Mongolsko je krajina slobodných ľudí, koní a nedotknutej divočiny. Je to presne ten typ destinácie, do ktorej vo svojich predstavách uniknete, keď na vás tlak každodenného života príliš doľahne.

čo potrebujete vedieť pri cestovaní do Mongolska


✏️

Rýchle fakty

Hlavné mestoUlánbátar
Oficiálne jazykyMongolský
Rozloha1,565,000km²
MenaTogrog/Tugrik (MNT)
Počet obyvateľov3 miliony

🛂

Viza

Od roku 2019 mongolská vláda povolila občanom mnohých krajín vrátane Slovenska navštíviť Mongolsko na 30 dní bez víz.

Vstup do krajiny

Na medzinárodné letisko Ulánbátar prilieta mnoho medzinárodných letov z Južnej Kórey, Thajska, Číny, Japonska, Hongkongu, Nemecka, Ruska a Turecka.

Mnohí cestovatelia sa však rozhodnú navštíviť Mongolsko vlakom po zemi z Ruska alebo Číny.

☀️

Najlepší čas na návštevu

Najlepší čas na cestu do Mongolska je od júna do augusta, keď je krajina rozkvitnutá, zelená a teploty sa pohybujú od 18 do 28 °C. Mongolsko má extrémne kontinentálne podnebie s veľmi rozdielnymi teplotami kvôli svojej vnútrozemskej polohe.


Prečo navštíviť Mongolsko ?

mongolsko padlament dzingischan

Preskúmajte Mongolsko ako nezávislý cestovateľ a zažite jedinečné dobrodružstvá mimo civilizácie. Ponorte sa do nomádskej kultúry ubytovaním v tradičných jurtách, pochutnajte si na výdatných miestnych jedlách, ako sú buuz a khuushuur, a venujte sa outdoorovým aktivitám, ako je turistika a jazda na koni v nedotknutej krajine. Objavte srdečnosť mongolskej pohostinnosti, zúčastnite sa tradičných festivalov a preskúmajte historické pamiatky.


Najlepšie zážitky v Mongolsku

Preskúmajte Ulánbátar a jeho okolie

Ulánbátar, nie je to najkrajšie mesto, v akom ste boli, ale ponúka veľa zaujímavých miest vo vnútri a prírodných miest na jeho okraji, ktoré by nemali zostať neprebádané.

Vychutnajte si pokoj v najodľahlejšej krajine na svete

Trávnatý kraj, raj pre kone a ľudí, ktorí si chcú na chvíľu od všetkého oddýchnuť.

Zažite jedinečnú nomádsku kultúru

Mongolská scenéria je s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom, prečo chcete navštíviť túto krajinu. Neskazení ľudia, drsná príroda a nekonečné trávnaté kopce posiate bielymi jurtami a množstvo divokých koní, na ktorých spoločne pobehujú z jedného kopca na druhý.


rady pre Mongolsko


🛌

Ubytovanie

Ubytovanie v mestách je lacné a zvyčajne celkom dôstojné. Ak sa vyberiete na vidiek, cena sa výrazne zvýši, ale môžete využiť bezplatné kempovanie.

Prípadne sa stačí opýtať miestnych ľudí, aj s gestom spojenej dlane, a oni vás môžu nasmerovať do nejakého miestneho penziónu.

🚶

Nezavyslé cestovanie

V Mongolsku je možné cestovať nezávisle a túto možnosť by mali zvážiť cestovatelia s nízkym rozpočtom, pretože Mongolsko môže byť drahé, ak sa spoľahnete na turistické balíky od miestnych spoločností.

🚐

Doprava

Po Mongolsku sa dá veľmi ľahko cestovať miestnymi minibusmi. Verejná doprava je veľmi lacná a dobre organizovaná ku všetkým hlavným turistickým atrakciám. Ak však chcete ísť do odľahlých oblastí, budete potrebovať 4×4.


VŠETKY MOJE ČLÁNKY O MONGOLSKU

  • Ako precestovať Mongolsko – kompletný sprievodca (2024)

    Ako precestovať Mongolsko – kompletný sprievodca (2024)