Saudská Arábia sa len nedávno otvorila pre turistov, a tak je v nej turistický ruch rozvinutý len minimálne, čo otvára príležitosti pre zaujímavé objavovanie krajiny a netradičnú dovolenku. V tomto článku som dal dokopy niekoľko tipov na lacné a nezávislé cestovanie po Saudskej Arábii, aby vaša cesta bola čo najobohacujúcejšia.
Obsah
Ako získať víza do Saudskej Arábie🛂
Víza do Saudskej Arábie je možné zakúpiť na letiskovom termináli, alebo online
Koľko stoja víza do Saudskej Arábie pre Slovákov
Vízum stojí približne 440 SAR, keďže je v ňom nutné mať zahrnuté aj poistenie.
Platnosť víz do Saudskej Arábie
Jedná sa o viacvstupové vízum, ktorého platnosť je jeden rok. Maximálna dĺžka jednej návštevy nesmie presiahnuť 90 dní.
✈️ Ako sa dostať do Saudskej Arábie
Do Saudskej Arábie lieta mnoho aeroliniek, vrátane nízkonákladových. Dobrodružnejšia varianta je však dostať sa do krajiny po zemi. V tomto článku preberieme všetky možnosti.
Ako na cestovanie do Saudskej Arábie letecky
Do Saudskej Arábie lieta mnoho aeroliniek, vrátane nízkonákladových. Najlacnejší je Wizzair, no FlyNas, ako miestny nízkonákladový dopravca má tiež konkurečne schopné ceny.
Ako vstúpiť do Saudskej Arábie po zemi
Saudská Arábia je rozľahlá krajina, ktorá má spoločné hranice s týmito krajinami:
Irak, Katar, UAE, Omán, Kuvajt a Jordánsko – Hranice sú otvorené
Jemen – Hranice sú otvorené len pre miestnych obyvateľov
🎒 Nezávislé cestovanie po Saudskej Arábii
Saudská Arábia je mimoriadne bezpečná krajina na sólo cestovanie, ale je to zároveň moslimská, silne konzervatívna krajina, takže je nutné mať k tomu rešpekt, patrične sa obliecť a správať.
Krajina sa len relatívne nedávno otvorila turizmu, takže je tam stále možné navštíviť miesta, kde turista je buď veľkou raritou, alebo tam ešte nikdy nebol.
Saudská Arábia a sólo cestovateľky
Ak sa vyberieš do Saudskej Arábie sama, prípadne s priateľkou, môžeš čeliť niekoľkým výzvam. Tá prvá bude samotné ubytovanie, keďže väčšina hotelov, najmä tých lacnejších, prijíma len mužov, prípadne manželské páry. Tiež ak budeš chodiť po ulici len tak sama, pravdepodobne neunikneš zvýšenej pozornosti.
Napriek vyššie napísanému, niekoľko sólo cestovateliek úspešne precestovalo Saudskú Arábiu, a tak to pravdepodobne možné je.
Praktické rady pre nezávislé cestovanie po Saudskej Arábii
Turizmus v Saudskej Arábii je ešte len v plienkach, no rozvíja sa veľmi rýchlo. Napríklad hlavné mesto Rijád stále nemá dokončené metro, čo znamená, že musíš všade brať taxíky, prípadne jazdiť extrémne pomalým busom. Ver mi, skúšal som všetky možnosti vrátane vyššie spomenutých, a pohybovanie sa tam bez vlastného transportu bolo dosť náročné. Našťastie dobre funguje autostop. Viac tipov ako sa tam pohybovať nájdeš v časti doprava nižšie v článku.
Jedlo v Saudskej Arábii je v celku lacné, ak sa stravujete v Pakistanskej, alebo obdobnej reštaurácii.
Čo sa týka ubytovania, ja som využíval najmä Couchsurfing, ktorý funguje extrémne dobre. Prakticky som mal viac hostov, než som v skutočnosti potreboval.
V Rijáde a Dammane funguje aj niekoľko lacných hostelov, ktoré sú na celkom dobrej úrovni. Ubytujú však len mužov.
⛅ Najlepší čas na cestovanie po Saudskej Arábii
Jednoznačne zima. December, Január, Február sú dobré mesiace. Ak však máte radi extrémne horúčavy, prípadne plánujete tráviť čas v Saudskej Arábii hlavne pri mori, tak je vhodné aj leto. V lete sa tiež oplatí navštíviť mesto Abha, ktoré leží v horách.
Zaujímavé miesta v Saudskej Arábii, ktoré stoja za návštevu
Zaujímavosti v Rijáde a jeho okolí
V Rijáde žije vyše 7.8 milióna ľudí a samotné mesto je prekvapivo veľmi zaujímavé. Napriek moderným bussiness centrám je v ňom stále možné vidieť pôvodné štvrte. V okolí neho tiež leží niekoľko zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť.
Diriyah
V štvrti Ad Diriyah sa nachádza zreštaurovaný komplex historických hlinených budov. Je to vlastne múzeum, kde sa tiež platí vstupné. Treba sa zaregistrovať na stránke, no po tom čo mi neprešla platba ma tam proste pustili zadarmo.
Národné múzeum
Nachádza sa v centre mesta v jednom z obnovených palácov. Treba si pripraviť aspoň 2-3 hodinky na jeho návštevu. Múzeum je interaktívne spracované a dozviete sa v ňom veľa zaujímavosti o histórii Saudskej Arábie.
Námestie Alsafat
Samotné centrum mesta, ktoré je nechválne známe verejnými popravami. Tiež sa tam už nekonajú, no v oblastí terajších fontán je stále možné vidieť odtokové diery, cez ktoré po uskutočnení popravy odtekala krv.
Pre miestnych je to stále veľmi citlivé miesto, a tak sa tam pohybujte a fotografujte s rešpektom.
Imam Turki Bin Abdullah Grand Mosque
Mimoriadne pekná mešita hneď vedľa Alsafat Square.
Masmak Fortress
Pevnosť postavená z hliny, ktorá bola dokončená v roku 1895. Dnes slúži ako múzeum. Nachádza sa vedľa Alsafat Square. Vstup je zdarma.
Kingdom Center Sky Bridge
Populárna novodobá atrakcia nad hlavnou diaľnicou pretínajúcou mesto..
Wadi Laban
Ak máte auto, tak toto je miesto, kde sa môžete osviežiť a zaplávať si počas horúcich dní v Rijáde.
Edge of the World
V širšom okolí Rijádu sa nachádza tak zvaný Koniec sveta. Je to miesto ďaleko v púšti, ktoré nekonečným výhľadom zo skalného brala evokuje pocit bytia na konci sveta.
Je to veľmi populárne miesto, no bez auta sa tam nedostanete. Niektorý ľudia hovoria, že je nutné 4×4, no vraj sa to dá aj bežným autom. Ja som tam počas svojej návštevy nestihol zájsť, no do článku to píšem, lebo mi to príde ako veľmi zaujímavé a netradičné miesto na návštevu.
Damman a čo navštíviť v jeho okolí
Samotný Damman nie je ničím výrazným zaujímavý, no svojou polohou dobre slúži ako križovatka do Bahrajnu, Kataru, UAE a prípadne aj Kuvajtu. Mesto leží na pobreží, takže v teplejších mesiacoch je možné aj kúpanie. Populárnym miestom je Dammam Corniche.
Empty quarter
Empty quarter je najväčšia súvislá púšť na svete, ktorá má rozlohu vyše 650 000 km². Nachádza sa v južnej časti Saudskej Arábie a zachádza aj do UAE a Ománu. Na jej preskúmanie je potrebné kvalitné auto, 4X4. Cez púšť vedú cesty, no často sú zaviaté pieskom.
Al Naslaa
Skalná formácia ležiaca v severozápadnej časti krajiny. Zaujímavoťou toho miesta je s lasérovou presnosťou rozštiepený balvan.
AlUla
Historické miesto na severozápade krajiny podobné Petre v Jordánsku
💰 Ceny, rozpočet a výdavky v Saudskej Arábii
V Saudskej Arábii sa platí miestnou menou, teda Saudským riálom
1 Euro je približne 4.09 SAR
Kde si môžete vymeniť peniaze
Najbezpečnejší spôsob výmeny peňazí je priamo na letisku. Na výmenu peňazí tam budete potrebovať cestovný pas. Peniaze je tiež možné zmeniť v zmenárňach a bankách v meste
Bankomaty v Saudskej Arábii
Fungujú bezproblémovo a berú všetky známe karty ako Visa a Mastercard. Mnohé si však účtujú poplatok za výber.
Koľko stojí cestovanie po Saudskej Arábii?
Saudská Arábia je veľmi drahá krajina, no za istých podmienok sa tam dá fungovať tiež veľmi lacno.
Koľko stojí jedlo a pitie v Saudskej Arábii?
- Jedlo v malej Pakistanskej reštaurácii – od 20 SAR za výdatnú porciu
- Jedlo v malej miestnej reštaurácii – od 200 SAR
- Jedlo v lepšej reštaurácii – od 500 SAR
- 1l balenej vody – od 1.5 SAR
Aké sú náklady na dopravu v Saudskej Arábii?
- Prejazd miestnym minibusom zvyčajne stojí okolo 2 SAR za jazdu
- Ceny taxíkov sa zvyčajne začínajú od 5 SAR, každý kilometer 2 SAR
- Autobus Rijád – Damman od 200 SAR
- Vlak Rijád – Damman od 30 SAR
Aké sú náklady na ubytovanie v Saudskej Arábii?
- Cena hostela sa zvyčajne pohybuje od 50 SAR
- Jednolôžková alebo dvojlôžková izba okolo 150 SAR
- Lepší hotel bude stáť od 400 SAR
🚌 Ako sa pohybovať po Saudskej Arábii: doprava
Verejná doprava v Saudskej Arábii je v celku výzva. Ak ste boli v USA, tak tu je to podobné. Všade sa jazdí autom. Ak máte možnosť požičať si auto, bude to dobrá voľba. V tomto článku sa však bližšie zameriame ako cestovať po Saudskej Arábii verejnou dopravou.
Ako na cestovanie po Saudskej Arábii vlakom
Saudská Arábia má niekoľko vlakových línií, ktoré je možné vidieť na tejto mapke. Lístky sa dajú najpohodlnejšie zakúpiť online, alebo cez aplikáciu. Odporúčam kupovať lístky aspoň 2-3 dni dopredu, obzvlášť ak plánujete ísť najlacnejšou triedou, ktorá býva pravidelne vypredaná.
Ako na cestovanie po Saudskej Arábii autobusom
Autobusy spoločnosti SAPTCO jazdia medzi všetkými veľkými mestami v pravidelných intervaloch. Časy odchodov nájdete na ich stránke.
Tieto autobusy tiež premávajú za hranice do Bahrajnu a UAE.
Ako sa dostať do Bahrajnu z Dammanu
Lístok kúpite online a autobus odchádza odtiaľto
Ako sa lacno dostať z letiska v Rijáde do mesta
Metro je v štádiu výstavby, no kým sa dokončí, je nutné si zobrať taxi. To nie je problém v prípade ak je vás viac, ale ak si sólo cestovateľ, tak určite pozeráš ako ušetriť.
Poviem ti dopredu, že zadarmo to nebude a budeš musieť tiež čo to prejsť pešo, ale dokážeš ušetriť 2/3 ceny.
Návod spočíva v tom, že zónu letiska, ktorá je taxíkom spoplatnená vyššou sumou, opustíš pešo a zavoláš si taxík napríklad odtiaľ. Medzi terminálmi jazdí pravidelný autobus, tak toho môžeš tiež využiť.
Ako na cestovanie po Saudskej Arábii lietadlom
Miestny nízkonákladový dopravca FlyNas má najvýhodnejšie ceny vnútroštátnych letov
Ako cestovať mestkými autobusmi v Saudskej Arábii
V Dammane je nutné mať zakúpenú kartu, ktorú inde ako na hlavnej stanici nedostanete, no ak ju nemáte, tak vás obvykle do busu pustia aj tak.
V Rijáde sa platí debetnou kartou v buse. Systém je bezproblémový, no počítajte, že v buse bude veľké množstvo ľudí a s vysokou pravdepodobnosťou budete musieť urobiť niekoľko prestupov, aby ste sa dostali do svojej destinácie. Mne prejsť od centra k domu môjho CS hosta trvala cesta busom 4 hodiny. Lepšie je zobrať si taxi, alebo stopovať.
Ako zavolať taxi v Saudskej Arábii
Najpopulárnejší je Careem
Stopovanie v Saudskej Arábii
Stopovanie v Saudskej Arábii je parádny zážitok a ak by som tam šiel sám ešte raz, pravdepodobne by som opäť stopoval.
Prečo ?
Hustota dopravy je veľká, vzdialenosti tiež, takže nie je problém chytiť stopa aj na 500 km vzdialenosť. Ľudia sú extrémne milý, zvedavý, veľa sa toho človek dozvie o krajine. Samozrejmosťou je tiež pozvanie domov, ak je dom po ceste.
Mne na trase Rijád – Damman zastavil človek, ktorý šiel do Al Hafa, teda nie tam kam som chcel ísť, takže som s ním nešiel. Po pol hodine sa však vrátil (obrátil to na diaľnici) lebo mu to nedalo, prečo s ním nechcem ísť. A tak ma zobral do Dammanu, napriek tomu, že tam pôvodne nešiel. Len tak, lebo sa mu chcelo.
Podobný zážitok som mal aj v rámci mesta, v Rijáde. Keď som stopoval do centra, tak mi zastavil chlapík, ktorý ma nie len do centra odviezol, ale strávil so mnou ďalšie 4 hodiny vozením sa a ukazovaním ďalších častí mesta. To všetko za rozprávania o skutočnom živote v Saudskej Arábii.
Neprekonateľný stop som však zažil, keď som čakal na auto v Al Hafa. Mal som namierená do Doha v Katare, a tak som si cestu rozkúskoval na etapy, ktorých prvú časť som šoférom po zastavení oznamoval.
Zastavili mi dvaja mladíci, zhruba v mojom veku, na novom mercedese. Vraj kam idem, tak som im povedal prvú destináciu mojej cesty. Došlo im, že tam nič nie je, a tak sa ma opýtali, kde mám dnes namierené.
Ich odpoveď bola na to bla, že tam idú tiež, na čo som odpovedal smiechom, pretože mi bolo jasné, že do druhej krajiny nemajú záujem ísť.
Mali. Skutočne ma odviezli 700 km cez hranice do druhej krajiny, len tak, mimo ich trasu.
Konkrétne sa jednalo o 350 km jedným smerom, no na hranici sme strávili hodinu, a oni po ceste naspäť ďalšiu. Vraj sa nudili v kancelárii a každý deň je treba robiť dobrý skutok, tak že sa prevezú. V Dohe sme dali spolu čaj a oni sa vrátili naspäť do Al Hafa.
Aj toto je možné zažiť v Saudskej Arábii.
ℹ Informácie o krajine, Saudských araboch a ich kultúre
V Saudskej Arábii žijú veľmi pohostinní ľudia. Ich pohostinnosť pramení z viacerých dôvodov. Prvým je zvedavosť, keďže turistov je v krajine stále veľmi málo, a tak každá interakcia je svojím spôsobom obohacujúca. Druhý, že ich životný štýl nie je tak stresujúci ako náš. Vedia si nájsť čas a venovať ho aj náhodným stretnutiam. Tretím dôvodom je náboženstvo, ktoré istým spôsobom prikazuje starať sa o hostí a vy, ako návštevník Saudskej Arábie, ste ich hosťom.
Pre vyššie zmienené fakty je úplne bežné, že vás počas obyčajnej chôdze po ulici pozvú k sebe domov a v prípade, že nemajú navarené, tak rýchlo objednajú jedlo, len aby s vami posedeli. Častokrát takéto interakcie sú veľmi obohacujúce, keďže máte možnosť nahliadnuť do kultúry a zvykov veľmi hlboko. Napriek tomu však veľa miestnych to robí rýdzo z náboženských dôvodov a nie je to o tom, aby sa chceli nejako výrazne socializovať, či udržiavať nejaké priateľstvo.
Ženy v Saudskej Arábii
Ako cudzinec sa k ženám len veľmi ťažko dostanete, a tým myslím aj úplne jednoduché interakcie ako napríklad pozdraviť sa, či prehodiť pár viet.
Ak budete ubytovaný v domoch miestnych ľudí, bude to vždy malý domček na záhrade a nikdy nie v hlavnom dome, kde spia aj ženy. Tie pravdepodobne ani nikdy neuvidíte, napriek tomu, že vám budú variť.
🍲 Kuchyňa Saudskej Arábie
Kabsa: Aromatická ryža s kuracím alebo jahňacím mäsom, ochutená špeciálnymi koreninami ako šafran a kardamón.
Mandi: Pokrm z ryže a mäsa (kuracieho alebo jahňacieho), ktorý sa varí v tradičnej peci zvané tandoor, s jemnou zmesou korenín.
Jareesh: Tradičný pokrm z pšenice, pripravovaný s mäsom a zeleninou, často dochutený korením a podávaný ako kaša.
Mutabbaq: Plnené placky z cesta, často plnené mäsom, zeleninou alebo syrom, a potom opečené na panvici.
Samboosa: Malé trojuholníkové taštičky z cesta, plnené mäsom, šošovicou alebo zeleninou a fritované do chrumkava.
Harees: Pokrm z pšenice a mäsa, dlho varené do hustej konzistencie, často podávané počas Ramadánu.
Shakshuka: Jedlo z vajec pošírovaných v omáčke z paradajok, papriky, cibule a rôznych korenín, obľúbené na raňajky.
Falafel: Vyprážané guľky z cícera alebo fazule, ochutené rôznymi bylinkami a koreninami, často podávané v pita chlebe.
Matazeez: Plnené cestovinové taštičky podobné raviolám, varené v bohatej paradajkovej omáčke s mäsom a zeleninou.
Qursan: Tradičné arabské chlebové placky, ktoré sa podávajú s mäsovou alebo zeleninovou omáčkou.
💻 Internet na cestovanie po Saudskej Arábii
Internet v Saudskej Arábii je cenzurovaný. Väčšina webov a aplikácií, ktoré budete potrebovať tam funguje, takže to nepredstavuje výrazné obmedzenie pre turistov.
Verejné wifi v Saudskej Arábii
Nebál by som sa používať hotelovú wifi, ale verejná wifi je riziko, ako všade na svete.
SIM karta v Saudskej Arábii
Turisti majú k dispozícii SIM karty s veľorysými balíkmi za prijateľnú cenu. Pokrytie je dobré, rýchlosť detto.
Pri kúpe karty SIM očakávajte preukázanie pasu a bude nutná aj fotografia, ktorú vám počas predaja sim karty urobia.
Sim kartu si môžete zakúpiť už na letisku. Ja som používal esim, ktorá bola na cestovanie dostatočná.
Ďalšie informácie 💬
Boli ste už v Saudskej Arábii, alebo sa ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o svoje zážitky v komentároch ✍️
Najnovšie články a cestopisy na cestovateľskom blogu Na Kraj Sveta
-
Nezávislé cestovanie po Egypte – Kompletný sprievodca pre dobrodružstvo v 2024
-
Ako na cestovanie po Arménsku (Aktualizované 2024)
-
Cestovanie po Holandsku na prírodné miesta, o ktorých si pravdepodobne nikdy nepočul (2024)
-
Ako vybaviť víza na cestovanie po Iráne v 2024
-
Roadtrip po Baltických krajinách. Litva, Lotyšsko a Estónsky národný park Soomaa (Aktualizované 2024)
-
Cestovanie po Rumunsku, tipy na výlet autom, čo navštíviť a nevynechať v 2024
-
Ako na bezpečné cestovanie na Ukrajine v 2024
-
Ako na cestovanie po Bielorusku v 2024
-
Ako precestovať Mongolsko – kompletný sprievodca (2024)
-
Ako na cestovanie po Rusku v ťažkých časoch (2024)
Pridaj komentár