Plánujete nezávislé cestovanie do Jordánska a všade len samé ponuky cestovných kancelárií a žiadne praktické rady, ako sa po Jordánsku nezávisle pohybovať ? Tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie na to, aby vaša cesta bola čo najzaujímavejšia!
Obsah
Ako získať víza do Jordánska🛂
Jordánsko je turistická krajina. Víza sa dajú získať na všetkých hraničných prechodoch vrátane letísk. Výnimkou je jen most King Hussein/Allenby Bridge. Ak plánujete cestu cez neho, musíte víza vybavovať na konzuláte.
Koľko stoja víza do Jordánska
Jednovstupové víza do Jordánska 40 JOD (takže okolo 50 euro) a ich platnosť je 30 dní. Až budete v krajine, môžete si jednoducho zažiadať o predĺženie víz na ďalších 30 dní.
Pri odchode z krajiny pozemnou hranicou sa platí ďalších 10 JOD, tak zvaná výjazdná daň.
Víza zadarmo v Akábe
Pokiaľ plánujete zostať len v Akábe, tak nebudete musieť platiť ani víza, ani výjazdnú daň. Cestovatelia bežne cestujú naprieč krajinou len s pečiatkou Akáby, a toleruje sa to pokiaľ budú odlietať z Akáby.
Čo je to Jordanpass a ako ho získať
Alternatívou k tradičnému vízovému poplatku je zakúpenie Jordan Pass. Balík zahŕňa okrem víz aj vstup do 40 rôznych pamiatok, múzeí, archeologických lokalít a prírodných rezervácií vrátane Petry a Wadi Rum.
Jordan Pass musíte zakúpiť pred odletom do Jordánska a je k dispozícii len vtedy, ak v krajine strávite minimálne 3 noci (4 dni).
Na výber sú tri rôzne balíky, ktoré sa líšia len dĺžkou návštevy Petry:
1 deň návštevy – 70 JOD
2-dňová návšteva – 75 JOD
3-dňová návšteva – 80 JOD
Jordan Pass si môžete zakúpiť na oficiálnej webovej stránke www.jordanpass.jo.
Pas je platný 1 rok od dátumu zakúpenia, ale len 14 dní od prvého skenovania.
Balíček sa oplatí v prípade, že plánujete navštíviť Petru a nepriletíte na letisko v Akábe, kde je vízum zdarma.
✈️ Ako sa dostať do Jordánska
Do Jordánska lieta mnoho aeroliniek, vrátane nízkonákladových. Dobrodružnejšia varianta je však dostať sa do krajiny po zemi. V tomto článku preberieme všetky možnosti.
Ako na cestovanie do Jordánska letecky
Najlacnejšie ponuky leteniek má Wizzair a Ryanair
Ako vstúpiť do Jordánska po zemi
Jordánsko má spoločnú hranicu s týmito krajinami
Izrael, Saudská Arábia, Irak – Hranice sú otvorené
Sýria – Hraničný prechod na severe krajiny je otvorený, no získať víza do Sýrie na pozemný vstup do krajiny je výzva. Vaše skúsenosti sú ako vždy vítané v komentároch.
Egypt – Jordánsko nemá priamu hranicu s Egyptom, no je ho možné navštíviť loďou, bez toho, aby ste vstupovali na územie Izraelu.
🎒 Nezávislé cestovanie do Jordánska
Jordánsko je turistická krajina a tiež mimoriadne bezpečná. V Akábe je dokonca možné vidieť tovar na pultoch trhoviska ponechaný len tak cez noc, bez dozoru. K turistom sa miestny správajú rovnako. Je úplne bežné, že vám ako náhodnému okoloidúcemu ponúknu čaj či strčia do ruky fľašu balenej vody, nech vám je dobre.
Ak by som mal porovnať Jordánsko a Egypt, tak Jordánsko je subjektívne bohatšie a rozhodne sebavedomejšie. Každý je mimoriadne hrdý na svoju krajinu a ak budete napríklad stopovať, peniaze nikto pýtať nebude. V Egypte by to bola skôr rarita.
Jordánsko je ale mierne drahšie, no stále je to veľmi lacná krajina na dovolenkovanie a oddych.
Pohyb po krajine je veľmi jednoduchý. Všade jazdia malé biele a lacné mikrobusy.
Polícia pohyb turistov nekontroluje (ako v Egypte).
⛅ Najlepší čas na cestovanie do Jordánska
Jednoznačne zima. December, Január, Február sú dobré mesiace. Ak však máte radi teplo, prípadne plánujete tráviť čas v Jordánsku hlavne pri mori, tak je vhodné aj leto.
Historické pamiatky Jordánska🏺
Množstvo jedinečných historických a prehistorických pamiatok, ktoré sa tu nachádza tvorí nadčasový poklad, ktorý láka do Jordánska návštevníkov z celého sveta.
Petra
Historický komplex budov a miestností vytesaných do červených skál. Beduíni sa toto miesto snažili ukrývať až do roku 1812, kedy bolo objavené a spopularizované po celom svete. Aj v prípade, že nie ste fanúšikom pradávnej histórie, vás Petra svojou majestátnosťou rozhodne očarí.
Pre návštevu Petry musíte prísť do dediny zvanej Wadi Musa. Všetko v dedine vrátane Petry je výrazne nadcenené, takže ak si sledujete rozpočet, pripravte sa na to.
Pokiaľ rozmýšľate, koľko dní vám na Petru budú stačiť, tak odporúčam plánovať 2 dni. Mňa takého miesta fascinujú, a tak som prehliadku Petry začal skoro ráno a skončil neskoro poobede. Za jeden deň som navštívil všetko, čo som mal v maps.me uložené, vrátanie všetkých neturistických miest, no priznám sa, že kráčam rýchlo. Druhý deň som tam šiel už len na pohodu, pozrieť čo sa mi najviac páčilo, ešte raz. Pokojne by som ho ale vynechal, ak by som na neho nemal rezervovaný čas.
Wadi Rum
Púšť Wadi Rum sa nachádza blízko Akáby a môžete ju navštíviť aj v prípade, že máte len pečiatku z letiska v Akábe.
Pri vstupe sa platí malé vstupné do národného parku a celú Wadi Rum máte pre seba. To znamená, že ak máte vlastný stan, prípadne auto či bike, môžete chodiť po Wadi Rum bez sprievodcu. Problém nastáva v prípade, že vlastnú dopravu nemáte. Vzdialenosti sú tam totiž obrovské, a ak budete stopovať, pravdepodobne vás nikto nezoberie, Zadarmo určite nie.
Wadi Rum je teda jedno z mála miest, kde odporúčam zobrať si tour.
Ja som sa na tour dostal úplnou náhodou, keď som stopoval autá do púšte, zastavilo mi auto plné cestovateľov, ktorý si zaplatili tour. Zobrali ma zdarma, no atmosféra v aute bola super, a tak som šoférovi zaplatil toľko čo ostatný a pridal som sa k ním. Keď som potom videl, aké vzdialenosti sme za krátky čas prekonali, pešo by to tam skutočne nemalo význam.
Prečo sú kempy vo Wadi Rum tak lacné ?
Počíta sa totiž, že si zaplatíte ďalšie služby ako tour, strava a podobne.
Ďalšie zaujímavé miesta v Jordánsku
Akába
Mesto na pobreží Červeného mora. Dá sa kúpať, potápať, šnorchlovať. Mesto má príjemnú atmosféru. Neďaleký hraničný prechod vás dostane po zemi do Izraela a loďou sa dá prejsť aj do Egypta.
Mrtvé more a Wadi Mujib
Kaňon sa nachádza v blízkosti mora. Možné je kúpanie no veľa miest je nutné navštíviť ako organizovaná tour. Počas kúpania v Mŕtvom mori si nenamočte oči.
Rímsky amfiteáter v Ammane
Zreštaurovaný rímsky amfiteáter v centre Ammanu. Otvorený je len pár hodín z dňa a rozhodne stojí za návštevu, obzvlášť ak ste taký amfiteáter ešte nevideli. Je tiež možné vystúpiť po schodoch až na jeho vrchol.
Sever Jordánska
Táto časť Jordánska je turistami navštevovaná len minimálne, a tak práve tu môžete objavovať skutočný jordánsky spôsob života. Je tu tiež veľmi veľa historických pamiatok a dolmenov.
💰 Ceny, rozpočet a výdavky v Jordánsku
V Jordánsku sa platí miestnou menou, teda jordánskym dinárom
1 Euro je približne 1.3 JOD
Kde si môžete vymeniť peniaze
Najbezpečnejší spôsob výmeny peňazí je v banke. Na výmenu peňazí tam budete potrebovať cestovný pas. Peniaze je tiež možné zmeniť v zmenárňach.
Bankomaty v Jordánsku
Fungujú bezproblémovo a berú všetky známe karty ako Visa a Mastercard. Pozor na prehnaný poplatok za výber, najmä v turistických oblastiach.
Koľko stojí cestovanie po Jordánsku?
Jordánsko je lacná krajina. Neplatí to však pre jeho turistické oblasti, no aj tam sa dá pohybovať lacno.
Koľko stojí jedlo a pitie v Jordánsku?
- Falafel na ulici stojí okolo 1 JOD za kus
- Večera v malej miestnej reštaurácii okolo 5 JOD za dobré jedlo
- 2 litre balenej vody stojí cca 0.5JOD , no záleží na mieste.
Aké sú náklady na dopravu v Jordánsku?
- Prejazd miestnym minibusom zvyčajne stojí okolo 0.25 JOD za jazdu
- Ceny taxíkov sa zvyčajne začínajú od 2 JOD
- Turistický autobus Amman – Aqaba od 20 JOD
- Cesta Amman – Bagdad -100 USD
Aké sú náklady na ubytovanie v Jordánsku?
- Cena hostela sa zvyčajne pohybuje od 10 JOD
- Jednolôžková alebo dvojlôžková izba okolo 25 JOD
- Lepší hotel bude stáť od 80 JOD
🚌 Ako sa pohybovať po Jordánsku: doprava
Doprava v Jordánsku je prekvapivo dobre organizovaná a lacná. Nie je problém dostať sa takmer kamkoľvek mikrobusom a ak tam mikrobus nejazdí, taxíky sú lacné a často ich využívajú miestni obyvatelia. Jordánsko zatiaľ nemá železničnú sieť.
Ako na cestovanie po Jordánsku autobusom
Najznámejšia spoločnosť turistických autobusov v Jordánsku sa nazýva Jett. Na ich stránke a v ich aplikácii je možné jednoducho autobusy vyhľadať a za jazdu zaplatiť.
Turistické autobusy v Jordánsku sú klimatizované a v niektorých funguje aj záchod. Rovnako tak vybavená je aj väčšina autobusových zastávok.
Ako cestovať Jordánskymi autobusmi ako miestny obyvatelia
Autobusové zastávky plné malých bielych minibusov sa nachádzajú v každom meste a dedine. Nájsť ich nie je žiaden problém podľa google maps, alebo sa opýtať miestnych.
V Akábe je stanica v centre
Wadi musa má stanicu trochu ďalej od centra, no dá sa to prejsť aj pešo.
Až budete na stanici, stačí povedať destináciu a šoféri vás navedú na správny autobus. Za cestu sa platí priamo šoférovi. Je to skvelý spôsob, ako spoznať miestnych ľudí.
Ako na cestovanie po Jordánsku lietadlom
Royal Jordanian obsluhuje väčšinu vnútroštátnych letov
Ako zavolať taxi v Jordánsku
Okrem stopovania na ulici, ktoré odporúčam len vtedy, ak ste si istý cenou, ktorú za danú vzdialenosť máte platiť, fungujú klasické internetové taxiky. Najpopulárnejší je Careem
Ako stopovať v Jordánsku
Stopovanie v Jordánsku funguje veľmi dobre a je legálne. Platia všeobecné zásady stopovania, stáť na rušnej ceste, byť viditeľný a nechať vodičovi priestor na zastavenie.
ℹ Informácie o krajine, Jordánčanoch a ich kultúre
Jordánčania sú pohostinní ľudia, ktorí si vážia turistov. Dokazuje to aj fakt, že prakticky každý zastaví stopujúcemu cudzincovi a nerobí to pre peniaze. Môžete tiež počítať s pozvaniami na čaj, alebo falafel.
Skutočná Jordánska kultúra, ich rodinný život, je však pred zrakom turistov uzavretý. V krajine budete stretávať výhradne mužov.
Jordánska kultúra je patriarchálna a konzervatívna. Svoje tradície si veľmi silno chránia. Tak ako v krajinách strednej Ázie aj v Jordánsku, peniaze muža sú peniazmi rodiny. Žena obvykle ostáva doma a stará sa o domácnosť.
🍲 Jordánska Kuchyňa
Jordánska kuchyňa je skvelá, ľahká a zdravá. Tiež nie je problém dostať sa k čerstvej zelenine a ovociu, ktoré je doslova na každom kroku.
Medzi obľúbené jedlá v Jordánsku patria:
- Mansaf – Národné jedlo Jordánska, pozostávajúce z jahňacieho mäsa vareného v omáčke z jogurtu a podávaného s ryžou a plochým chlebom.
- Makluba – Obrátený ryžový pokrm s mäsom (kuracie alebo jahňacie), baklažánom, karfiolom a rôznymi koreninami.
- Falafel – Smažené guľôčky z cícera alebo fazule, zvyčajne podávané v pita chlebe s tahini omáčkou a zeleninou.
- Shawarma – Nakrájané mäso (kuracie, jahňacie alebo hovädzie), ktoré sa griluje na vertikálnom rotisserie a podáva sa v chlebe s rôznymi omáčkami a zeleninou.
- Kibbeh – Smažené alebo pečené guľôčky z bulguru, plnené mletým mäsom a koreninami.
- Hummus – Krémová pasta z rozmixovaného cíceru, tahini, citrónovej šťavy a cesnaku, podávaná s olivovým olejom a paprikou.
- Tabbouleh – Ľahký šalát z bulguru, petržlenu, mäty, paradajok, cibule a citrónovej šťavy.
- Maqluba – Pokrm podobný Maklube, ale často sa pripravuje s inými druhmi zeleniny a mäsa.
- Musakhan – Kuracie mäso pečené na chlebe s cibuľou, sumakom a olivovým olejom.
- Warak Enab – Vínne listy plnené ryžou, bylinkami a mletým mäsom.
💻 Internet na cestovanie po Jordánsku
Nezávislé cestovanie po Jordánsku sa nezaobíde bez internetu. Našťastieinternet je v Jordánsku rýchly a relatívne lacný. Pokrytie 4G je zvyčajne veľmi dobré a Wifi je vynikajúce.
Verejné wifi v Jordánsku
Nebál by som sa používať hotelovú wifi, ale verejná wifi je riziko, ako všade na svete.
SIM karta v Jordánsku
Turisti majú k dispozícii SIM karty s veľorysými balíkmi za prijateľnú cenu. Pokrytie je dobré, rýchlosť detto.
Pri kúpe karty SIM očakávajte preukázanie pasu a bude nutná aj fotografia, ktorú vám počas predaja sim karty urobia.
Sim kartu si môžete zakúpiť už na letisku. Elektronické sim karty fungujú tiež bezproblémovo.
Kam ďalej 🌍
V Amáne sidli niekoľko ambasád, na ktorých môžete získať víza do susedných krajín. Zaujímavá je Iránska ambasáda. Ako vybaviť víza píšem v príslušnom článku, no ak ich budete vybavovať v Ammane, tak tu je ambasáda a tu vás pošlú vložiť peniaze.
Ak plánujete cestu do Iraku, víza vybavíte na hraniciach. Výzvou je nájsť transport. Verejná doprava tým smerom nejazdí, no podarilo sa mi zohnať súkromné GMC, ktorého chlapík jazdí pravidelne do Bagdadu. Vozí robotníkov. Viem, že túto cestu zvládla aj sólo žena, no osobne to sólo cestovateľkám neodporúčam. Budeš po celých 20 hodín zavretá v aute s (aspoň jedným) chlapom a každý koho na tejto dlhej a opustenej ceste stretneš bude tiež chlap. Ak si ale dobrodružnej povahy, alebo ste partia, na tejto ulici nájdete agentúry, ktoré vám transport vybavia. Ja som platil v roku 2022 sto dolárov. Sprievodcu Irakom nájdeš tu.
Ďalšie informácie 💬
Boli ste už v Jordánsku, alebo sa ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o svoje zážitky v komentároch ✍️
Najnovšie články o cestovaní
-
Zaujímavé miesta a atrakcie v Poľsku 2024
-
Cestovanie po Pakistane + prechod nebezpečným Balučistanom 2024
-
Transsibírska Magistrála a cestovanie po Rusku v 2024
-
Ako na cestovanie do Číny – kompletný sprievodca pre 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie po Kirgistane v 2024
-
Ako na cestovanie do Kazachstanu – kompletný sprievodca pre 2024
-
Ako na lacné cestovanie po Saudskej Arábii v 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie do Jordánska v 2024
-
Kompletný sprievodca pre cestovanie do Mexika v 2024
-
Lacná dovolenka na Islande (Aktualizované 2024)
Pridaj komentár