Fotoaparát

  • Fotoaparát a objektív je mimoriadne vhodné mať utesnený. Mráz je suchý, ale kondenzát, ktorý sa na fotoaparáte vytvorí pri prechode do tepla ho môže poškodiť. Kondenzovaná voda síce nevedie elektrickú energiu, ale pri neustálych prechodoch zo zimy do tepla nerobí foťáku dobrotu.
  • Mechanická uzávierka prestala fungovať už po pol hodine v -20°C. Neviem ako na tom budú zrkadlovky, fotím na mirorless (Lumix GX8). Elektronická uzávierka fungovala perfektne.
  • Objektív(12-60 Lumix) nema úpravu do mrazu. Funguje však bez problémov, akurat prstence idu ťažko. Treba ich otáčať opatrne len toľko koľko dovolia. Neviem ako by na tom bola Leica, ktorá je do -10°C, no pri -50°C by asi tiež „mrzla“
  • Pri teplote -50°C primrza oko k očnici fotoaparátu. Tiež mrazom vytahovaná voda z oči zahmlieva (a mrzne) na optike hladačika. Niektoré fotky som komponoval po slepiačky📷🐥

Dron

Dron po lietaní v -50°C
  • Dron vďaka silnému prúdovému odberu dokáže lietať v mraze bez problémov. Jeho silné batérie dokážu elektroniku vyhriať dostatočne. Mne napríklad Mavic Mini pri teplotách pod -50°C napísal „Wait, warming up MUI“ a po chvíli lietal bez problémov. Zdá sa, že DJI svoje drony testuje naozaj dobre.
  • Žiaľ Mavic Mini síce dokázal lietať v -54°C no prechod z -54°C do +33°C nezvládol. Na optike prasklo ochranné sklo. Dá sa tomu jednoducho predísť, že dron necháte v ruksaku a on sa postupne zohreje/schladí na okolitú teplotu. Pri mojom štýle cestovania takéto ochranné procedúry však nie je možné dodržiavať.
  • Senzory drona nefungujú spoľahlivo. Je to pravdepodobne spôsobené zahmením a následným zamrzrnutím no treba si na to dávať pozor. Tiež sneh odráža svetlo senzorov inak ako bežný matný povrch takže niekedy môže mať dron problém rozoznať kde pristáť.

Smartphone

Smarphone na prekvapenie zvláda mráz celkom dobre, no hlavne preto, že ho máme blízko tela. Na pár učelových fotiek postačí, no ak ho budeme mať vonku dlhšie ako 2 minutý zamrzne tak, že vymaže aj čas a dátum. Je to dané aj tým, že batéria smartphonu nie je tak dobre izolovaná ako napríklad vo fotáku – smartphone je tenký.

Iphone sa vraj reštartuje už pri -10°C, ja mám LG z vodeodolnou úpravou a držal, aj keď sa pravdaže reštartoval niekoľkokrát.

Fotoaparát po niekoľkých hodinách na silnom mraze. Aktuálne v miestosti kde je cca +30°C. Kondenzát sa rýchlo topí a steká po fotoaparáte

Ruky

Úprimne, najväčšia výzva sa v takých podmienkach sa kladie na nás. Fotiť či ovládať drona v hrubých rukaviciach je nepraktické, v tenkých nedostačujúce. Ja som mal dvoje, prvé boli 2€ rukavice z kik z ktorými som ovládal foťák. Druhá vrstva boli ruské varešky z ovčej vlny, ktorými som neskôr zohrieval prsty. Druhýkrát by som to robil rovnako.

Ako sa starať o batérie

Batérie je nutné mať v teplom vrecku blízko pri tele. Fotil som tak, že som kvôli každému záberu vytiahol&vložil batériu do fotáka a po fotení ju vybral a zase zohrial. Mráz z batérí nie len že energiu vytahuje, ale ich aj permanentne ničí. Batérie sa nesmú dobíjať za mrazu, pretože sa permamentne poškodia a hrozí aj výbuch. Na mnohých zariadeniach je však nabíjanie batérii v teplotách pod 0 stupňov elektronicky blokované.

Záverom

Inak nič extrémne. Netreba sa zľaknúť a naletieť marketingu o rôznych vychytavkach. Aj v takýchto podmienkach žijú ľudia bežný život, fotia, používajú smartphony či inú elektroniku tak ako aj u nás. Treba ju však držať v teple a používať účelovo.

Tento článok píšem, lebo možno niekto bude hľadať odpovede na otázky, ktoré som pred svojou cestou na Sibír riešil ja.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.