Situácia v Iráne je momentálne komplikovaná. Cestovanie po Iráne je možné, má to ale svoje špecifiká. Ak sa pokúsiš vybaviť turistické vízum cez oficiálnu stránku s najväčšou pravdepodobnosťou ti to teraz zamietnu.
Našťastie je stále možné žiadať o turistické víza cez spoločnosti ako TAP Persia či 1Quest a to aj v prípade, že ťa oficiálna stránka odmietla.
Obsah
Ako vybaviť víza do Iránu🛂
Chcel som si byť istý, že víza dostanem, a tak som víza na cestovanie po Iráne riešil cez TAP Persia. Postup bol následovný:
- Najprv je nutné vyplniť dotazník na ich stránke. Dotazník vyplnuj úprimne. Všetko sa dá prípadne neskôr konzultovať cez WhatsApp či e-mail a v ich záujme je ti pomôcť.
- Najdôležitejším bodom – okrem osobných údajov – je miesto, kde si vízum prevezmeš. To môže byť ambasáda v ktorejkoľvek krajine, alebo letisko v Iráne.
- Zaplať požadovanú sumu. V mojom prípade to bolo 28 € a verím, že k dnešnému dňu sa táto suma až tak moc nezmenila.
- Po zaplatení začne TAP Persia spracovávať tvoju žiadosť a s najväčšou pravdepodobnosťou ťa ďalej kontaktujú cez WhatsApp či e-mail.
- Ak je všetko v poriadku, tak stačí ísť na ambasádu v zvolenom čase a vízum ti bude dané na osobitnom kuse papiera behom 24h, niekedy okamžite.
- V prípade, že si zvolil možnosť prevziať vízum na letisku stačí priletieť na zvolené letisko a imigračným oddelením prejdeš rýchlo, keďže kód, ktorý odošle TAP Persia na letisko im dá o tebe dopredu vedieť. V opačnom prípade, tj, že priletíš na letisko bez dopredu rezervovaného kódu, za bežných okolností, ťa tam nechajú dlho čakať, aj 6 hodín, no pri aktuálnej situácii ťa do Iránu nemusia vôbec pustiť.
Preto sa oplatí ísť pripravený. Tých pár euro naviac za to rozhodne stojí.
Poistenie na cestovanie po Iráne
Do Iránu je nutné mať cestovné poistenie. Dnes je len veľmi málo cestovných poistení, ktoré ťa poistia v krajinách, na ktoré boli uvalené medzinárodné sankcie, preto odporúčam zase použiť niektorú s iránskych poisťovní.
Ja som použil poistenie od TAP Persia. Na hranici mi ho však nikto nekontroloval, no do Iránu som vstúpil cez pozemný prechod – Mehran – z Iraku, cez ktorý veľa turistov nechodí.
Internet v Iráne💻
Internet v Iráne je obmedzený. Blokuje ho silný firewall, takže treba kvalitnú VPN. Tiež niekedy kompletne vypadne aj na pár hodín. Blokované sú všetky známe sociálne platformy. Email na gmaile by mal byť prístupný.
Iránsku SIM kartu kúpiš bežne v obchodoch s telefónmi, prípadne na ulici. Elektronická sim mi v Iráne nefungovala.
💰Peniaze v Iráne
Do Iránu je nutné priniesť hotovosť, medzinárodné platobné karty sú blokované. Iránska platobná karta však funguje veľmi dobre, a to aj v tých najmenších obchodoch. Peniaze je možné zmeniť na ulici, no ak v Iráne plánuješ ostať dlhšie, môžeš si objednať turistickú platobnú kartu (napríklad cez TAP Persia) a nechať si ju hotovosťou nabiť.
Je Irán bezpečný?
Irán bol kedysi považovaný za Francúzsko blízkeho východu. Je bezpečný ak cestuješ po pamiatkach, veľkých mestách a dodržuješ nariadenia vlády, a to vrátane spôsobu obliekania.
Nikto nemá v záujme ničiť ti dovolenku. Irán je však známy prísnymi kontrolami, na, ktoré však ako bežný turista pravdepodobne nenarazíš. Aj keď si len turistom, vyvaruj sa však všetkého, čo by mohlo vzbudiť podozrenie na niečo iné.
Cestovanie po Iráne – čo tam NEROBIŤ
- Za žiadnych okolností sa nezúčastňuj protestov. To sa žiaľ ľahšie povie, ako urobí, obzvlášť keď nevieš kedy a kde protest nastane. Ak sa však náhodou ocitneš uprostred protestu, rýchlo sa schovaj, hoci aj do najbližšieho obchodu. Miestny ťa tam radi prichýlila.
- Nefoť a netočí žiadne vládne budovy, kritickú infraštruktúru (elektrina, plyn) a neodporúčam ani vlogovanie na ulici plnej ľudí. Niekomu to prešlo, niekomu nie.
- Dôrazne neodporúčam momentálne cestovanie po Iráne s dronom či drahým kamerovým vybavením, s ktorého môžu iránske autority nabrať podozrenie, že by si mohol byť novinár. Narobíš si zbytočne problémy.
- K žiadosti o vízum budeš dokladať zoznam miest, ktoré plánuješ navštíviť a zoznam hotelov v ktorých plánuješ prenocovať. Odporúčam dodržať to, aspoň zbežne.
- Irán má 2 meny, Rial a Toman. Dávaj si pozor na to komu koľko peňazí dávaš. V Iráne žijú vzdelaný a čestný ľudia, no nie všetci sú taký.
Máte skúsenosti s cestovaním po Iráne ? Podeľte sa s nimi v komentároch!
Ďalšie informácie 💬
Viac informácií o jednotlivých krajinách nájdete na stránke Krajiny
Pridaj komentár