Photo by Luis Villasmil on Unsplash

Každé stretnutie s novým človekom je brána do iného sveta. Prinesie nový pohľad na život, emócie, vytvorí spomienky. Poďme sa postarať o to, aby boli pozitívne!

Kamkoľvek kráčaš, kráčaj sebavedomo.

Nikto si na vás netrúfne, ak už od začiatku pôsobíte, že viete, kam smerujete.

To sa pravdaže ľahko hovorí ak sa v noci ocitneme na neznámom mieste.

V prvom rade je vhodné takéto situácie predvídať a adekvátne sa na ne pripraviť.

Dopredu zistiť, kam budú vaše kroky smerovať, využívať GPS, napríklad MAPS.ME, na zistenie trasy či polohy svojho cieľa. Ak sa rádi túlate bez GPS, po vystúpení z dopravného prostriedku kráčajte sebaisto aspoň za prvý roh. Tam už pokojne študujte mesto, mapu alebo pýtajte sa na cestu.

Železničné stanice bývajú terčom rôznych ľudí a nie je veľmi vhodné aby o vás vedeli, že neviete, kam smerujete.

Tí ľudia nie sú zlí. Ak by ste k nim pristúpili sebaisto a opýtali sa na cestu, istotne dobre poradia. Radi však využijú rôzne pasce na turistov, keď vycítia príležitosť.

Čo mať pri sebe

Falošná peňaženka s pár drobnými plná starých kreditiek je užitočná vec. Poďme sa však podívať na to, čo by mala obsahovať tá skutočná.

Veľkú hotovosť – ak z ňou cestujeme – je výhodnejšie zmeniť na menšie bankovky a rozdeliť na viac miest.
Malé bankovky nelákajú pozornosť a ani v zmenárni na ulici neriskujete, že vám nebudú mať vydať. Ideálne sú 20 a 50 eurové bankovky. Z väčších bankoviek zmenárne nemusia mať vydať a menšie zase môžu meniť z horším kurzom.

Na debetnej karte nastavíme rozumné limity a zotrieme CCV číslo zo zadnej strany. Tie 3 čísla sa dajú ľahko zapamätať a v prípade, že vám zmizne karta, nie je možné ju zneužiť.

Bezpečnosť na cestách. Vymazané ccv číslo
Vymazané ccv číslo

Nôž, sprej či iné chladné zbrane môžu pomôcť keď je najhoršie. Na ich reálne použitie by som sa však nespoliehal. Dobrého lupiča totiž robí hlavne moment prekvapenia.

Naučte sa cudzí jazyk!

Ak je to možné, vyhnite sa rozprávaniu v angličtine. Nič neláka pozornosť viac, ako turista hovoriaci anglicky s nápadne ukrytou ľadvinkou plnou dokladov, peňazí a drahým fotoaparátom na krku. Preto, ak je to možné, naučte sa cudzí jazyk alebo aspoň základy. Ak už vám aj nikto rozumieť nebude, aspoň sa zasmejete a smiech je kľúčom k priateľstvu.

Ak máte pri sebe drahú elektroniku nevyťahujte ju na každom kroku. V niektorých krajinách je, žiaľ, stále západný turista chodiaca peňaženka a ukazovaním elektroniky či drahým oblečením môžete v niektorých štvrtiach ľudí provokovať.

Drahý telefón je vhodné obaliť do krytu, v ktorom nie je tak nápadný. Fotoaparát vytahovať účelovo. Rovnako je užitočné mať obal bez lákavých nápisov Canon a podobne.

Záverom

Všeobecne platí, že všetky situácie si v živote vytvárame sami. Ak vás niekto okradol, skúste porozmýšľať prečo sa to stalo. Možno ste príliš lipli na veciach, ktoré máte alebo naopak, správali ste sa k nim ledabolo. Už toho neľutujte. Čas od času sa to môže stať každému.

Ak sa vám podarí asimilovať myšlienku, že ste v cudzej krajine doma a nikto si na vas nemá právo čo trúfať, máte vyhrané. Pomôže vam kráčať a jednať sebavedomo tak, aby ste toho spoznali čo najviac, zároveň však pred druhými nenosili na sebe nálepku turistu.

Na koniec, všetci sme ľudia a žijeme na jednej zemi, takže stačí tento fakt prijať a spoliehať sa na svoju intuíciu. Ak je dobre idem, ak nie, idem tam, kde dobré je!

Veľa príjemných zážitkov želám

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.