Tento článok píšem vo vlaku. Mám na to čas, výstupim z neho až za 54 hodín. Vlak ide z Irkutsk do stanice Neryguri, teda poslednej vlakovej stanice na Sibíri❄

Niekoľko slov o Irkutsk:

 • relatívne malé Ruské mesto, východisková brána k Bajkalu a povinná zastávka na ceste transibirskej magistrály
Ľadoborec Angara. Prvý ľadoborec na svete
 • v lete veľmi horúco, v zime silný mráz, no teploty málo kedy presahujú -25°C. Môj priemer bol okolo -12°C. Teda, zima tu moc nebola
Pravoslávny kostolík v Irkutsk
 • Keď je -25°C, čo bolo keď som sem priletel, ľudia chodia ako tučniaky, hrubo naobliekaný sa z rukami vo vreckách tackajú zo strany na stranu. Zapadol som k ním veľmi rýchlo.
Vnútro kostolíka
 • miestny vravia, že si tu žiť nevybrali, len sa museli prispôsobiť. Nie je to teda o tom, že znesú viac silnejšie mrazy. Skôr o tom, že sa pred nimi snažia čo najlepšie úkryť.
V Irkutsk je stále veľa drevených domov. Mojím odhadom tak 30% domov je z dreva
 • v lete je tu veľa európanov, hľadajúcich dobrodružstvo transibírskej magistrály, v zime zase plno Kórejcov a Číňanov, považujúcich túto oblasť za severný pól – lacnejšie dosiahnuteľný.
Zamrznutý Bajkal

Jazero Bajkal

 • najzaujímavejšia oblasť Bajkalu je rozhodne ostrov Olkhon a jeho známa osada Khuzhir.
Osada Khuzir v zime
 • v lete stojí cesta na ostrov 20€, v zime 40€. Na samotný ostrov sa totiž jazdí vznášadlami. Spiatočná cesta má dokopy 500km.
Vznášalo
 • ubytovanie na Olkhone začína od 15€ za lôžko v spoločnej miestnosti. Toaleta+sprcha vonku (ano, tam vonku kde je -25°C)
Klasická ulica v Khuzhir
 • Šamanská skala sa nachádza priamo v prístave osady Khuzhir. Je to magické miesto, vraj naposvätnejsie miesto Budhizmu a Šamanizmu. Je to tam cítiť.
Posvätné miesto Budhizmu a Šamanizmu
 • v lete 2016 pred Šamankou stála tabuľa zakazujúca vstup ženám na skaly. Silná energia tohto miesta by mohla spôsobiť neplodnosť. Dnes tam tabuľa nie je.
Šamanka
 • v okolí Šamanky sú časté zemetrasenia. Ľad sa pri takýchto zemetraseniach láme.
Šamanka obklopená zamrznutým ľadom
 • Keď som kráčal po ľade na druhý koniec ostrova, po troch km zhruba v polovici cesty bolo praskanie ladu tak silné, že som sa rozhodol vrátiť. Neskôr po diskusii z miestnymi som zistil, že dané miesto je veľmi nebezpečné práve kvôli zemetraseniam. Po ceste naspäť som videl veľa nových trhlin
Trhliny v ľade. Niektoré majú aj niekoľko km
 • Pár týždňov dozadu sa tam podlomil ľad pod autom ktoré šoféroval miestny šaman. Ľudí ktorých viezol našťastie nechal na brehu, keď sa rozhodol ísť otočiť auto.
Šamanka z druhej strany
 • Na ostrove je veľa ďalších posvätných miest, no v zime sa dá k nim ťažšie dostať a celkovo je lepšie na takýto zajazd vybrať leto.
Západ slnka na Šamanke
 • miestny robia sprievodcov na severnú aj južnú stranu ostrova, no keďže som býval na izbe z jedným z nich, vysvetlil mi, že v podstate je to všade rovnaké. Sneh pokrýva ľad všade takže sa moc neoplatí cestovať za miestami, ktoré je možné vidieť aj v okoli Šamanky a v oblasti Khuzhir.
Priezračne čistý ľad v Listvianke
 • Listvianka je ďalšie zaujímavé miesto, ktoré sa z Irkutsk oplatí navštíviť. Nachádza sa asi hodinu cesty od Irkutsk autobusom vyrážajúcim z centrálneho trhu. Cesta stoji cca 2€ a autobusy chodia pravidelne každých 20 minút.
  Miestny to miesto nemajú v láske kvôli turistom. V zime tam však veľa ľudí nie je a tak som tam bol 2x. Ľad je tam totiž priezračný a dá sa vidieť dno.
Bajkal je naozaj veľký. Na druhý breh nie je vidno. Je to v podstate jedno veľké klzisko!

V Irlutskej oblasti som bol tentokrát zhruba týždeň, pokračovanie mojej cesty nájdete v ďalšom článku o Jakutii.

2 KOMENTÁRE

 1. Ahoj, ako si si vybavoval víza…? Som ešte z „min. storočia+tisícročia“.
  Mamu mám původne z Kazane, viac rokov som žila v Moskve – 4 roky ako dieta, 2,5 ako vysokoškoláčka.
  Strašne by som chcela absolvovat transibírsku magistrálu, ale nie turistickú, takú tú real….
  Neviem sa ale rozhýbat, ako mám postupovat, vieš mi dat prosím nejaké tipy?

  díky

  mariana

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.