Mať svoj vlastný priestor v lone prírody a bez hypotéky je snom väčšiny ľudí. Preto sa v dnešnej dobe mobilné domy tešia mimoriadnej obľube. Obmenou za nižší komfort a priestor nám je sloboda, ktorú takéto bývanie ponúka. V tomto článku sa venujem všetkému, čo takéto bývanie obnáša, od úprav pozemku, inžinierskych sietí, prípravy vhodného podkladu až po samotný domček.
Obsah
Modelová situácia bývania
Článok opisuje možnosti plnohodnotného bývania v malom domčeku, teda vrátane vody, odpadu, kúrenia, elektrickej energie a internetu. Väčšina pozemkov však jednu s týchto, alebo všetky možnosti nemá k dispozícii, a tak sa budem venovať aj ich alternatívnym možnostiam.
Aký pozemok sa hodí na mobilný dom
Taký, aký máte k dispozícii, pokiaľ sa nejedná o miesto, na ktorom je z objektívnych dôvodov nevhodné stavať. Treba zobrať do úvahy, že mobilné bývanie je stále bývanie zo všetkým, čo to obnáša. Budete niekde musieť parkovať auto, vynášať smeti a odpad. Tiež sa na niektorých miestach nehodí zvýšený hluk a ruch.
Ideálny pozemok pre mobilný dom
Ideálny pozemok pre váš mobilný dom je taký, na ktorom je možné stavať. Teda má prístupné všetky inžinierske siete. Taký má ale k dispozícii len máloktorý vlastník mobilného domu, a tak sa v tomto článku sústredíme na všetky možné alternatívy.
Základy mobilného domu
Mobilný dom odporúčam položiť na betónovú plochu, alebo ubitú kamennú suť. To druhé je k prírode viac šetrné a rovnako efektívne. Dôvod prečo potrebujeme kvalitný podklad pod domom sú hlodavce a iné zvieratá, ktoré sa nám pod domček môžu dostať a znepríjemňovať bývanie.
Odporúčam postaviť domček na pätky a do výšky cca pol metra. Takto je domček odspodu stále prístupný, vzdušný a akékoľvek hniezdo sa dá ľahko lokalizovať.
Betónové pätky
Betónové pätky by som staval z kociek 50x50x10cm. Ideálne, ak sa vám podarí zohnať staré „komunistické“ kocky, pretože tie znesú aj nerovnomerne zaťaženie. Ja som ich zohnal len zopár, a tak som pätku staval spôsobom – na spodok stará kocka, na ňu niekoľko vrstiev kociek zo stavebnín, ktoré som opäť prikryl starou „komunistickou“ kockou. Na nej je umiestnené železné Ičko mobilného domu, ktoré ju tiež nerovnomerne zaťažuje. Ak však máte k dispozícii len kocky zo stavebnín, tak v prípade rovného podkladu poslúžia rovnako dobre.
Podklad pod mobilný domček
Podklad na ktorom sú rozmiestnené kocky, tvoril v mojom prípade 12ton kameňa vysypaného a rozhrabaného na geotextílii, ktorá zabraňuje prerastaniu buriny. Pod textíliu som ešte nastriekal prípravok proti burine. Kameň o takomto množstve mi vyplnil plochu o výške 25cm, čo je dostatočné proti krtkom a iným zvieratám, ktoré by sa chceli podhrabávať odspodu.
Je tiež vhodné nechať si priestor na prípojky pre inžinierske siete, najmä vodu a odpad. Ja som to docielil obsypaním širokého šalovacieho dielca kameňom.
Napojenie mobilného domu na siete
Pripojenie vody do mobilného domu
Ak máte k dispozícii verejný vodovod, tak potom stačí zakopať rúru do nezamŕzateľnej hĺbky.
V prípade, že vodovod nemáte, budete ho musieť urobiť.
Pripojenie vody do mobilného domčeka zo studne
Núkajú sa 2 možnosti.
- Použitie domácej vodárne, ktorá bude akumulovať vodu v sebe a konštantne udržiavať tlak v potrubí. Toto riešenie je veľmi praktické ak používame vodovod často. Nevýhoda je však v tom, že domácu vodáreň treba umiestniť do tepla a v domčeku obvykle miesta moc nie je. Je teda nutné, alebo vykopať osobitnú šachtu (do nezamŕzateľnej hĺbky), alebo – v prípade kopanej studne – je možné zavesiť celú vodáreň do samotnej studne. Tým tiež čiastočne riešime problém nasávania, keďže samonasávacie čerpadlo dokáže čerpať vodu zo studne len z hĺbky 8 metrov.
- V prípade, že nám prvé možnosti nevyhovujú, alebo je nutné čerpať vodu z väčšej hĺbky, tak môžeme použiť tak zvaný automat. Ten stačí ponoriť do vody, pripojiť hadicu na vodu a prívod elektrickej energie. Toto čerpadlo samo zistí pokles tlaku v potrubí a zapne, alebo vypne podľa potreby. Nevýhodou takého riešenia je to, že automaty sa rýchlo ničia častým zapínaním a vypínaním (takže ak si umývame zuby, treba nechať vodu tiecť v kuse…). Podľa mňa je toto ale najvhodnejšie riešenie na tinyhouse alebo chatku.
Ako pripojiť mobilný domček na vodu, ak nemáme studňu ani vodovod
Riešením je využívanie dažďovej vody. Tú môžeme zachytávať napríklad do IBC kontajnera, ktorý zakopeme do zeme (odporúčam obložiť betónovými obrubníkmi) a následne vodu vyťahujeme čerpadlom ako zo studne.
V každom prípade budeme potrebovať ešte hrubostennú plastovú hadicu a nezabudnite na ventil pred prívod do domčeka, aby bolo možné jednoducho vodu na zimu vypustiť (alebo v prípade ak domček nebude dlhšie vykurovaný)
Ako vyriešiť odvod odpadovej vody z domčeka
Opäť – ak máte kanalizáciu prípadne prístup k domácej čističke, septiku, alebo žumpe, tak tento problém odpadá.
Ak nič z toho nemáte, a ste dostatočne zodpovedný, tak môžete vývod zo sprchy a umývadla riešiť trativodom. Na to vie dobre poslúžiť obyčajná drenážna rúra, ktorú zakopte veľmi plytko – len tak aby ju nebolo vidno. Pôdny filter bude tak efektívnejší. Ak ju obsypete kameňom, môže byť aj kratšia, no ak ju dáte priamo do zeme, tak odporúčam aspoň 8 metrovú rúru, nech má voda čas vsiaknuť. Koniec rúry vyveďte na povrch a uzavrite nerezovým pletivom. Takto sa bude tlak správne vyrovnávať a zabránite tiež tomu, aby do rúry niečo vošlo.
A teraz to najpodstatnejšie – pri takomto riešení nesmiete používať žiadne chemické šampóny, pracie prášky, saponáty – všetko len na prírodnej báze. Inak si znehodnotíte pôdu pod vami a prípadne zamoríte susedovú alebo vlastnú studňu.
Ako na splachovacie WC v mobilnom dome
Ak máte k dispozícii žumpu, čističku, alebo kanalizáciu, tento problém je vyriešený.
V opačnom prípade existujú varianty, ktorých však nie som fanúšikom a tak ich ani zdieľať nebudem. Každopádne:
Alternatívy splachovacieho WC v mobilnom dome
- Chemické WC je dostatočná alternatíva, ak nebývate v domčeku pravidelne. Priemerne ho dvaja dokážu naplniť za týždeň a zbaviť sa odpadu môžete vyliatím do ktoréhokoľvek kanála. Je s tým ale predsa len nejaká práca a tak sa môžete poobzerať po
- Separačnej toalete, ktorá funguje na princípe separovania tuhého od tekutého čím nevzniká žiaden smrad. Odpad je teda možné vynášať na dvor (separované kompostovisko len na tento účel) a takto je to prakticky to najekologickejšie riešenie. Ceny týchto toalet sú však astronomické, takže ak ste zručnejší, tak si jednu radšej vyrobte.
Pripojenie elektrickej energie do mobilného domčeka
Ak máte elektrickú prípojku, stačí vám na to vhodný kábel (minimálne 4×6 meď v prípade trojfázovej inštalácie) ktorý zakopeme do zeme, alebo potiahneme vzduchom. Inštaláciu tiež nezabudneme vhodne uzemniť.
Alternatívne možnosti elektrickej energie v mobilnom domčeku
Ak elektrickú prípojku nemáme, budeme si musieť elektrickú energiu zadovážiť inak. Ako najlacnejšie funkčné riešenie poslúži obyčajná 12v autobatéria, ktorú si na čas pobytu v domčeku donesieme nabitú. Takéto riešenie však poslúži maximálne pár dní a len na nabíjanie telefónu, malého počítača a svetla.
Ak však chceme trochu investovať, odvďačí sa nám to komfortom mnohonásobne. V domčeku odporúčam vyrobiť 2 rozvody. Prvý bude klasický rozvod 230/400V, ktorý bude na zásuvky, a prípadné pevne pripojené elektrické spotrebiče. Druhý bude 12/24v rozvod na svetlo a autozásuvky. Tento budem využívať najčastejšie. Prvý silnoprúdový rozvod môžeme napájať z meniča, alebo elektrocentrály a druhý slaboprúdový budeme napájať priamo z akumulátora. Dbáme na to, aby boli použité dostatočne hrubé prierezy vodičov a každý slaboprúdový obvod istíme poistkou a silnoprúdový ističom. Takéto riešenie nám maximalizuje efektivitu energie a predĺži životnosť akumulátora. Všetky malé spotrebiče môžeme teda napájať napríklad cez autonabíjačky alebo cez USB.
Teraz sa pozrieme na to, ako energiu do batérií dodať
Solárny panel k mobilnému domčeku
Budeme potrebovať solárne panely, držiaky na pripevnenie na strechu, hrubé solárne káble plus koncovky a regulátor nabíjania. Ak máme možnosť, kupujeme MTTP. PWM regulátory nie sú tak efektívne. Regulátor a batérie umiestnime do dobre vetranej a chladnej časti domu. Zapájame ho tak, že najprv pripojíme regulátor na akumulátor, až potom pripojíme solárny panel. Nie naopak!
Zapojenie solárneho panela je v celku jednoduchá vec, ale vyžaduje isté odborné zručnosti. Ak si netrúfate, vyhľadajte radšej elektrikára. Pracujete totiž so zdrojom, ktorý v prípade poruchy neviete vypnúť.
Veterná elektráreň k mobilnému domčeku
Je možné počítať s oveľa väčším výkonom, a nezanedbateľným faktom je, že energiu vyrábame aj v tme. Nevýhodou je však to, že takáto elektráreň vyžaduje údržbu pohyblivých častí a môže byť tiež nepríjemne hlučná. Vieme ju však umiestniť skoro kdekoľvek v porovnaní s
Vodná elektráreň k mobilnému domčeku
Ak máme k dispozícii potok a je na ňom dostatočný prietok, môžeme skúsiť zmajstrovať vodnú elektráreň. Existujú priemyselné riešenia, no naša legislatíva nedovoľuje akýkoľvek zásah podobného druhu do vodného toku. Elektrickú energiu však vieme vyrobiť aj jednoduchším spôsobom ako úpravou riečištia a to vodným kolesom, alebo prenosnou ponornou elektrárňou, ktorá sa zavesí na lano na brehu a len pláva na hladine vody.
Problematika je to celkom komplikovaná a vyžaduje odborné znalosti, takže v tomto článku takéto riešenia spomínam len okrajovo.
Internet v mobilnom domčeku
Ak máme dostatočný mobilný signál, môžeme použiť klasický hotspot na telefóne. Elegantnejším riešením, a nie moc drahým, je kúpa 4G rútra, do ktorého stačí vložiť sim kartu a máme tak internet v celom dome a pri zvolení vhodného programu aj bez viazanosti.
Vykurovanie mobilného domčeka
Najjednoduchšie a najlacnejšie vykurovanie mobilného domčeka je kúrenie drevom. Na to nám stačí piecka vhodného výkonu a komín správneho prierezu a tvaru. Takéto vykurovanie je mimoriadne ekologické, romantické a hlavne vyťahuje z domčeka vlhkosť.
Ak kúriť drevom nemôžeme, alebo nechceme, tak odporúčam vykurovanie tepelne sálavými panelmi a/alebo elektrické podlahové vykurovanie. Je to výrazne drahšia alternatíva k vyššie uvedenému, ako čo sa týka obstarávacích nákladov, tak aj prevádzky, ale je to to najhospodárnejšie čo momentálne existuje.
Zaujímavou alternatívou sa núka tiež kúrenie naftovým teplovzdušným kúrením, napríklad takým, ktoré sa inštaluje do obytných áut. Je ho možné dnes zohnať veľmi lacno a jeho výhodou je, že dokáže spaľovať nie len naftu, ale prakticky akýkoľvek olej, vrátane kuchynského.
Ak máme k dispozícii plyn, môžeme tiež vykurovať plynom, no treba dávať pozor na bezpečnosť.
Chladenie mobilného domčeka – klimatizácia
Ak máme domček postavený priamo na slnku, určite v ňom bude v lete horúco. To vieme účinne zredukovať jedine klimatizáciou. Ak nechceme voliť priemyselné riešenia, môžeme použiť mobilnú klimatizáciu a jej vývod umiestniť napríklad do komína krbu. Nevýhodou mobilnej klimatizácie je hlučnosť, ale je to daň za výrazne nižšiu cenu jednotky.
Ohrev teplej vody v mobilnom dome
Ak máme elektrickú prípojku, tak najlepšou variantov pre nás bude použitie klasického bojlera. Alternatívne, v prípade dostatočne dimenzovanej elektrickej prípojky, môžeme použiť tiež prietokový ohrievač.
Ohrev teplej vody v mobilnom dome bez elektrickej energie
Ak si elektrickú energiu vyrábame solárnym panelom, tak jej pravdepodobne nebude dostatok na to, aby sme s ňou dokázali ohrievať aj vodu. Tá možnosť samozrejme technicky existuje, ale jedná sa o drahšie riešenia. Pre nenáročných sa núka úplne jednoduché riešenie – zohriať si vodu na ohni a sprchovať sa kempingovou elektrickou sprchou na 12 voltové čerpadlo do autozásuvky.
Ďalšie informácie💬
Máte skúsenosti z bývaním v mobilnom domčeku?
Podeľte sa o ne s nami komentároch! ✍️
Pridaj komentár