ako spat v aute

Mám Škodu Octaviu 1, sedan, lpg, ktorú som prerobil na pohodlné spanie vo dvojici. Úprava je veľmi jednoduchá a z menším prispôsobením je ju možné aplikovať na akékoľvek auto

Ako na to

Vyberieme zadné sedadlá. Operadlá sklopíme na doraz. Vznikne nám skoro rovina, ktorá bude mať cca 3 cm odskok. Ten vyrovnáme preglejkou na ktorej koniec dáme železné L-ká. Ich konce zafixujú dosku o hranu karosérie tak, aby sa nehýbala.
Operadlá je potom možné vrátiť do spätnej polohy spolu zo sedadlami a dosku takto voziť v kufri vždy zo sebou.

V prípade Octávie sú rozmery ako na obrázku. Doska je trochu kratšia, aby bol zachovaný prístup k náradiu pod podlahou

Tip: Na podlahu pod sklopené operadlá je vhodné dať niečo mäkké, aby sa Vám neprederavilo čalúnenie o úchyt sedadla, keď bude sklopené operadlo zaťažené.

Dĺžku postele môžeme ešte zväčšiť ďalšou menšou doskou, ktorú položíme medzi sklopené operadlá hlavy a koniec lakťovej opierky. Bude teda držať na troch bodoch, položená. Je to dostačujúce.
Túto dosku, počas toho čo posteľ nepotrebujeme, vložíme pod hlavnú dosku. Vďaka 3 cm medzere nám medzi ňou a karosériou vzniká dostatočný priestor, aj na karimatku.

V Octavii nám takto vzniká postel o rozmeroch 2,1m dĺžky a 1,5m šírky pri dverách a 1m v kufri.

Pohodlné spanie v sedane. Z dobrým spacákom – perinou, nie je problém spať aj v -10°C

Typy pre pohodlné a bezpečne spanie

Je vhodné mať v zadu tmavé sklá.
Auto počas spania neparkujeme na odľahlých miestach. Sú síce romantické, ale v prípade problémov sa budeme musieť spoľahnúť len na seba. Mierny ruch pri vedľajšej ceste je dostatočný.
Ideálne je, ak si vieme všetko na spanie, hygienu atd. pripraviť na jednom mieste a potom sa presunúť na druhé miesto, kde budeme len spať. Nie vždy je dobré, aby prípadný susedia vedeli, že sa v aute spí.

Autoturistika v Albánskych horách

Záver

Z touto úpravou som precestoval celú európu od Amsterdamu po Grécko, väčšinou vo dvojici. Sedan má v tomto prípade výhodu, že nevyvoláva takú pozornosť, keďže málokto by predpokladal že sa v ňom dá pohodlne spať.
Kedysi som si chcel na tento účel kúpiť dodávku. Po vyše 50 000km za rok z týmto autom som rád, že som ju nekúpil. Sedan je rýchlejší, nenápadnejší a koniec koncov aj lacnejší. Čo sa týka phm určite. Nedostatok miesta sa dá z času ma čas kompenzovať klasickým ubytovaním, ktorého komfort by obytná dodávka aj tak nenahradí.

Veľa šťastných km!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.