Nezávislé cestovanie po Egypte – Kompletný sprievodca pre dobrodružstvo v 2024

✍️ Vytvoril:

📅 Naposledy aktualizované:

Nezávislé cestovanie po Egypte – Kompletný sprievodca pre dobrodružstvo v 2024

Plánujete nezávislé cestovanie po Egypte a všade len samé ponuky cestovných kancelárií no žiadne praktické rady, ako sa po Egypte nezávisle pohybovať ? Tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie na to, aby vaša cesta bola čo najpohodlnejšia. Egypt, s jeho bohatou históriou a exotickou prírodou ponúka nespočetné množstvo zážitkov, ktoré stojí za to objaviť. V tomto článku sa dozviete, ako získať víza, aké sú možnosti dopravy, kde sa ubytovať a čo určite nevynechať počas vašej návštevy. Čítajte ďalej a pripravte sa na nezabudnuteľné historické dobrodružstvo!

Ako získať víza do Egypta🛂

Egypt je turistická krajina. Získanie víz je teda pre turistov bezproblémové. Získať ich môžete na každom vstupe do krajiny, teda na všetkých leteckých termináloch a pozemných hraničných prechodoch.

Koľko stoja víza do Egypta

Jednovstupové víza do Egypta stoja 25 USD a ich platnosť je 30 dní.

Kde vybaviť víza do Egypta

Ak vstupujete do krajiny letecky, tak víza vybavíte na letisku, po vystúpení z lietadla ešte pred pasovou kontrolou. Odporúčam mať pri sebe pero a pripravenú presnú hotovosť.

✈️ Ako sa dostať do Egypta

Do Egypta lieta mnoho aeroliniek, vrátane nízkonákladových. Dobrodružnejšia varianta je však dostať sa do krajiny po zemi. V tomto článku preberieme všetky možnosti.

Ako na cestovanie po Egypte letecky

Existuje niekoľko leteckých spoločností. Populárny je AirCairo, no ak chytíte akciu, tak s Wizzairom sa tam dostanete najlacnejšie.

Ako vstúpiť do Egypta po zemi

Egypt má spoločnú hranicu s týmito krajinami

Izrael – Hranice sú otvorené

Líbya – Hraničný prechod na severe krajiny je otvorený, no získať víza do Líbye na pozemný vstup do krajiny je výzva. Vaše skúsenosti sú ako vždy vítané v komentároch.

Sudán – Hranica je otvorená, no Sudán momentálne turistom víza nevydáva.

🎒 Nezávislé cestovanie po Egypte

Jazda stopnutým vozidlom v Egypte

Egyptská vláda robí všetko preto, aby sa turisti v Egypte pohybovali len v organizovaných sprievodoch. To sa im z časti aj darí, no po mesiacoch strávených v Egypte môžem povedať, že je to škoda. Turisti uzavretý v rezortoch nemajú šancu vidieť a zažiť skutočnú krajinu a to ani keď si zaplatia tour na nejaké miesta.

Svoj názor píšem pravdaže z pohľadu chlapa. Ženy to majú inak, a ja dôrazne nedoporučujem cestovať sólo cestovateľke nezávisle po Egypte (mimo turistických miest). Zober so sebou aspoň kamošku, ideálne chlapa. Akéhokoľvek.

Dôvodom sú silné kultúrne odlišnosti a nepochopenie miestnych, obzvlášť ak budeš oblečená…európsky.

Egypt je bezpečná krajina na sólo cestovanie, ale je to zároveň moslimská, silne konzervatívna krajina, takže je nutné mať k tomu rešpekt, patrične sa obliecť a správať.

Praktické rady pre nezávislé cestovanie po Egypte

V najlacnejších vlakových triedach sú dvere počas jazdy stále otvorené

Lístok na vlak stojí minimálne 20x viac pre cudzinca ako pre miestneho. Ak máte možnosť a chcete ušetriť, nechajte kúpiť lístok egyptského kamoša.

Policajtom sa nebude páčiť, ak budete jazdiť v najlacnejších triedach a budú vás chcieť odtiaľ vyhnať. Rovnako tak jazda minibusmi. Po meste to ešte ujde, ale mimo mesto vás podnikavý šofér miestneho minibusu zoberie len ak si bude istý, že na ceste nestoja policajti alebo, že v buse dostatočne „splyniete“.

Objednávanie hotelov, jedenie v miestnych reštauráciách však nie je žiaden problém. To prvé nájdete bez problémov na bookingu, druhé kdekoľvek na ulici.

Funguje tiež Couchsurfing, no nájsť spoľahlivého hosta (ktorý nechce peniaze) bude výzva. Stojí to však za to. V Egypte som mal jeden z naj couchsurfingov ever.

Stopovanie po Egypte nie je problém, dokiaľ ťa neuvidí polícia. Ak áno, odvezú ťa na miesto kde si myslia, že budeš v bezpečí – to miesto bude zásadne opačným smerom od toho, kam si smeroval.

⛅ Najlepší čas na cestovanie po Egypte

Tržnica v Luxor

Jednoznačne zima. December, Január, Február sú dobré mesiace. Ak však máte radi extrémne horúčavy, prípadne plánujete tráviť čas v Egypte hlavne pri mori, tak je vhodné aj leto. V zimných mesiacoch sú totiž noci v Egypte chladné, a kúpanie je možné len v Červenom mori.

Historické pamiatky Egypta 🏺

Egypt sedí na zlatej bani. Množstvo jedinečných historických a prehistorických pamiatok, ktoré sa tu nachádza tvorí nadčasový poklad, ktorý láka návštevníkov z celého sveta.

Pyramídy a Sfinga

Pyramídy v Gize

Najväčšie množstvo pyramíd sa nachádza v okolí Káhiry, respektíve jej časti Giza. Pyramídový komplex je dobre zabezpečený, platí sa vstupné a to potom dodatočne aj za vstup do vnútra jednotlivých pyramíd. Treba počítať, že toto miesto, napriek jeho rozľahlosti, je stále plné turistov, a preto je tiež známe pre rôznych egyptských podvodníkov. Ako s nimi jednať rozoberám v príslušnej sekcii nižšie.

Luxor, Údolie kráľov a chrám Hatšepsut

Egyptské hieroglyfy v hrobkách Údolia kráľov

Luxor sa nachádza zhruba 500 km južne od Káhiry na brehoch rieky Níl. Necelé 4 hodiny od Luxor sa nachádza Hurghada, do ktorej jazdia z Luxora pravidelne autobusy.

Na ľavom brehu rieky Níl sa nachádzajú staroveké poklady, ktoré robia z Luxor druhé najnavštevovanejšie miesto v Egypte. Na druhú stranu sa prepravíte na feluke, na ktorú vás zlákajú miestni obchodníci. Cenu zjednajte na desatinu toho čo povedia ako prvé.

Vstupný tunel do pyramídy

Do Údolia kráľov je to ale ešte pekný kúsok, a tak si môžete stopnúť tuktuk (opäť platí vyššie uvedené zjednavace odporúčanie). My sme tam šli prvý krát pešo, a síce to zabralo čas, bola to zaujímavá prechádzka. Tiež sa stále dá nájsť niekoho na stopnutie po ceste.

V strede známej pyramídy v Sakkare

Chrám kráľovnej Hatšepsut sa síce nachádza geograficky v tej istej oblasti, no ak ho chcete navštíviť legálne, tak musíte celý ten svah obísť. Na oboch miestach sa platí vstupné.

Núbijská kultúra v Aswane

Aswan je menej turisticky navštevované mesto v Egypte, a tak v ňom miestni obchodníci nepôsovia až tak dotieravo. Mne sa Aswan páčil najmä kvôli všadeprítomnej Núbijskej kultúre, teda etnickej menšiny, ktorá na týchto miestach žije. Ich jazyk je výrazne odlišný od Egyptského a nemá písanú podobu. V oblasti je však možné navštíviť aj Egyptské pamiatky, napríklad Nedokončený obelisk.

Abu Simbel

Areál Abu Simbel

Keď som bol v Egypte prvý krát, tak ma od návštevy Abu Simbel odrádzalo, že je veľmi ďaleko, a že je to vlastne miesto, ktoré bolo celé prestavané, a teda nič „starodávne“. Keď som sa však do Egypta vrátil druhý krát, tak presne tento fakt ma na Abu Simbel pritiahol.

Abu Simbel

Abu Simbel tvorí istý symbol Egypta a nie nadarmo. Stojí nad vodnou nádržou, kvôli ktorej ho museli celý kameň po kameni preskladať (inak by ostal naveky na jej dne) a už len tento fakt, ako takú masívnu pamiatku dokázali tak presne premiestniť je dychberúci, a budete ho na mieste určite cítiť.

V jazere Nasser je možné tiež vidieť krokodílov.

Oáza Siwa

Nekonečná púšť smerom na oázu Siwa. Za mnou je Líbya

Patrí medzi jednu z najdostupnejších oáz v Egypte. Ide do nej dokonca pravidelný autobus z Marsa Matrouh. V oáze je drahé ubytovanie a voda, takže buďte pripravený. Po ceste do nej je možné vidieť krásnu piesočnatú púšť „kam len oko dovidí“. Pravdepodobne jedné turistom dostupné miesto, kde sa dá taká púšť v Egypte vidieť. V oáze sa dá kúpať, a to ako v malých jazerách s čistou vodou, tak v tyrkysovo modrých soľných jazerách, do ktorých sa organizujú pravidelné tour, no môžete tam ísť aj nezávislo.

Sladkovodné jazero v oáze Siwa

Oáza je zaujímavá najmä možnosťou vidieť beduínsky spôsob života, keďže 95 percent obyvateľov oázy tvoria miestni beduíni.

Oáza Siwa

Hora Sinaj

Zostup z hory Sinaj

Posvätná hora Sinaj sa nachádza na Sinajskom poloostrove do ktorého miest ako Šarm aš-Šajch a Dahab premávajú v pravidelných intervaloch autobusy z Káhiry. K výstupu na horu Sinaj je nutný sprievod miestnych beduínov. Keďže individuálna turistika nie je na Sinajskom poloostrove povolená, najjednoduchšie vychádza pripojiť sa k organizovanej tour, ktoré vyrážajú z Dahabu neskoro večer. Na horu sa stúpa v noci, keď nie je horúco, tak, aby ste boli na vrchole pred východom slnka.

Alexandrijská knižnica v Alexandrii

Kedysi sídlom známej Alexandrjskej knižnice, ktorá tam sídli aj dnes, no je to už len klasická moderná knižnica. V meste Alexandria žije početná komunita koptských kresťanov.

Zaujímavé nehistorické miesta v Egypte

Hurgarda

Kedysi malá rybárska dedina, dnes jedno z najnavštevovanejších turistických centier v Egypte.

Dahab

Potápanie v Dahabe

Kedysi hippie-backpackerská destinácia, dnes už len to druhé. Napriek populárnosti a negatívam z toho vyplývajúcim, je to stále príjemné miesto na oddych a pre mňa asi naj čo sa týka Egypta. Neďaleko je tiež známy Blue Hole kde sa dá ako potápať, tak parádne šnorchlovať.

Káhira

Tržnica v Káhire

Hlavné mesto Egypta. Rušné, chaotické, sebavedomé. V Káhire sa málokedy stane, že budete terčom otravných predajcov (ako v Luxore a Gize). Za návštevu rozhodne stojí minimálne egyptské múzeum.

💰 Ceny, rozpočet a výdavky v Egypte

V Egypte sa platí miestnou menou, teda egyptskou librou

1 Euro je približne 52 EGP

Kde si môžete vymeniť peniaze

Najbezpečnejší spôsob výmeny peňazí je v banke. Na výmenu peňazí tam budete potrebovať cestovný pas. Peniaze je tiež možné zmeniť v zmenárňach.

Bankomaty v Egypte

Fungujú bezproblémovo a berú všetky známe karty ako Visa a Mastercard Jediný zádrhel je v tom, že málokedy majú v sebe aj nejaké peniaze. Totiž, egyptská libra v posledných rokoch výrazne stratila hodnotu. Používajú sa teda najväčšie bankovky, ktorých je, kvôli množstvu v obehu, nedostatok.

Koľko stojí cestovanie po Egypte?

Egypt je mimoriadne lacná krajina. Ak by bolo vaším zámerom šetriť, dokážete v krajine fungovať celý mesiac len s pár stovkami euro.

Koľko stojí jedlo a pitie v Egypte?

  • Falafel na ulici stojí okolo 10 EGP za kus
  • Večera v malej miestnej reštaurácii 200 EGP za dobré jedlo
  • 2 litre balenej vody stojí cca 35EGP , no záleží na mieste.

Aké sú náklady na dopravu v Egypte?

  • Prejazd miestnym minibusom zvyčajne stojí okolo 10 EGP za jazdu
  • Ceny taxíkov sa zvyčajne začínajú od 50 EGP
  • Turistický autobus Hurgarda – Luxor okolo 350 EGP, miestnym by to bolo 10x menej, ale na ceste je veľa checkpointov, takže vás šoféri minibusu pravdepodobne nezoberú
  • Vlaky sú mimoriadne lacné, od 5 EGP ak vám lístok kúpi Egypťaň. Inak trasa Aswan – Káhira bude stáť od 35 euro

Aké sú náklady na ubytovanie v Egypte?

  • Cena hostela sa zvyčajne pohybuje od 200 EGP
  • Jednolôžková alebo dvojlôžková izba okolo 600 EGP
  • Lepší hotel bude stáť od 2000 EGP

🚌 Ako sa pohybovať po Egypte: doprava

cestovanie po egypte vlak
Jazda vlakom, ako miestny

Doprava v Egypte je prekvapivo dobre organizovaná a lacná. Nie je problém dostať sa takmer kamkoľvek mikrobusom a ak tam mikrobus nejazdí, taxíky sú lacné a často ich využívajú miestni obyvatelia. Najpohodlnejšia a najlacnejšia forma prepravy je vlak.

Ako na cestovanie po Egypte vlakom

Interiér vagóna určeného na prepravu miestnych ľudí. Turistická trieda má pohodlné sedadlá a klimatizáciu.

Ako na cestovanie po Egypte turistickým autobusom

Najznámejšia spoločnosť turistických autobusov v Egypte sa nazýva GoBus. Na ich stránke a v ich aplikácii je možné jednoducho autobusy vyhľadať a za jazdu zaplatiť.

Existuje však aj niekoľko ďalších, menej známych prepravných spoločností, no ceny sú veľmi podobné a lístok je obvykle nutné kúpiť osobne už len kvôli absencii anglického jazyka na stránke.

Turistické autobusy v Egypte sú klimatizované a v niektorých funguje aj záchod. Rovnako tak vybavená je aj väčšina autobusových zastávok.

Autobus smerujúci na Abu Simbel

Ako cestovať egyptskými autobusmi ako miestni obyvatelia

Autobusové zastávky plné malých bielych minibusov sa nachádzajú v každom meste a dedine. Nájsť ich je celkom problém, a tak opäť túto informáciu treba nechať na miestneho, hoc aj náhodne stretnúteho egypťana.

Stačí však prísť na stanicu a prvému ktorý vás (určite) osloví povedať svoj cieľ cesty. Ten vás pošle k ďalšiemu a ďalšiemu a do minúty ste pri autobuse. Problém ale nastáva u šoféra. Totiž, máloktorý vás zoberie zo strachu pred políciou, keďže v turisti sa v egypte smú pohybovať len turistickými autobusmi. Ak vás však zoberie, počítajte, že budete v autobuse atrakcia. Samotný autobus bude tiež plný zahalených žien, detí a starcov, takže miestny zážitok budete mať určite.

Ako na cestovanie po Egypte lietadlom

AirCairo má aj vnútroštátne lety v rámci Egypta za priateľné ceny

(Ne)tradičné dopravné prostriedky v Egypte

Ako cestovať mestským minibusom, egyptským zdieľaným taxíkom

Stále platí, že cestovanie iným ako turistickým autobusom, je v krajine nelegálne, no v malom mestskom autobuse, v rámci mesta s tým nemajú problémy ani šoféri ani policajti. Cestovanie je podobné ruskej maršrutke. Vyráža sa, keď je autobus plný a platí sa šoférovi po jazde, fixná suma. Autobus má pravdaže svoje trasy, no ako cudzinec ich pravdepodobne poznať nebudete. Ja to robím tak, že pešo prejdem k širokej rušnej ulici, na ktorej mávaním ruky zastavujem autobusy.

Ak je plný tak nezastaví, inak zastaví každý jeden, a to na akomkoľvek mieste. Po nastúpení do autobusu sledujem gps a cestu naokolo. V prípade, že autobus zahne a pokračuje kde nechcem, tak vystúpim, zaplatím a stopujem ďalší.

Takéto cestovanie je zábavné a lacné, no pravdaže ak sa ponáhľate, tak je lepšie zobrať taxi.

Ako zavolať taxi v Egypte

Okrem stopovania na ulici, ktoré odporúčam len vtedy, ak ste si istý cenou, ktorú za danú vzdialenosť máte platiť, fungujú klasické internetové taxiky. Najpopulárnejší je Careem

Ako stopovať v Egypte

V Egypte je stopovanie nelegálne, no napriek tomu možné. Políciu bude hlavne zaujímať vaša bezpečnosť, takže ak vás uvidí stopovať(alebo len stáť pri ceste), celkom určite vás zoberú a vysadia niekde na autobusovej stanici a podobne.

Napriek tomu stopovanie funguje. Asi 50 percent vodičov vypýta peniaze, no aj napriek tomu je to super zážitok a ešte hlbší prienik do inak pred turistami uzavretej kultúry.

ℹ Informácie o krajine, Egypťanoch a ich kultúre

Nápoje z cukrovej trstiny sú v Egypte na každom kroku

Egyptania sú pohostinní ľudia. To tvrdím sebavedomo, napriek tým otravným svoreniam, ktoré sa mi snažili cestovanie po Luxore a Gize znepríjemniť ako sa dalo, môžem povedať, že som mal šťastie aj na neuveriteľne pohostinných, ochotných, pracovitých a priateľských egypťanov.

Egyptská kultúra je pred zrakom turistu uzavretá. Jedna časť egypta je tá, ktorú vidí turista a druhá je bežný život ľudí. V Egypte som bol niekoľkokrát, a až pri mojej tretej návšteve, keď som už mal precestované naprieč egyptom 5x viac než priemerný egypťan, sa mi podarilo dostať cez turistickú škrupinu, ktorou sú egypťania voči turistom obrnený, cez ktorú ich vidia a cez ktorú sa k ním aj správajú.

Kľúčom bolo dostatočné sebavedomie a povedomie o ich krajine, znalosť ich slovných kľučiek a chytákov, ktorými si turistov držia od seba (a vidia len ako chodiace peňaženky).

Egyptská kultúra je patriarchálna a konzervatívna. Svoje tradície si veľmi silno chránia. Tak ako v krajinách strednej Ázie aj v Egypte, peniaze muža sú peniazmi rodiny. Žena obvykle ostáva doma a stará sa o domácnosť.

Ženy v Egypte

Egypťan, ako moslim, môže mať viac žien. Podľa koránu sa však musí o ne adekvátne postarať, po všetkých smeroch.

Ženy, cudzinky, sú väčšinou egypťanov považované za „bezbožnice“ a teda sex s nimi nie je hriechom. V istých prípadoch, k takému aktu (a dvoreniu) dochádza aj z náboženských dôvodov, kedy svoje konanie chlap – egypťan – sám pred sebou ospravelňuje tým, že „tú“ ženu jedného dňa konvertuje na Islam.

O egyptskej sexturistike je toho na internete napísané dostatočne, takže do jej detailov teraz zachádzať nebudem.

Ako sa vyhnúť otravým pohľadom a obťažovaniu zo strany Egyptských mužov

Ako chlap viem poradiť len jednu, univerzálnu radu, ktorá bude fungovať zaručene. Zahaľ sa. Tým budeš rešpektovať ich kultúru a každý normálny egypťan ti dá pokoj a bude si ťa viac vážiť, čo sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi pre teba výhodnými.

Pravdaže však, v rámci rezortov a extrémne turistických oblastí s väčšou hustotov turistiek než miestnych, môžeš chodiť oblečená ako chceš.

Ako sa zbaviť dotieravého Egypťana

Uvediem zoznam technik, počnúc najasertívnejšou:

  • Ignorácia, žiaden očný kontakt, smerujem za svojím cieľom bez vyrušenia
  • Slušne, ale rázne odpovedzte la šukran, čo znamená nie, ďakujem
  • Ak predajca nedá pokoj, tak mu povedzte chalas!, čo znamená a dosť!. Toto zaberie na každého slušného jedinca.
  • Ak nie je slušný a pokračuje v otravovaní, začnite si ho nahrávať, ale tak, aby ste majiteľom svojho telefónu ostali stále vy. V takom prípade, pravdepodobne začne byť trochu agresívny, no otravovať zaručene prestane.

Napriek vyššie zmeneným technikám, je najlepšie situáciu neeslakovať a radšej si dopredu prečítať o typických podvodoch, ktoré egyptania robia. Vymenujem niektoré kľúčové slová a situácie, ktoré keď zacítite, tak budete vedieť, že egyptan spustil program s účelom vás oklamať, nech bol pred tým akokoľvek milý.

  • Hey, you look like Egyptian!
  • I know better way, come with me!
  • I know secret, how your hair, breasts, muscle, sight can improve, including weight loss tactics

Vždycky sa pýtajte na cenu dopredu, aj v prípade jedla, aj v prípade najlacnejších služieb. Ak to neurobite, môžete si byť istý, že bude niekoľko násobne, až smiešne vysoká, no budete ju musieť zaplatiť (alebo to, pravdepodobne, emotívne vyriešiť)

🍲 Egyptská kuchyňa

Egypt ma prekvapil. Jeho kuchyňa je skvelá, ľahká a zdravá. Tiež nie je problém dostať sa k čerstvej zelenine a ovociu, ktoré je doslova na každom kroku.

Medzi obľúbené jedlá v Egypte patria:

  1. Koshari (Košari) – Národné jedlo Egypta, ktoré kombinuje ryžu, cestoviny, šošovicu a cibuľu s paradajkovou omáčkou a octovou omáčkou s cesnakom.
  2. Ful Medames (Fúl medames) – Jedlo z dusených bobov, často ochutené citrónom, cesnakom a olivovým olejom, podávané s chlebom.
  3. Molokhia (Molokhíja) – Polievka alebo dusená zelenina z listov molokhia, ktorá sa podáva s ryžou alebo chlebom a často obsahuje kuracie mäso alebo králika.
  4. Mahshi (Mahší) – Plnené zeleniny, ako sú papriky, baklažány a paradajky, naplnené zmesou ryže, byliniek a niekedy mletého mäsa.
  5. Ta’meya (Támeja) – Egyptská verzia falafelu, pripravená z bôbov a nie z cícera, často podávaná s tahini omáčkou.
  6. Hawawshi (Hawawši) – Pečené placky plnené mletým mäsom, koreninami a niekedy zeleninou, podobné sendviču.
  7. Fattah (Fatta) – Jedlo pripravené z vrstiev chleba, ryže, cesnakovej omáčky a mäsa (zvyčajne hovädzieho alebo jahňacieho), často podávané pri slávnostných príležitostiach.
  8. Basbousa (Basbúsa) – Sladký koláč z krupice, namočený v sirupe a často zdobený mandľami alebo kokosom.
  9. Konafa (Kunaafa) – Sladké pečivo z tenkého cesta (ako nudle), plnené syrom alebo krémom, namočené v sladkom sirupe.
  10. Umm Ali (Umm Alí) – Tradičný egyptský dezert podobný pudingu, pripravený z pečiva, mlieka, cukru, orechov a niekedy kokosového mlieka.
Miestny obchodník predávajúci jahody a iné ovocie

Ako sa v Egypte vyhnúť faraónovej pomste

Treba piť len balenú vodu a žiadať nápoje bez ľadu. Ak máte citlivý žalúdok, tak aj umývať ovocie v balenej vode.

💻 Internet na cestovanie po Egypte

Nezávislé cestovanie po Egypte sa nezaobíde bez internetu. Našťastie internet je v Egypte rýchly a relatívne lacný. Pokrytie 4G je zvyčajne veľmi dobré a Wifi je vynikajúce. Internet je však kontrolovaný, čo ale bežnému turistovi by nemalo robiť problémy.

Verejné wifi v Egypte

Nebál by som sa používať hotelovú wifi, ale verejná wifi je riziko, ako všade na svete.

SIM karta v Egypte

Turisti majú k dispozícii SIM karty s veľorysými balíkmi za prijateľnú cenu. Pokrytie je dobré, rýchlosť detto.

Pri kúpe karty SIM očakávajte preukázanie pasu a bude nutná aj fotografia, ktorú vám počas predaja sim karty urobia.

Sim kartu si môžete zakúpiť už na letisku. Ak pristávate v Káhire na letisku Sfings, sim karty tam nepredávajú a nie je tam ani wifi. Odporúčam zakúpiť esim ešte pred odletom, ak nechcete vpadnúť do pasce predraženým taxikárom.

Po ceste na vrch hory Sinaj

Ďalšie informácie 💬

Zaujímavé cestopisy a články


od