Ako cestovať po Afganistane počas vlády Talibanu 2023

0
320

Taliban prevzal kontrolu nad krajinou a v Afganistane po dlhých rokoch vojny konečne mier. To, že je tam mier, však ešte neznamená, že je tam bezpečne. Preto som sa rozhodol spísať niekoľko informácií o krajine a čo je možné tam zhruba očakávať. Tieto informácie sú výsledkom prieskumu, ktorý som si pred návštevou Afganistanu robil sám.

Čo treba zvážiť pred cestou do Afganistanu ?

1. Ak stratíš pas, máš obrovský problém. Momentálne je v krajine len niekoľko málo zahraničných ambasad.
2. Ak ti dôjde hotovosť, alebo ti ju ukradnú, detto. Krajina je pod sankciami a môže trvať pekne dlho kým ti niekto nejaké bankovky pošle.
3. Na zranenie radšej ani nepomysli. Byť tu hospitalizovaný bude aktuálne extrémne drahé a čo sa týka starostlivosti (s vysokou pravdepodobnosťou) nie moc efektívne
4. Zastreliť ťa asi nikto nezastrelí, no únosy kvôli výkupnému sú tu stále celkom bežné. Kvôli tomu som nikde nešiel sám a stále sme sa navzájom kontrolovali. Počas mojej návštevy zmizol Mexičan, o ktorom rodina už vyše týždňa nepočula a stále neviem či ho našli.
5. Ak ťa neunesú, no nemáš potrebné papiere (a aj keď ich možno máš) stále je riziko. že ťa zadrží Taliban. V princípe by sa však nemalo jednať o nič hrôzostrašného a človek, ktorý ide do Afganistanu by skrátka mal s takým niečím rátať. Dôvod je jednoduchý, väčšina jednotiek Talibanu nevie čítať ani písať. Nerozumie konceptu cestovania všeobecne a tak keď vidia cudzinca a nevedia čo je zač, tak ho zadržia na niekoľko dni alebo aj týždňov, počas ktorých sa budú snažiť zistiť čo tam ten človek robí. Viem o prípadoch kedy veľa zadržaných turistov odmietlo jest a piť, aby urýchlili svoje prepustenie, čo malo často pozitívny efekt.
Situácia však obvykle eskaluje pomaly a tak je lepšie riešiť veci v zárodku.
To bol dôvod prečo som cestoval po krajine z miestnym fixerom, ktorý im v miestom jazyku Pašto stále vysvetlil o čo sa jedná a asi aj preto som nemal pri stretnutiach s jednotkami Talibanu žiadne problémy.

Treba si však uvedomiť, že v prípade negatívneho vývinu udalostí, respektíve ak Talib nebol priateľský, veľa toho s tým nespravíš ty ani tvoja ambasáda.
Preto je v takej situácii najsilnejšou zbraňou proti automatom a bazukám obyčajný úsmev a fixer, ktorý tvoj cestovania chtivý zámer vhodne predloží.

Ako nájsť sprievodcu po Afganistane – fixera ?

To pravdaže závisí od rozpočtu, ktorý na cestu máš. Na Couchsurfingu, či iných podobných komunitách je aktuálne veľa ľudí, ktorý ti si týmto budú vedieť pomôcť. Nebude to pravdepodobne zadarmo, ale ak natrafíš na správneho človeka, môžeš mať ešte lepší zážitok ako s profesionálnym sprievodcom.

Ako a kde vybaviť víza do Afganistanu ?

Momentálne vydáva víza do Afganistanu len niekoľko málo ambasád. Ja viem o Dubaj, Iránskom Mashade a Pakistanskom Islamabáde a Pešváre. Vraj sa dá aj v Turecku, ale nebude to také jednoduché. Najdrahší je Dubaj, najlacnejší Islamabád a najrýchlejšie ich dostaneš v Pešváre – do 20 minút.

Môžem v Afganistane fotografovať a natáčať ?

Krátka odpoveď – nie.

Pred cestou som bol niekoľkokrát upozornený na ambasáde a hraniciach, že nesmiem nič fotografovať. Pravda je však taká, že na fotografovanie treba špeciálne povolenie, ktoré sa vybavuje len vo väčších mestách. Bez problémov ta môžu hocikde odchytiť, požadovať odomknutie telefónu a tvoje fotky si pozrieť, takže by som s týmto bol opatrný.

V realite je však fotenie pravdaže možné a veľa ľudí to bude tolerovať, rovnako aj vojakov. Treba vycítiť situáciu a správať sa adekvátne.

Prečo sa teraz vybrať do Afganistanu ?!

Dovolenková destinácia pre turistov s kufríkom na kolieskach to asi nebude, no práve teraz, keď po dlhých rokoch bojov je v krajine ako tak mier, je možné navštíviť miesta, do ktorých Taliban kedysi nikoho nepustil, vrátane archeológov a podobne.

Predchádzajúci článokRumunský roadtrip 2021
Rád cestujem, skúšam nové možnosti, dokumentujem, fotím, pozorujem život a žijem ho naplno. Nakrajsveta je môj zápísník, na ktorom sa z Vami o svoje zážitky delím

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.