Irak je kolískou mnohých starovekých civilizácií na svete vrátane Babylončanov a Asýrčanov. Väčšina územia Iraku má horúce a suché podnebie. Letné teploty na väčšine územia krajiny v priemere presahujú 48 °C a často sú vyššie ako 49 °C. Hraničí s Jordánskom, Kuvajtom, Sýriou, Tureckom a Iránom a je domovom jednej z najpriateľskejších a najnepochopenejších kultúr.

čo potrebujete vedieť pri cestovaní do Iraku


✏️

Rýchle fakty

Hlavné mestoBagdad
Oficiálne jazykyArabský, Kurdský, Turkmenský, Asýrsky, arménsky
Rozloha437,072km²
MenaIraqi dinar (IQD)
Počet obyvateľov36 milion

🛂

Viza

Vstup do krajiny

Do krajiny môžete vstúpiť cez pozemné hranice. Ja som využil hranice s Iránom a Jordánskom, ktoré vydávajú turistické víza. Dávajte si pozor, pretože ak vstúpite do federálneho Iraku z Kurdistanu, budete musieť znova požiadať o víza, ale ak pôjdete z federálneho Iraku do Kurdistanu, môžete vstúpiť s rovnakými vízami.

Väčšina cestujúcich aj tak prilieta lietadlom priamo do Bagdadu a je to veľmi vhodné, ak chcete získať víza po prílete a neskôr pokračovať do Kurdistanu s rovnakými vízami.

☀️

Najlepší čas na návštevu

Leto je vhodné pre Kurdistan, ale federálny Irak je, pokiaľ nevydržíte veľmi horúce počasie (nad 40 stupňov Celzia), lepšie navštíviť na jar alebo na jeseň. Zima je tiež skvelá, len si vezmite bundu. Kurdistan má v zime sneh.


Je Irak bezpečný ?

Irak Samara Minaret
Mešita Malwiya a jej 52 m vysoký minaret

Irak je v mainstreamových médiách už niekoľko rokov vykresľovaný ako nebezpečná krajina plná… ani to nebudem spomínať.

Nie je to tak a cítim, že to musím dôrazne povedať.

Áno, nebezpečenstvo je všade, ale nie väčšie ako v iných krajinách.

Vašou najväčšou prekážkou bude neexistujúca turistická infraštruktúra, ale to, že mnohí vnímajú ako výhodu nezávyslého cestovania za poznaním.


Najlepšie zážitky v Iraku

Chaotický Bagdad

Hlavné mesto Bagdad je veľmi chaotické, s veľmi hustou dopravou, množstvom malých uličiek a opustených zaujímavých miest, ktoré čakajú na objavenie zvedavými cestovateľmi.

Preskúmajte kolísku civilizácie

Babylon, Ur, Samara a mnohé ďalšie miesta formovali dejiny. Miesta, ktoré musí navštíviť každý zvedavý cestovateľ.

Zoznámte sa s priateľskými miestnymi obyvateľmi

V Iraku som mal to šťastie, že som sa stretol s jedným z najprívetivejších ľudí a s jednou z najnepochopiteľnejších kultúr. Spravte si názor a podeľte sa oň so svetom. Irak to potrebuje a zaslúži si to.


rady pre Irak


🛌

Ubytovanie

V Bagdade zatiaľ nie je veľa hotelov vhodných pre nízkonákladových cestovateľov. Niekoľko z nich však existuje, a to hotel Diwan a Royal Garden. Rezerváciu je potrebné urobiť osobne alebo telefonicky.

Mimo hlavného mesta je situácia oveľa lepšia. Stačí sa opýtať miestnych obyvateľov alebo im ukázať gesto rukou a určite vás nasmerujú správnym smerom. Dobrou vecou pre nízkonákladového cestovateľa môže byť, že hotely sa zvyčajne sústreďujú na jednom mieste, takže ak hľadáte najlepšiu cenu, môžete jednoducho presúvať z jedného na druhý a vyskúšať sa dohodnúť.

🚶

Nezávysle cestovanie

Nezávislé cestovanie v Iraku je povolené a pomerne jednoduché, ak máte určité skúsenosti. Budete sa musieť vyrovnať s nedostatkom turistickej infraštruktúry, ale to je zvyčajne krása nezávislého cestovania. Vaším bonusom bude duch miestnych ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť a sú radi, keď vidia turistov.

🚐

Doprava

Doprava v Iraku je veľmi jednoduchá, ale musíte sa porozprávať s miestnymi ľuďmi a získať o nej informácie. Medzi dopravným systémom v susedných krajinách nie je žiadny rozdiel, takže ak vám vyhovuje tlačiť sa v malých mikrobusoch s neznámym cieľom alebo jednať s taxikármi na ulici, ste na to pripravení.


VŠETKY MOJE ČLÁNKY O IRAKU

  • Ako na cestovanie po Iraku – kompletný sprievodca (2024)

    Ako na cestovanie po Iraku – kompletný sprievodca (2024)