Ako manipulovať s fotoaparátom v teplotách -50°C a nižšie

✍️ Vytvoril:

📅 Naposledy aktualizované:

Ako manipulovať s fotoaparátom v teplotách -50°C a nižšie

Fotoaparát

  • Fotoaparát a objektív je mimoriadne vhodné mať utesnený. Mráz je suchý, ale kondenzát, ktorý sa na fotoaparáte vytvorí pri prechode do tepla, ho môže poškodiť. Kondenzovaná voda síce nevedie elektrickú energiu, ale pri neustálych prechodoch zo zimy do tepla nerobí foťáku dobrotu.
  • Mechanická uzávierka prestala fungovať už po pol hodine v -20°C. Neviem, ako na tom budú zrkadlovky, fotím na mirorless (Lumix GX8). Elektronická uzávierka fungovala perfektne.
  • Objektív(12-60 Lumix) nemá úpravu do mrazu. Funguje však bez problémov, akurát prstence idú ťažko. Treba ich otáčať opatrne len toľko koľko dovolia. Neviem, ako by na tom bola Leica, ktorá je do -10°C, no pri -50°C by asi tiež „mrzla“
  • Pri teplote -50°C primŕza oko k očnici fotoaparátu. Tiež mrazom vyťahovaná voda z očí zahmlieva (a mrzne) na optike hľadáčika. Niektoré fotky som komponoval poslepiačky.

Dron

Dron po lietaní v -50°C
Dron po lietaní v -50°C
  • Dron vďaka silnému prúdovému odberu dokáže lietať v mraze bez problémov. Jeho silné batérie dokážu elektroniku vyhriať dostatočne. Mne napríklad Mavic Mini pri teplotách pod -50°C napísal „Wait, warming up MUI“ a po chvíli lietal bez problémov. Zdá sa, že DJI svoje drony testuje naozaj dobre.
  • Žiaľ, Mavic Mini síce dokázal lietať v -54°C, no prechod z -54°C do +33°C nezvládol. Na optike prasklo ochranné sklo. Dá sa tomu jednoducho predísť, že dron necháte v ruksaku a on sa postupne zohreje/schladí na okolitú teplotu. Pri mojom štýle cestovania takéto ochranné procedúry však nie je možné dodržiavať.
  • Senzory drona nefungujú spoľahlivo. Je to pravdepodobne spôsobené zahmlením a následným zamrznutím, no treba si na to dávať pozor. Tiež sneh odráža svetlo senzorov inak ako bežný matný povrch, takže niekedy môže mať dron problém rozoznať, kde má pristáť.

Smartphone

Smarphone na prekvapenie zvláda mráz celkom dobre, no hlavne preto, že ho máme blízko tela. Na pár účelových fotiek postačí, no ak ho budeme mať vonku dlhšie ako 2 minúty, zamrzne tak, že vymaže aj čas a dátum. Je to dané aj tým, že batéria smartphonu nie je tak dobre izolovaná ako napríklad vo foťáku – smartphone je tenký.

Iphone sa vraj reštartuje už pri -10°C, ja som mal LG s vodeodolnou úpravou a držal, aj keď sa pravdaže reštartoval niekoľkokrát.

Fotoaparát po niekoľkých hodinách na silnom mraze. Aktuálne v miestnosti, kde je cca +30°C. Kondenzát sa rýchlo topí a steká po fotoaparáte
Fotoaparát po niekoľkých hodinách na silnom mraze. Aktuálne v miestnosti, kde je cca +30°C. Kondenzát sa rýchlo topí a steká po fotoaparáte

Ruky

Úprimne, najväčšia výzva v takých podmienkach sa kladie na nás. Fotiť či ovládať drona v hrubých rukaviciach je nepraktické, v tenkých nedostačujúce. Ja som mal dvoje, prvé boli 2€ rukavice z KIK, s ktorými som ovládal foťák. Druhá vrstva boli ruské varešky z ovčej vlny, ktorými som neskôr zohrieval prsty. Druhýkrát by som to robil rovnako.

Ako sa starať o batérie

Batérie je nutné mať v teplom vrecku blízko pri tele. Fotil som tak, že som kvôli každému záberu vytiahol a vložil batériu do foťáka a po fotení ju vybral a zase zohrial. Mráz z batérií nielenže energiu vyťahuje, ale ich aj permanentne ničí. Batérie sa nesmú dobíjať za mrazu, pretože sa poškodia a hrozí aj výbuch. Na mnohých zariadeniach je však nabíjanie batérii v teplotách pod 0 stupňov elektronicky blokované.

Záver

Inak nič extrémne. Netreba sa zľaknúť a naletieť marketingu o rôznych vychytávkach. Aj v takýchto podmienkach žijú ľudia bežný život, fotia, používajú smarfóný či inú elektroniku tak, ako aj u nás. Treba ju však držať v teple a používať účelovo.

Tento článok píšem, lebo možno niekto bude hľadať odpovede na otázky, ktoré som pred svojou cestou na Sibír, riešil ja.

Ďalšie informácie 💬

Zaujímavé články

Moje cestopisy a články o susedných krajinách


od