Internetové siete na výmenu ubytovania sa stali v posledom desaťročí veľmi populárne. Couchsurfing, Hospitality club, BeWelcome, Trustroots zdieľajú rovnakú myšlienku – ponúknuť cestovateľom miesto na spanie výmenou za autentický kultúrny zážitok
Obsah
História Couchsurfingu
Couchsurging bol založený v roku 2004. V tej dobe bol veľmi populárny projekt hospitalityclub.org, no jeho design a prakticky nulový user experience ho, žiaľ, predurčili k ústraniu.
Programátori z hospitalityclubu sa teda rozhodli pomôcť v tej dobe nekomerčnému projektu zvaný Couchsurfing. Interaktívny design pritiahol veľa fanúšikov, a tak sa jeho databáza pomaly plnila. Couchsurfing vyhodil niektoré obmedzujúce pravidlá, ako napríklad ukazovať hostovi pas pri návšteve a podobne.
Žiaľ, ako každý veľký projekt, nenechá pokojne spávať svojho majiteľa, tak ani Couchsurfing neostal nekomerčným a postupne sa z neho stala takzvaná B corporation. To pravdaže veľa ľudí rozhnevalo, a tak sklamaní programátori, ktorý v nádeji a nezištne vytvorili Couchsurging, sústredili svoje sily na nové, podobné projekty zvané bewelcome.org a trustroots.org
Tieto projekty zdieľajú pôvodnú myšlienku výmeny ubytovania, no nájdeš v nich len skutočných cestovateľov. Ich databáza je však malá, ľudia nie veľmi aktívny a myslím, že aj ich stihne podobný osud ako Couchsurfing, až sa stanú veľkými.
Ako začať na Couchsurfingu
1. Registruj sa na couchsurfing.org
Svoj profil vyplň čo najpravdivejšie, skrátka, tak aby pôsobil dôveryhodne. Daj si záležať na fotografiách. Profilovú fotku aspoň jednu. Ak plánuješ k sebe prijať ľudí, tak odfoť aj miesto na spanie. Pri písaní profilu sa môžeš opýtať sám seba, či by si hostoval takého človeka, ak by ti prišiel request od takého profilu.
2. Získaj prvé referencie
Cestovať môžeš pravdaže hneď, ale ak budú na tvojom profile aspoň nejaké referencie, tak ťa ľudia skôr privítajú. Referencie na couchsurfingu získaš najjednoduchšie keď:
- Budeš niekoho hostovať
- Stretneš sa s niekým a ukážeš mu mesto, prípadne pôjdete na hory a pod.
- Navštíviš couchsurfing meeting v najbližšom meste a socializuješ sa z couchsurfermi.
Aspoň jedna referencia na profile je lepšia než žiadna. Poznám veľmi veľa ľudí, ktorý profilom bez referencií ani neodpovedajú. A čo ty ? Zobral by si k sebe domov niekoho, kto si práve vytvoril profil a nemá žiadne referencie ?!
Ako napísať lákavý couchrequest
Toto je najdôležitejšia časť celého procesu, takže si dáme poriadne záležať. Než sa však pustíme do práce na písaní ideálneho requestu je nutné povedať, že sú ľudia, ktorý ťa budú hostovať aj keď napíšeš len – ahoj! Takých je ale minimum, a preto sa podívajme na to, ako napísať ten najlepší couchrequest.
Najdôležitejšie z celého requestu je hostove meno. To, ak ti záleží na kvalitnej správe, musíš v každom prípade nájsť a do couchrequestu napísať. Ak ho nevieš z profilu zistiť, pozri referencie, tam ho ľudia obvykle spomenú.
Poznaj svoju hodnotu
Táto téma by si zaslúžila samostatný článok, no k písaniu couchrequestu sa náramne hodí spomenúť to aspoň okrajovo. Chceš od ľudí ubytovanie zadarmo, možno jedlo, sprchu, chceš aby s tebou strávili čas atď.
Čo im ale ty vieš ponúknuť ?
V prvom rade, samotný fakt, že cestuješ, obzvlášť ak z nejakej exotickej krajiny, stačí na to, aby rozdiely medzi vami boli zásadné a pre hosta zaujímavé.
Čo ak však ideš len do Poľska, alebo couchsurfuješ po slovensku. Prečo by ti taký ľudia mali vôbec odpovedať, a nie to ešte prijať u seba doma ?!
V prvom rade si uvedom, že je to ako pri stopovaní. Sú ľudia, ktorý nad tebou mávnu rukou, iný ťa zoberú a poľutujú a potom sa nájdu tí, ktorý ťa zoberú s radosťou, aj keby mali urobiť značnú zachádzku a ostane s toho zaujímavý príbeh, možno priateľsvo pre obe strany.
Tak isto je to pri couchsurfingu
Čo mám svojmu couchsurfing hostovi ponúknuť
Zober niečo z domu, pohľadnicu, magnetku a podobne. Ja som kedysi rozdával koláž svojich fotografií slovenska.
Najsilnejším platidlom couchsurfingu je však tvoj čas. Couchsurfing nie je hotel, a preto sa priprav, že ak ideš k niekomu domov, budeš tráviť čas s ním.
Príklad zlého couchrequestu
Príklad dobrého couchrequestu
Couchsurfing a copy-paste requesty
Treba nájsť tú správnu mieru medzi spamovaním, a písaním detailných requestov. Samozrejme v ideálnom prípade by bolo skvelé napísať každému personalizovaný request, no je vysoká šanca na jednu z možností, a to alebo človek neodpovie, neodpovie včas, nie je doma, je doma, ale nemá miesto/čas a podobne.
Preto je v poriadku písať ten istý request stále dokola, spomenúť však meno a ideálne spoločné aktivity.
Couchsurfing a jeho povinný ročný poplatok
Používanie Couchsurfingu bolo do roku 2020 pre každého zadarmo. Síce boli nejaké limity pre niektoré krajiny, ako počet žiadostí, ktoré môžeš, ako užívateľ poslať, no nebolo to nič drastícké. Teraz musia platiť všetci.
Ja pravdaže nemám problém s platením. Do couchsurfingu som aj dobrovoľne prispel ešte na začiatku. Prevádzka serverov a údržba webu niečo stojí. Couchsurgin sa však rozmohol neúmerne svojej myšlienke, čo má za následok drahé kancelárie a eventy v San Franciscu, na ktoré sa skladá celý svet. To všetko by som im ešte prial, veď dosiahli úspech tvrdou prácou. Problém vídim inde.
Rád totiž cestujem do odľahlých oblastí sveta, kde je málo couchsurferov, a niekedy iba jeden, alebo nikto. Tí ľudia, ktorý na takých odľahlých miestach ak maju aktivíny profil, málokedy cestujú. Chcú však k sebe prijať cestovateľov. V drvivej väčšine prípadov sa jedna o ekonomicky slabé regióny, takže platiť pre nich členské v couchsurfingu každý rok pre to, aby k nim mohli chodiť cestovateľia mi príde nedomyslené, obzvlášť keď práve na takých miestach sa píšu tie najautentickejšie cestovateľské príbehy.
Povinným poplatkom tak Couchsurfing zabezpečil to, že ľudia ktorý žijú s minimom peňazí, alebo žiadnymi sa k nemu dostanu ťažšie a namiesto nich couchsurfing nahradia ľudia, ktorý to majú ako spestrenie nudnej dovolenky. Kto z nich tento portál potrebuje viac, tu rozoberať nemusíme.
Overenia na Couchsurfingu fungujú dobre. Určite sa oplatí verifikovať poštovú adresu a ideálne je mať všetky. Ako pôsobiť
Couchsurfing a bezpečnosť
Sietnam na výmenu ubytovania sa venujem už vyše 10 rokov, teda od jeho založenia. Nikdy som sa necítil nebezpečne, ba práve naopak. V krajinách, kde som sa cítil nebezpečne som práve vyhľadával couchsurferov, aby som sa s nimi cítil bezpečne. Som ale muž. Solo ženy to vraj majú iné. Napriek tomu veľa žien cestuje sólo a funguje im to, aj keď počul som aj negatívne príbehy.
A aké máš s couchsurfingom skúsenosti ty ?
Ďalšie informácie 💬
Zaujímavé články
- Rumunský roadtrip 🚘
- Roadtrip po Baltických krajinách, alebo čo môžete vidieť v Litve, Lotyšsku a Estónskom národnom parku Soomaa
- Netradičný pôst, alebo 21 dní bez jedla
Pridaj komentár