Hovorí sa, že keď Boh rozdeľoval zem, Gruzínci kvôli svojej hostine prišli neskoro. Na otázku prečo meškajú, odpovedali, že hodovali na jeho počesť.
Boh sa im teda rozhodol dať kúsok zo svojej zeme.
Obsah
Vstup do Gruzínska🛂
Slováci nepotrebujú na vstup do Gruzínska víza. Po novom (2024) dokonca stačí na vstup len občiansky preukaz.
Je cestovanie do Gruzínska v súčasnosti bezpečné ?
Gruzínsko patrí k jedným z najpriateľskejších krajín na svete. Príjemný a pohostinný ľudia, vysoké hory, krásne pláže a chutné jedlá robia cestovanie po Gruzínsku nezabudnuteľným zážitkom na celý život
✈️ Ako sa dostať do Gruzínska
Lety do Gruzínska aktuálne
Do Gruzínska lieta veľa leteckých spoločností, no najvýhodnejšie lety ponúka maďarský Wizzair. Prístáva sa v Kutaisi, odkiaľ je možné cez GeorgianBus isť do všetkých veľkých miest v krajine. Minibus je možné objednať dopredu cez internet. Počká vás na parkovisku pred letiskom, a to aj v prípade, ak bude váš let meškať.
Ako cestovať do Gruzínska po zemi
Do Gruzínska je možné vstúpiť z Turecka, Arménska, Azerbajdžanu a Ruska. Všetky hranice sú otvorené a prístupne. Možná je tiež lodná doprava trajektom z Bulharska do gruzínskeho Batumi, no je extrémne drahá a samotná preprava tiež trvá veľmi dlho.
Z Arménska do Gruzínska je najvýhodnejšie použiť minibus. Ide aj vlak, ale iba v lete.
Z Azerbajdžanu do Gruzínska je najvýhodnejší vlak.
Z Turecka do Batumi premávajú pravidelné autobusy.
Ja som došiel do Gruzínska svojím 27 ročným autom cez Turecko, takže aj to je možné.
Ako nájsť v Gruzínsku ubytovanie 🏠
Ubytovanie v Gruzínsku nie je žiaden problém, a to ani v čase sezóny. Ponuka je pestrá a svoje ubytovanie môžete rezervovať cez všetky známe internetové portály.
🎒 Nezávislé cestovanie po Gruzínsku
Nezávislé cestovanie po Gruzínsku je veľmi jednoduché. Mimo oblastí, do ktorých je nutné špeciálne povolenie ako Abcházia, alebo Severná Osetia, neexistujú prakticky žiadne prekážky snáď okrem jednej spoločnej pre celé Gruzínsko – jazyk.
V súčasnosti je to oveľa lepšie, ako pred niekoľkými rokmi, ale stále je veľa nápisov len v gruzínčine, a čím ďalej od hlavného mesta, tým menej anglicky hovoriacich ľudí nájdete.
Gruzínci však bývajú veľmi ochotní a priateľskí a v prípade, že viete aspoň trochu Rusky, tak nezávislé cestovanie po Gruzínsku nebude žiaden problém.
Tip na dvojtýždňové cestovanie po Gruzínsku
Uvedené miesta na mape sa dajú pri troche plánovania stihnúť navštíviť počas dvoch až troch týždňov. V nasledovnom odstavci sa pozrieme, čo môžete očakávať.
Čo navštíviť v Gruzínsku 📷
Kutaisi
Malé mesto, turisticky významné hlavne ako križovatka, keďže tu najčastejšie pristávajú lietadlá z Európy. V meste je možné navštíviť katedrálu z ktorej je veľmi pekný výhľad na mesto, hlavne pri západe slnka.
Mestia
Horská dedina. Dá sa tu dostať maršrutkou z dediny Zugdidi, alebo priamo z Kutaisi. Trasa Zugdidi-Mestia ide cez hory a oplatí sa mať pripravený fotoaparát.
Dedinka Mestia je východiskovým bodom pre turistku v tomto regióne. Najznámejšou turistikou je ľadovec, ležiaci niekoľko hodín pohodovej cesty od dediny.
Katskhi pillar
Najizolovanejší chrám na svete. Postavený v 9th storočí, na 40 metrovej skale. Nedá sa na neho (legálne) vyliezť, ale aj tak je to zaujímavé a neobyčajné miesto.
Chiatura
Malé mesto na severe Gruzínska. Je tu veľa lanoviek a opustených budov. Ideálne na urban exploration.
V za mestom sa tiež nachádza kaplnka vytesaná do skaly. Dá sa navštíviť pešo z centra mesta a vstup je zdarma.
Kostol Najsvätejšej Trojice Gergeti
Tento kostolík sa nachádza na severe Gruzínska nad horskou dedinou Stepancminda. Vedie k nemu asfaltová cesta a tiež turistický chodník. Je východiskovým bodom na turistku v regióne. Do Stepancminda sa dá dostať pohodlne mikrobusom z Kutaisi, alebo Tbilisi.
Ureki
Pláž z čiernym pieskom. Piesok je príjemný teplý a vraj aj liečivý. Zaujímavá zastávka na ceste do Batumi.
Batumi
Batumi. široké a vysvietené ulice, všade blikajúce neóny, zaujímavá zmena oproti horám.
Na kamenistých plážach je voda čistá a mesto ponúka veľa atrakcií. Na kopec nad mestom sa dá vyviezť lanovkou.
Borjomi
Známe kúpelne miesto z minerálnym prameňom Borjomi. Asi po hodine cesty tmavým lesom sa dá dostať na lúku, bez elektriny, iba ticho, svit hviezd a termálny bazén!
Akhaltsikhe
Je stará turecká pevnosť, mimoriadne zachovalá a fotogenická. Príjemné miesto pre človeka ktorého zaujíma história.
Vardzia
Kláštor vytesaný do skaly. Stovky úzkych chodbičiek a tunelov z nekonečným množstvom okien a rôznych zákutí kde je možné zablúdiť. Veľmi zaujímavé miesto neďaleko Tureckých hraníc.
Tbilisi
Hlavné mesto Gruzínska. Pripomína Bratislavu, až na to že Tbilisi má aj metro. V centre mesta je vidno zopár budov, ktoré nezapadajú do klasickej architektúry mesta. Je to preto, lebo bývalý Gruzínski politik Saakašvili chcel mesto priblížiť viac k európskej architektúre.
⛅ Najlepší čas na návštevu Gruzínska
Gruzínsko je svojou polohou a podnebím celoročná krajina. Ak prídete v zime, môžete si užiť turistiku, lyžovanie, alebo termálne kúpanie v Borjomi. V lete sa dá kúpať v mori a tiež navštíviť mnoho ďalších prírodných atrakcií.
💰 Ceny, rozpočet a výdavky v Gruzínsku
Gruzínsko používa svoju menu zvanú lari
1 euro sú približne 3 lari
Kde si môžete vymeniť peniaze
Vo väčších mestách sú zmenárne všade doslova na každej ulici. Zmeniť sa peniaze tiež dajú pravdaže v banke, na letisku a v hoteli.
Bankomaty v Gruzínsku
Fungujú bezproblémovo. Kurz záleží od vašej banky, ale obvykle je podobný tomu čo dostanete v zmenárni.
💰Koľko stojí cestovanie po Gruzínsku?
Gruzínsko je lacná krajina, no ak hľadáte vyšší štandard, budete platiť tak, ako v centrálnej Európe.
Koľko stojí jedlo a pitie v Gruzínsku?
- Jedlo na ulici, vrátane kačapuri, do 15 lari
- Večera v malej miestnej reštaurácii do 30 lari za dobré jedlo
- Kačapuri v peknej reštaurácii 50 lari
Aké sú náklady na dopravu v Gruzínsku?
- Maršrutka, ruský zdieľaný taxík, zvyčajne stojí od 1 lari za jazdu
- Ceny taxíkov sa zvyčajne začínajú od 1 lari
- Vlak Batumi – Tbilisi stojí približne 30 lari
- Minibus do Mestie a iných horských oblastí stojí okolo 50 lari
Aké sú náklady na ubytovanie v Gruzínsku?
- Cena hostela sa zvyčajne pohybuje od 10 lari
- Jednolôžková alebo dvojlôžková izba od 30 lari pre dve osoby
- Lepší hotel bude stáť približne 200 lari
🚌 Ako sa pohybovať po Gruzínsku: doprava
Doprava v Gruzínsku je prekvapivo dobre organizovaná a lacná. Nie je problém dostať sa takmer kamkoľvek mikrobusom, nazývaným maršrutka, a ak tam mikrobus nejazdí, taxíky sú lacné a často ich využívajú miestni obyvatelia. Výborne tiež funguje železničná doprava, a to aj do niektorých odľahkých dediniek.
Ako sa pohybovať po Gruzínsku vlakom
Lístky si môžete zakúpiť online alebo v pokladni. Medzi hlavnými mestami premávajú veľmi moderné dvojposchodové vlaky.
Ako cestovať s maršrutkou, gruzínskym zdieľaným taxíkom
Maršrutky sú malé minibusy a cestovanie nimi sa považuje za skutočný miestny zážitok. Sú veľmi lacné, zvyčajne stoja okolo 1 lari, za ktorý môžete jazdiť s vodičom, kým sa nerozhodne zastaviť.
Áno, vodič rozhoduje, kedy maršrutka odíde, a to zvyčajne vtedy, keď je plná.
Pozitívom je, že maršrutka vám zastaví kdekoľvek, či už chcete nasadnúť alebo vystúpiť.
Maršrutky majú svoje vlastné pevné trasy, ktoré môžete ľahko sledovať v aplikáciách, ako napr.
2GIS alebo Yandex Maps.
Cestovanie po Gruzínsku stopom
Stopovanie má v Gruzínsku dlhú tradíciu a môžete ho vidieť aj u miestnych obyvateľov.
Zatiaľ čo v meste môžete byť vyzvaní, aby ste vodičovi zaplatili, na vidieku je jazda zvyčajne zadarmo, najmä ak ste cudzinec.
ℹ Informácie o krajine, Gruzíncoch a ich kultúre
Gruzínci sú veľmi pohostinný národ. Sú tiež veľmi konzervatívny čo sa týka ich tradícii a zvykov.
Môžete si tiež všimnúť, že Gruzínci majú veľkú úctu k starším ľuďom a ženám.
V bežnej gruzínskej rodine tiež platí, že peniaze manželky sú peniaze manželky a peniaze manžela sú peniaze rodiny.
🍲 Gruzínska kuchyňa
Gruzínska kuchyňa je veľmi známa po celej strednej Ázii. K nám sa dostáva len sporadicky, čo je škoda. Najpopulárnejšie jedlá sú:
Chinkali (Chinkali) – Gruzínske knedle plnené mäsom (najčastejšie hovädzím alebo jahňacím), cibuľou, bylinkami a korením. Typicky sa podávajú varené a konzumujú sa tak, že sa najprv vypije šťava vo vnútri knedle.
Chačapuri (Chachapuri) – Chlieb plnený syrom, ktorý môže mať rôzne tvary a plnky v závislosti od regiónu. Najznámejšie je Adžarské chačapuri, ktoré má tvar lode a je naplnené syrom, maslom a vajcom.
Lobio (Lobio) – Fazuľový pokrm pripravovaný z červených fazulí, ktoré sa dusia s cibuľou, cesnakom, koriandrom a ďalšími koreninami. Často sa podáva ako hlavný chod alebo príloha.
Satsivi (Satsivi) – Kuracie alebo morčacie mäso v omáčke z orechov, cesnaku, cibule a korenín. Toto jedlo je obľúbené najmä počas sviatkov.
Badrijani (Badrijani) – Plátky baklažánu plnené orechovou pastou s cesnakom, koriandrom a granátovým jablkom. Často sa podáva ako predjedlo alebo príloha.
Pkhali (Pchali) – Rôzne druhy zeleninových pást (ako napr. špenát, repa, fazuľa) zmiešané s orechmi, cesnakom, koriandrom a granátovým jablkom. Podáva sa ako predjedlo alebo príloha.
Mtsvadi (Mtsvadi) – Gruzínske špízy z hovädzieho, bravčového alebo jahňacieho mäsa, ktoré sa grilujú na otvorenom ohni a podávajú sa s omáčkami a čerstvou zeleninou.
Kubdari (Kubdari) – Plnený chlieb z horskej oblasti Svaneti, ktorý je plnený mletým mäsom (zvyčajne hovädzím alebo bravčovým) a korením. Tento pokrm je obľúbený najmä medzi turistami navštevujúcimi hory.
💻 Internet v Gruzínsku
Internet je v Gruzínsku rýchly a lacný. Pokrytie 4G je zvyčajne veľmi dobré a Wifi je vynikajúce.
Verejné wifi v Gruzínsku
Nebál by som sa používať hotelovú wifi, ale verejná wifi je riziko. Je tu veľa podvodníkov, takže buďte opatrní.Internet is not limited and you can surf almost without restrictions.
SIM karta v Gruzínsku
Turisti majú k dispozícii SIM karty s neobmedzenými balíčkami za prijateľnú cenu.
Pri kúpe karty SIM očakávajte preukázanie pasu.
Boli ste v Gruzínsku, alebo sa tam ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o svoje zážitky a skúsenosti v komentároch pod článkom ✍️
Ďalšie informácie 💬
Viac informácií o jednotlivých krajinách nájdete na stránke Krajiny
Všetky moje cestopisy a články o Gruzínsku
- Irkutsk, Bajkal a prvá časť mojej Sibírskej expedície
- Jakutsk a moje skúsenosti z extrémneho mesta
- Ojmiakon – Ako sa žije na najchladnejšom mieste na Zemi
- Ojmiakon – stopom na najchladnejšie miesto na Zemi
Pridaj komentár