sa tu námestie so sochou Džingischána, veľa obchodných centier, výškových budov, skrátka centrum Mongolska. Z mesta je možnosť vybehnúť na neďaleký kopec s kruhovým pamätníkom, s historickými obrazmi Mongolska a pekným výhľadom na mesto. Odporúčam navštíviť hlavne pred západom slnka. Je tu niekoľko veľkých múzeí aj veľkých obchodov so suvenírmi. Obvykle ich veľmi nenavštevujem, ale tieto stoja za to. Veľký výber tradičných mongolských nástrojov za priaznivé ceny rovnako ako múzea dýchajúce históriou.
Vlaková stanica sa nachádza ďalej od centra na pozícii (GPS 47.908448, 106.883620).
Čínska ambasáda (GPS 47.923346, 106.922735 – presná pozícia miesta, kde sa žiada o víza).
Ruská ambasáda (GPS 47.915665, 106.910203).
GPS pozície som uviedol zámerne z dôvodu, že celý Ulanbátar má veľmi chaoticky usporiadané ulice a adresy v podstate neexistujú. To znamená napríklad aj to, že väčšina pošty, ktorá prichádza do Mongolska, ostáva na centrálnej pošte a majitelia si ju tam chodia pravidelne vyzdvihnúť.
2. Jazero Khovsgol (Хөвсгөл Нуур БЦГ)
Druhé najčistejšie jazero v oblasti, nachádzajúce sa vo výške 1 645 metrov. Je preto nutné pribaliť si teplé oblečenie, lebo je tam zima a miestami sneh aj v lete.
V jeho okolí je zároveň jedno z najlepších miest na turistiku, či už pešiu alebo na koni. V odľahlých horách okolo jazera je možné vidieť tradičných Mongolov. V lesoch žijú aj soby.
Okolo jazera je veľa kempov, v jurtach sa dá za poplatok prespať. Môžeš aj stanovať, ale priprav si dobrú zimnú výbavu. V jazere je možné aj kúpanie, teplota je porovnateľná s Bajkalom, avšak vzduch oveľa chladnejší.
K jazeru sa dostaneš minibusom s Dragoon Bus Station v Ulanbátare. Žiaľ, minibusy nechodia priamo k jazeru, a tak si z mestečka Murun (Мөрөн) budeš musieť zobrať taxík či niekoho stopnúť. Do Murun je to cca 20 hodín cesty, no od Murun k jazeru sú to len 3 hodiny. Stopnúť auto nie je problém, ale počítaj, že to zadarmo nebude.
Ja som bol v turistickej oblasti asi 30 km severozápadne od osady Khatgal (Хатгал). Je tam možné kempovať na brehu jazera, nakúpiť základné potraviny v miestnych obchodoch, či využiť služby miestnych jurtových kempov.
3. Národný park Terelj (Тэрэлж)
Nachádza sa hneď za Ulanbátarom, asi dve hodiny cesty autobusom a rozhodne sa ho oplatí navštíviť. Autobusy s číslom XO:4 chodia do parku 2x denne, a to ráno (5:00) a večer(16:00) odtiaľto (GPS 47.915327, 106.897447). Autobus prichádza do osady Terelj, z ktorej potom v časoch 8:00 a 19:00 odchádza. Cena je veľmi priaznivá (3 000 MNT).
Krátku návštevu je dokonca možné naplánovať tak, že večer prídeš, pozrieš si okolie, prespíš vo svojom stane či v miestnom jurtovom kempe a ráno odchádzaš.
Po trase je možné vidieť niekoľko zaujímavých kamenných útvarov a dolín, niečo aj priamo z autobusu počas cesty. Tu je niekoľko zaujímavých miest
Skala v tvare korytnačky, tiež zastávka autobusu (GPS N47.90848 E107.42380 )
Zaujímavé skaly (GPS N47.92750 E107.42320)
Dinosaurus (GPS N47.90315 E107.43837)
V parku sa nachádza aj najväčšia socha, pamätník Džingischána. Ak sa však k nej vyberieš, budeš musieť trochu odbočiť od trasy autobusu a zobrať si taxík, stopnúť auto alebo vybrať sa na celodennú túru.
4. Kharkhorin (Хархорин)
Nachádza sa tu najväčší Budhistický chrám v Mongolsku, sídlo a múzeum Budhizmu patriace pod UNESCO. V okolí je tiež veľa zaujímavých sôch a samotné mesto je východiskom pre ďalšie turistické či inak zaujímavé miesta v okolí.
Dostaneš sa sem úplne jednoducho, priamym autobusom z Ulanbátaru. Po ceste budeš prechádzať takzvanou Malou Gobi. Je to niekoľko púštnych dún, ktoré Mongoli turisticky sprístupnili. Dá sa tu napríklad jazdiť na ťave, koni a podobne. No ak však z autobusu vystúpiš, budeš si musieť počkať na ďalší.
5. Naadam festival (Наадам)
Ak navštíviš Ulanbátar v lete medzi 11. až 13. júlom, budeš mať možnosť zažiť festival Mongolov a uvidieť tak naživo tri národné mongolské disciplíny – zápasenie, lukostreľba a jazda na koni.
Na festival môžeš cestovať úplne jednoducho, pravidelným autobusom z centra mesta. Autobus chodí každú hodinu tam aj späť a jazda je zadarmo.
💵 Mongolsko ceny, rozpočet a výdavky
Mongolsko je lacná krajina, ale ceny zájazdov môžu zvýšiť celkové výdavky. Ak ste však opatrní cestovatelia s nízkym rozpočtom, svoju cestu môžete uskutočniť lacno, podobne ako v Rusku alebo iných susedných krajinách.
Kde si môžete zameniť peniaze
Peniaze si môžete vymeniť v banke alebo u pouličných predajcov. Peniaze je možné vymeniť aj v hoteli, ale nečakajte dobré kurzy.
Bankomaty v Mongolsku
V Ulánbátare je veľa bankomatov a funguje v nich akákoľvek karta Visa alebo Mastercard.
Koľko stojí cestovanie po Mongolsku?
Koľko stojí jedlo a pitie v Mongolsku?
- Raňajky v malej miestnej reštaurácii– 3500 MNT
- Miestne jedlo v reštaurácii – 15 000 MNT
- Stravovanie v reštaurácii strednej triedy – 25 000 MNT
Aké sú náklady na dopravu v Mongolsku?
- Jednosmerný vnútroštátny let – 200 USD
- Jednosmerný medzinárodný let – 480 USD
- Taxi v rámci mesta – 1500 MNT za km
- Taxi z letiska do centra mesta – 130 000 MNT
- Miestny autobus v rámci mesta – 500 MNT
- Miestny trolejbus v rámci mesta – 300 MNT
Aké sú náklady na ubytovanie v Mongolsku?
Ulánbátar
- lôžko v ubytovni od – 5 USD
- súkromná izba od – 17 USD
Ceny na vidieku sa môžu líšiť
- Noc v jurtovom tábore – od 20 USD za lôžko a od 50 USD za jurtu na noc
- Hotely od 30 USD za noc
🚌 Ako sa pohybovať v Mongolsku: doprava
Ako sa pohybovať po Mongolsku verejnou dopravou
Existuje populárny stereotyp, že v Mongolsku nie sú cesty ani verejná doprava. Má ju. Má obidve.
Je tu len jeden problém. Predstavte si hviezdu, ktorej stredom je Ulánbátar a každý z jej lúčov predstavujú cesty. To je mongolská cestná sieť. Všetky cesty vedú do Uanbaataru, čo znamená, že ak chcete ísť z jedného mesta do druhého, s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť prejsť cez hlavné mesto.
Našťastie tu existuje pomerne dobrý systém verejnej dopravy, ktorý pozostáva z rôznych typov cenovo dostupných minibusov, takže cestovanie s nimi sa nelíši od cestovania v okolitých krajinách.
V Ulánbátare väčšina autobusov odchádza z autobusového terminálu Dragoon, ktorý nájdete tu (GPS 47.910906, 106.819446).
Cestovanie po Mongolsku na koni
Cestovanie po Mongolsku na koni je jedným z najlepších zážitkov, ktoré tam môžete zažiť. Na malých mongolských koňoch sa jazdí ľahko a miestni obyvatelia vám radi pomôžu.
Môžete sa pridať k zájazdu alebo – ešte lepšie – kúpiť si koňa a cestovať na vlastnú päsť.
Typickým miestom na kúpu koňa je bazár Naran Tuul v Ulánbátare, kde si môžete kúpiť tradičné oblečenie, kone alebo motorky. Nachádza sa na adrese Khoroo 14 (GPS 47.909708, 106.948020).
Majte na pamäti, že ak sa neviete postarať o koňa, jedného dňa sa môžete ocitnúť v stepi sami a bez koňa, pretože kone sú vycvičené tak, aby sa vrátili k majiteľom, keď sa im naskytne príležitosť.
Ceny koní sa líšia, ale zvyčajne sa začínajú na 200 usd.
Stopovanie v Mongolsku
Stopovanie je v Mongolsku jednoduché, ale musíte byť pripravení zaplatiť. Možno budete mať šťastie a odvezú vás zadarmo, ale nespoliehajte sa na to.
ℹ Informácie o krajine, Mongoloch a ich kultúre
Mongolovia sú veľmi pohostinní ľudia, ale to zvyčajne platí len pre tých, ktorí žijú mimo Ulánbátaru.
Bohužiaľ, hlavné mesto je plné podvodníkov, ktorí sa vám budú snažiť predať turistický balíček (ktorý nepotrebujete) alebo vás jednoducho okradnú na ulici. Cítim, že vás musím varovať.
Našťastie, ľudia, ktorí prichádzajú do Mongolska, neprichádzajú, aby videli hlavné mesto, ale aby spoznali skutočné Mongolsko, ktoré sa nachádza za jeho hranicami.
Tam môžete zažiť skutočnú pohostinnosť skromných Mongolov, ktorí vás môžu pozvať do svojich jurt a podeliť sa s vami o jedlo.
V Mongolsku som prežil fantastický mesiac, počas ktorého som sa zhodou okolností stretol s miestnymi ľuďmi, cestoval s nimi po krajine, spal v ich jurtách a dojili sme spolu s nimi kone a jazdili na nich.
🍲 Mongolská kuchyňa
Mongolská kuchyňa je založená najmä na mliečnych výrobkoch, mäse a živočíšnych tukoch. Najbežnejším pokrmom na vidieku je varená baranina. V mestách sú obľúbené knedle plnené mäsom na pare nazývané buuz.
Tradičná strava je ovplyvnená extrémnym kontinentálnym podnebím Mongolska. Zelenina a korenie sa používajú len vo veľmi obmedzenej miere. Mongolská kuchyňa bola ovplyvnená aj čínskou a ruskou kuchyňou vzhľadom na geografickú blízkosť a úzke historické väzby s Čínou a Ruskom.
Pri cestovaní po Mongolsku vás tiež určite pozvú na kumis, čo je fermentovaný mliečny výrobok tradične vyrábaný z kobylieho mlieka. Kumis má mnoho variantov v závislosti od regiónu. Môže byť trochu alkoholický, ale nič, čo by vás skutočne opilo.
Vegetarián v Mongolsku
V Ulánbátare nebudete mať problém zjesť takmer čokoľvek. Mimo neho to môže byť zložité, ale s určitou prípravou sa to dá zvládnuť.
Ja som si pripravoval jedlo na niekoľko dní dopredu na miestach, kde sa dala zohnať zelenina.
💻 Internet v Mongolsku
Internetové pokrytie v Mongolsku je pomerne dobré. VPN nie je potrebná.
Mobilný internet v Mongolsku
Mobilný internet v Mongolsku je prekvapivo rýchly, spoľahlivý a lacný. V skutočnosti môžete mať počas kempovania problém s vodou, pretože ste ďaleko od zdroja, ale aj tak budete pokrytí plnou rýchlosťou 4G.
Wifi v Mongolsku
V Ulánbátare nebudete mať problém nájsť slušnú wifi, dokonca ani na prácu. Pozor na falošné hotspoty.
Ďalšie informácie 💬
Viac informácií o jednotlivých krajinách nájdete na stránke Krajiny
Všetky moje cestopisy a články o Mongolsku
Moje cestovné príručky pre ďalšie krajiny
- Mobilný dom – kompletný sprievodca pre alternatívne bývanie v 2025
- Bez vodcu – 22 dvojtisícoviek na Slovensku, ktoré môžeš navštíviť slobodne
- Zaujímavé miesta a atrakcie v Poľsku 2025
- Cestovanie po Pakistane + prechod nebezpečným Balučistanom (aktualizované pre 2025)
- Transsibírska Magistrála a cestovanie po Rusku v 2025
Pridaj komentár