Bezpečnosť na cestách po svete (aktualizované 2024)

✍️ Vytvoril:

📅 Naposledy aktualizované:

Bezpečnosť na cestách po svete (aktualizované 2024)

Každé stretnutie s novým človekom je brána do iného sveta. Prinesie nový pohľad na život, emócie, vytvorí spomienky. Poďme sa postarať o to, aby boli pozitívne!

Kamkoľvek kráčate, kráčajte sebavedomo.

Nikto si na vás netrúfne, ak už od začiatku pôsobíte, že viete, kam smerujete. To sa pravdaže ľahko hovorí, ak sa v noci ocitneme na neznámom mieste. V prvom rade je vhodné takéto situácie predvídať a adekvátne sa na ne pripraviť.

Dopredu zistiť, kam budú vaše kroky smerovať, využívať GPS na zistenie trasy či polohy svojho cieľa. Ak sa radi túlate bez GPS, po vystúpení z dopravného prostriedku kráčajte sebaisto aspoň za prvý roh. Tam už pokojne študujte mesto, mapu alebo pýtajte sa na cestu.

Železničné a autobusové stanice bývajú terčom rôznych ľudí a pre dobrú bezpečnosť na cestách nie je veľmi vhodné, aby o vás vedeli, že neviete, kam smerujete.

Čo mať pri sebe

Falošná peňaženka s pár drobnými plná starých kreditných kariet je užitočná vec. Poďme sa však podívať na to, čo by mala obsahovať tá skutočná.

Veľkú hotovosť je pre lepšiu bezpečnosť na cestách výhodnejšie zmeniť na menšie bankovky a rozdeliť na viac miest.
Malé bankovky nelákajú pozornosť a ani v zmenárni na ulici neriskujete, že vám nebudú mať vydať. Ideálne sú 20 a 50 eurové bankovky. Z väčších bankoviek zmenárne nemusia mať vydať a menšie zase môžu meniť s horším kurzom.

Pre vyššiu bezpečnosť na cestách nastavíme na debetnej karte rozumné limity a zotrieme CCV číslo zo zadnej strany. Tie 3 čísla sa dajú ľahko zapamätať a v prípade, že vám zmizne karta, nie je možné ju zneužiť.

Bezpečnosť na cestách. Vymazané ccv číslo
Vymazané ccv číslo

Nôž, sprej či iné chladné zbrane môžu pomôcť, keď je najhoršie. Na ich reálne použitie by som sa však nespoliehal. Dobrého lupiča totiž robí hlavne moment prekvapenia.

Naučte sa cudzí jazyk!

Ak je to možné, vyhnite sa rozprávaniu v angličtine. Nič neláka pozornosť viac, ako turista hovoriaci anglicky s nápadne ukrytou ľadvinkou plnou dokladov, peňazí a drahým fotoaparátom na krku. Preto, ak je to možné, naučte sa cudzí jazyk alebo aspoň základy. Ak už vám aj nikto rozumieť nebude, aspoň sa zasmejete a smiech je kľúčom k priateľstvu.

Ak máte pri sebe drahú elektroniku nevyťahujte ju na každom kroku. V niektorých krajinách je, žiaľ, stále západný turista chodiaca peňaženka a ukazovaním elektroniky či drahým oblečením môžete v niektorých štvrtiach ľudí provokovať.

Drahý telefón je vhodné obaliť do krytu, v ktorom nie je tak nápadný. Fotoaparát vyťahovať účelovo. Rovnako je užitočné mať obal bez lákavých nápisov známych značiek.

Ak vás okradli

Všeobecne platí, že všetky situácie si v živote vytvárame sami. Ak vás niekto okradol, skúste porozmýšľať prečo sa to stalo. Možno ste príliš lipli na veciach, ktoré máte alebo naopak, správali ste sa k nim ledabolo. Už toho neľutujte. Ak ste zdravý a bezpečí, to je hlavné. Čas od času sa to môže stať každému.

Ak sa vám podarí asimilovať myšlienku, že ste v cudzej krajine doma a nikto si na vás nemá právo dovoľovať, máte vyhrané. Pomôže vám kráčať a jednať sebavedomo tak, aby ste toho spoznali čo najviac, zároveň však pred druhými nenosili na sebe nálepku turistu.

Digitálna bezpečnosť na cestách

V mnohých krajinách je internet cenzúrovaný. To tiež znamená, že vláda môže vidieť (a počuť) vašu internetovú aktivitu a (prípadne) ju použiť proti vám. Obzvlášť pozor si dajte na politické názory. Požiadať váš telefón alebo počítač na kontrolu je bežná vec. Heslo vám nepomôže, počas výsluchu, ktorý môže prebiehať len, ako súčasť bežnej kontroly na ulici, ho budete musieť zadať.

Aktivita na internete sa dá chrániť cez kvalitnú VPN. Dáta sa dajú posielať na cloud, ku ktorému zmažete viditeľné prístupy.

Zažili ste niekedy nepríjemnú skúsenosť na cestách ? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch ✍️

Ďalšie informácie 💬

Zaujímavé články

Moje cestopisy a články o cestovaní


od