Ako na cestovanie po Iraku – kompletný sprievodca (2024)

✍️ Vytvoril:

📅 Naposledy aktualizované:

Ako na cestovanie po Iraku – kompletný sprievodca (2024)

Izolovaný po desaťročia od zvyšku sveta sa Irak rozhodol konečne otvoriť svoje hranice, čím sa splnil sen mnohých cestovateľov.

Táto krajina je kolískou modernej civilizácie a srdcom Starovekej Mesopotamie, kde sa nachádza Babylon, mesto Úr a Nineveh, kedysi centrom sveta a dnes epickej archeologickej lokality čakajúcej na odvážnych cestovateľov, aby ju objavili.

V tomto sprievodcovi som zhrnul všetky najdôležitejšie poznatky, ktoré by mal cestovateľ pred návštevou federálneho Iraku vedieť. Kurdistanu sa budem venovať v osobitnom článku.

Akým jazykom sa hovorí v Iraku

V Iraku sa hovorí Arabsky, no Angličtina je veľmi populárna hlavne v Bagdade. Je tiež možné, že sa ňou dohovoríš aj s vojakmi na kontrolných staniciach, ale moc sa na to nespoliehaj a radšej si stiahni off line prekladač do Arabčiny.

Opustená Kadáfího letná vila nad mestom Babylon
Opustená Kadáfího letná vila nad mestom Babylon

ℹ Náboženstvo v Iraku a jeho špecifiká

Viac ako 90 percent Iračanov sú Moslimovia. Tí sa ďalej rozdeľujú na Shia a Sunni, zhruba 50:50, podľa regiónu. V Iraku tiež žije početná skupina kresťanov, až 7 percent a to najmä v Bagdade, Mosule a Erblil.

⛅ Najlepší čas na návštevu Iraku

Od polovice októbra do Marca je teplota v Iraku najpríjemnejšia. Noci sú však celkom chladné a na severe môže teplota klesnúť aj pod 0 stupňov, a tak je dobré mať pri sebe teplé oblečenie.

V letných mesiacoch je v Iraku neznesiteľné horúco. Teploty môžu dosahovať 40 až 50 stupňov, takže pokiaľ nemáš rád extrémne horúčavy, odporúčam prísť radšej v zime.

✈️ Ako navštíviť Irak

Letecky

Medzinárodné letisko v Bagdade má spojenie s takmer akýmkoľvek mestom na Blízkom východe, najmä s Dubajom, Dauhou a Rijádom. Pre nás Európanov tam však aktuálne cenovo najvýhodnejšie lieta turecký Pegasus s prestupom v Istanbule.

Priletieť tiež môžeš do mesta Erblil v Kurdistane, no je výhodnejšie najprv prísť do federálneho Iraku a potom isť do Kurdistanu, kedže Iracké víza ti platia v celom Iraku.

Budžet tip: Taxi do Bagdadu z letiska stojí vyše 43 000IQD. Je to vládou stanovená cena, keďže každý taxík, ktorý tam ide musí mať špeciálnu licenciu. Ak máš čas a chceš niečo ušetriť, môžeš si zobrať autobus za 9000IQD. Ten však premáva len počas dňa.

🚌 Po zemi

Irak má spoločnú hranicu z týmito krajinami:

 • Turecko – Do Irackého Kurdistanu sa dostaneš jednoducho. Z mesta Diyarbakir v Turecku premávajú priame autobusy do Zakho, prvého kurdského mesta a víza sú k dispozícii pri príchode.
 • Irán – Kurdistan ako aj zvyšok Iraku je otvorený a vízum je k dispozícii v oboch smeroch. Hranicu je nutné prejsť pešo a na druhej strane si zobrať další autobus alebo taxi.
 • Kuvajt – Hranica je otvorená a vízum dostaneš pri príchode.
 • Saudská Arábia – Hranica je otvorená a vízum dostaneš pri príchode.
 • Jordánsko – Hranica je otvorená a vízum dostaneš pri príchode. Takto som do krajiny vstúpil ja.
 • Sýria – Hranica je uzavretá
Vstup do Iraku súkromným taxíkom z Jordánska
Vstup do Iraku súkromným taxíkom z Jordánska

Internet a pripojenie v Iraku

SIM kartu si môžeš kúpiť v obchode s telefónmi, ale nie každý ti ju bude vedieť predať. Ja som mal elektronickú sim kartu. Najlepší operátor v krajine je Zain. Cena fyzickej sim karty sa pohybuje okolo 10000IQD za 5GB na týždeň. Internet funguje, avšak málokedy som sa dostal na 4G. VPN nie je nutná.

🛂 Ako získať turistické víza do Iraku

V marci 2021 Irak konečne zaviedol dlho očakávané vízum on arrival (VOA), cez ktoré sa môžu obyvatelia 37 krajín dostať do krajiny prakticky okamžite.
VOA platí na všetkých medzinárodných hraničných prechodoch, teda ako na leteckých termináloch, tak aj na pozemných hraniciach.

Vízum stojí 76$ a je mimoriadne vhodné mať presnú sumu v bankovkách a v dobrom stave (nepopísané, nepotrhané). V opačnom prípade ti nemusia mať vydať, prípadne od teba bankovky vôbec prevziať.

Ak vstupuješ do krajiny z Turecka po zemi, dostaneš len vízum do Kurdistanu a vízum do federálneho Iraku budeš musieť riešiť osobitne.
Ak však vstupuješ priamo do federálneho Iraku, vízum ti bude platiť aj v Kurdistane.

Podmienka vstupu je mať zarezervovaný hotel v Iraku. Ja som však nemal rezervované nič, len som im povedal, v ktorom hoteli mienim stráviť noc a stačilo to. Ak však pôjdeš do krajiny letecky, odporúčam rezerovať hotel cez Booking.com a následne ho potom zrušiť, kedže hotely bežnej cenovej kategórie sa na bookingu (zatiaľ) nenachádzajú.

Ja som do federálneho Iraku vstúpil z Jordánska. Túto hranicu nevyužíva veľa turistov, a tak som bol na hraniciach atrakcia. Vybavovanie víz prebiehalo v pohodovej atmosfére v kancelárii generála zhruba dve hodiny. Počas spoločného pitia čaju padali typické otázky, kde som bol, kam idem, čo robím a tak, na ktorých končí mi všetci zúčastnení podali ruky a popriali všetko dobré v Iraku.
Ak do krajiny vstupuješ letecky, vízum dostaneš pravdepodobne ešte rýchlejšie.

cestovanie po iraku Al-Shaheed Monument v Bagdade
Al-Shaheed Monument v Bagdade

Kontrolne stanice (checkpointy)

Komplikovanejšie situácie sú však na kontrolných staniciach, ktorých je v krajine neúrekom. Vojaci sú veľmi milý, radi robia fotky, dokonca pozvú aj na jedlo. Je to skvelý cestovateľský zážitok, no treba počítať zo značným zdržaním, keďže na každej kontrolnej stanici majú povinnosť tvoju návštevu ohlásiť generálovi. Potom sa čaká na odpoveď, ktorá niekedy príde v minútach, no čakal som už aj vyše hodiny.

Našťastie, nikde má nedržali dlhšie a vždy robili všetko preto aby sa situácia vyriešila čo najskôr. Napriek tomu sú však v krajine minimálne dve kontrolné stanice, na ktoré poznaniachtivy turista určite narazí a bez predošlých príprav sa cez nich nedostane. Jedná sa o mesto Samarra a Násiríja. V oboch prípadoch treba poznať miestnych ľudí (prípadne mať kontakt na miestnu CK) aby vojaci na kontrolnej stanici mohli dotyčným ľuďom zavolať a dať im teba do starostlivosti.

Mne sa podarilo nakontaktovať na miestneho Irakčana cez Couchsurfing, ktorý bol ochotný vyzdvihnúť má na kontrolnej stanici a ukázať mi Samarru, hlavne jej známy minaret.

Návšteva mesta Samarra prebiehala následovne:

Stopom som došiel na kontrolnú stanícu pred mestom Samarra, vojaci mi dali priateľským avšak ráznym tónom najavo, že ak nemám kontakt v meste, ďalej má nepustia.
Dal som im číslo na Couchsurfera, zavolali mu, donútili ho prísť po mňa.
Až prišiel, moje doklady, jeho doklady ba dokonca aj doklady taxikára, vrátane dokladov od auta dali do trezoru a prakticky urobili ich zodpovedných za mňa v meste.
Všetko však išlo bez problémov, a o pár hodín keď som opúšťal mesto sme dostali všetci doklady naspäť. Prespať v meste nie je možné.

Ak nechceš ísť cez miestnu CK, určite odporúčam CS alebo iné podobné cestovateľské komunity. Každý aktívny člen vie o situácií a iste rád pomôže, keďže ani miestny Irakčana do týchto miest nesmú, pokiaľ tam nemajú trvalý pobyt alebo známych.

Na vrchole 52-metrového minaretu v Samarre
Na vrchole 52-metrového minaretu v Samarre

Ako nájsť ubytovanie v Iraku

Ubytovanie v Iraku môže byť pre menej skúsených cestovateľov výzvou. Hostely neexistujú a tých pár hotelov za priaznivú cenu na bežné známych portáloch zase nenájdeš.
Aby toho nebolo málo, Bagdad je v celku drahé mesto, a tak je len pár hotelov, ktoré ťa ubytujú pod 40€ na noc. Jedným z nich je hotel Diwan (33.321232, 44.415062) a druhý Royal Garden (33.317310, 44.420503).
Ja som ostal v Hoteli Diwan a napriek strašným recenziam poslúžil dobre. Bol celkom čistý, tichý a dostatočne teplý s dobrou polohou neďaleko centra.
Rezervovať ho je možné len telefonicky (+9647736368688), prípadne cez WhatsApp.

Mimo Bagdadu sa ubytovanie hľadá výrazne jedoduchšie a aj ceny sú priateľné. Väčšinou sa stačí opýtať na ulici, alebo rukami naznačiť a miestny ti radi ukážu. Výhodou je, že obvykle sa nachádza viac hotelov na jednom mieste tak ak ideš po najlacnejšej cene, môžeš si to obehať celkom rýchlo.

💰 Peniaze. Je Irak drahý ?

V Iraku sa používa Iracký dinár. Kurz je približne 1€ – 1,58IQD. Peniaze sa dajú zmeniť bankomatoch a zmenárnach. Odporúčam zmenárne, majú lepší kurz a v bankomate je neraz vysoký poplatok (8-10€). V Bagdade nie je problém zmeniť doláre ani eurá, no všeobecne sú lepšie akceptované doláre.

Rušné centrum Bagdadu
Rušné centrum Bagdadu

Koľko stojí cestovanie po Iraku

 • Vízum: 76$
 • Vtupné na archeologické náleziská stoja jednotlivo okolo – 25 000 IQD
 • Lacné (ale pohodlné) hotely v Bagdade: od 30 000 IQD
 • Lacné (ale pohodlné) hotely vo zvyšku Iraku: 15 000 IQD – 40 000 IQD
 • Fľaša piva v obchode s alkoholom: 1 200 IQD – 1 1200 IQD
 • Miestne reštaurácie: 1 000 IQD až 8 000 IQD za miestne jedlo
 • Luxusné reštaurácie: hlavné jedlá od 14 000 IQD
 • Jazdy taxíkom v mestách: 3 000 IQD – 7 000 IQD
 • Doprava medzi mestami: 2 000 IQD – 25 000 IQD v závislosti od vzdialenosti
 • PCR test: 60 USD – 80 USD

Čo navštivíť v Iraku

V Iraku som strávil dobré plánované 4 dní. Najviac ma zaujal:

1. Bagdad

Mesto som prakticky celé prešiel pešo. Je však možné využívať klasické taxíky(Carrem app) či tuktuky. Zaujímavý je určite monument Martira (33.343068, 44.445782), bazár (33.334042, 44.403114) Múzeum (33.328059, 44.385017) a celkový vibe Baghdadu.
Bolo bezpečno, aj po pol noci.

2. Babylon + Karbala


Do Babylonu som išiel autobusom z Alavi South station (33.322943, 44.385667 – odtiaľto idú všetky autobusy smerom na juh) a potom taxíkom za pár centov až pred bránu. Neskôr pešo prešiel k letnému sídlu Sadáma Husaina a od neho zase pešo až do Hillah (možné isť tiež taxíkom pravdaže, busy nechodia) V Hillah som si zobral autobus (odtiaľto 32.502405, 44.415967) až do Karbaly. Tam má zaujala hlavne mešita a hrobka Imáma Hossaina (32.616298, 44.032445). Z Karbaly do Bagdadu som šiel opäť busom (odtiaľto 32.608202, 44.039656).
Ak by si chcel v Karbale prespať, môžeš skúsiť Hotel Rawan (32.616742, 44.038898)

Fotografia Babylonských hradieb z Kadáfího letného sídla
Fotografia Babylonských hradieb z Kadáfího letného sídla

3. Samarra

Vyrazil som busom z Alavi North (33.325095, 44.382501 – odtiaľto idú všetky autobusy smerom na sever) smer Mosul a od križovatky pred mestom Samarra potom stopom k prvej kontrolnej stanici. Príbeh ako som sa dostal do mesta som uviedol vyššie. V meste Samarra bol pre mňa najzaujímavejší Minaret (34.207217, 43.880332) a Mešita Haram of Imam Ali al-Hadi (34.199013, 43.873642). Naspäť som šiel do Bagdadu zdieľaným taxíkom. Tie stoja hneď pri kontolnej stanici pred mestom.

Mešita Malwiya a jej 52 metrov vysoký minaret
Mešita Malwiya a jej 52 metrov vysoký minaret

Čo nevynechať

Ak máš času viac, určite odporúčam zájsť do Násiríje, pozrieť Ur a navštíviť aj Mezopotámsku nížinu a jej močiare.
Väčšina cestovateľov neskôr pokračuje do Irackého Kurdistanu. Tam môžeš ísť po trase priamo z Samarry až do mesta Mosul. Ja som si však Kurdistan nechal na neskôr a pokračoval ďalej do Iránu cez malý hraničný prechod Mehran(33.122317, 46.051251). Tam sa najvýhodnejšie dostaneš zdieľaným taxíkom z Alnahdha Garage (33.342390, 44.407989). Samotné víza do Iránu je potrebné mať vybavené dopredu. Rady k ich vybaveniu nájdeš aj na mojej stránke túto.

🎒 Bezpečnosť v Iraku

Irak robí všetko preto, aby navštevníkom vyvrátil zlé predsutky a stal sa turistickou destináciou. K tomuto účelu slúžia všetky kontrolne stanice a všetka tá ťažká technika v mestách.

Z môjho pohľadu je Irak veľmi bezpečná krajina, kedže sa tam prakticky každý o to snaží. Veľa krát som bol pozvaný na čaj, dostal zadarmo falefel, či bol odvezený taxikárom len tak a nebál som sa chodiť večer po ulici ani po polnoci. Ľudia tam radi vidia turistov.

Samozrejme stať sa môže hocičo, ale s pohľadu všeobecnej bezpečnosti je na tom Irak celkom dobre. Výzvou pre cestovateľa však môže byť chýbajúca turistická infraštruktúra a to najmä cenovo dostupné hotely a možnosť dostať sa jednoduchšie do turistických miest. Pre tieto dôvody s myslím, že by mali Irak navštevovať cestovatelia, ktorý majú už skúsenosti z nezávislým cestovaním po Blízkom východe, aspoň po Egypte či Jordánsku.

cestovanie po iraku Farebná maľba v centre Bagdadu
Farebná maľba v centre Bagdadu

Ďalšie informácie 💬

Viac informácií o jednotlivých krajinách nájdete na stránke Krajiny

Všetky moje cestopisy a články o Iraku

Moje cestopisy a články o susedných krajinách


Publikovaný

v

,

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.