Pôst je obdobie, kedy si človek dobrovoľne odriekne jedlo. Je to prirodzená očista tela, ktorú je možné urobiť čiastočne, alebo úplne, podľa toho načo sa najviac cítime. Akokoľvek sa však rozhodnete, pokúsim sa Vám dať niekoľko typov, aby pôst pre Vás nebol utrpením, ale príjemnou očistou na ktorú sa budete tešiť.
Obsah
Prečo sa postiť ?!
Je veľa metód, akými sa dá udržiavať zdravie. Niektoré sú príjemné a lákavé, iné menej. Akokoľvek Vám však pôst znie, verte, že je to jedna z tých najprirodzenejších a zároveň najjednoduchších očíst, ktorú môžete svojmu telu dopriať.
Ľudské telo sa od toxínov dokáže dokonale očistiť len chorobou alebo pôstom. Voľba je na každom z nás.
Počas pôstu sa v našom tele deje neuveriteľné množstvo procesov. Žalúdok a črevá si oddýchnu a všetky vylučovacie orgány majú čas potrebný na spracovanie nahromadených toxínov. Pôstom tak môžete vyliečiť prakticky všetky choroby práve tým, že umožníte organizmu aby aktivoval svoje vlastné liečebné procesy. Ak pôst budete robiť správne, som presvedčený, že dosiahnete úspechu po ktorom túžite.
To znie dobre, poďme na to!
Nebudem Vám vravieť, že je to jednoduché. Za zdieľam s Vami ale jeden trik, ako si to uľahčiť.
Pôst začínajte večer.
Pokojne v noci ak s jedením neviete počas dňa prestať. Je niekoľko prípravných kúr, ktoré Vás na pôst pripravia postupne, avšak z mojich skúseností stačí začať večer.
Dôvod je ten, že nech by ste akokoľvek predtým nezdravo jedli, Váš žalúdok bude mať do rána čas zotaviť sa. Preto, až vstanete ráno, ideálne s východom slnka, už budete mať za sebou 8-12 hodín pôstu. Pravdaže, Vašou úlohou bude vydržať do večera. Ak to vydržíte do času kedy si naposledy jedli, budete mať za sebou 24 hodinový pôst. To je veľké víťazstvo! A ešte väčšie ak ste sa pôstili prvý krát.
Takže, prišiel večer. Vy ste už možno trochu hladný, no rozhodne viac nadšený zo svojho úspechu. Ak teraz namiesto jedenia pôjdete spať, zajtra ráno budete mať zase o 8-12 hodín pôstu viac. A to je úspech. Stačí si len ľahnúť.
Ráno Vás čaká rovnaký rituál, nejesť do večera. Povzbudený úspechom prvého dňa to iste zvládnete. Bola by škoda zahodiť jeden deň pôstu, keď sa Vaše telo práve začalo očisťovať. Večer zaspíte a už tu máme tretí deň pôstu.
Druhy pôstu
- Jednodňový pôst je pre organizmus veľká úľava. Podľa môjho názoru by sa mal robiť tak často, ako to človek cíti. Pri podráždenom žalúdku, či prejedení je to výborná voľba.
- Trojdňový pôst pomáha nastoliť prirodzenú rovnováhu v organizme, zmenší žalúdok, prečistia sa črevá a celkovo organizmus sa odľahčí. Tento pôst odporúčam pri očiste tela.
- Viacdňové, týždenné či mesačné pôsty sú pre veľmi zanesené telo úľavou, ktorú nemôže prakticky nič nahradiť. Je tu však nutná istá prax a hlavne psychické naladenie.
Nemôžem si pôstom ublížiť ?
Oficiálne človek dokáže prežiť bez jedla zhruba týždeň, avšak to je v prípade, že nemá pri sebe žiadne jedlo. Jeho psychiku zlomí práve ten fakt, že už nemá nádej.
Pri pôste je však tomu inak, človek je obklopený jedlom, no vzdáva sa ho dobrovoľne. To je práve ten rozdiel, ktorý je pre psychiku potrebný.
Pre postenie si vyhraďte kľudné dni. Fyzická aktivita je mimoriadne vhodná, ale len taká, ktorú viete kedykoľvek prerušiť.
Môj prvý pôst trval týždeň a počas jeho trvania som mal toľko energie, že som vládal sekať na stavbe drážky do steny. Bola to však len výpomoc a veľmi dobre som si uvedomoval, že to môžem kedykoľvek slobodne prerušiť a oddýchnuť si, ak by som sa necítil dobre.
Je nanajvýš nutné udržiavať si výbornú psychickú pohodu. Počas pôstu sa vyplavuje veľa toxínov, z ktorých môžu prísť aj depresie. Z toho dôvodu je fyzická aktivita nutná, avšak všetko s mierou. Ostatne, človek má obvykle väčšiu chuť podľahnúť jedlu doma pri chladničke než niekde vonku pri aktívnej činnosti.
Čo môžem jesť, piť
Jesť nič. Piť však treba a je to veľmi potrebné! Práve tekutinami sa budú toxíny z Vášho tela vylučovať. Preto sa zásobte kvalitnou a čistou vodou, aspoň 5 litrov denne!
Môžete si do vody namiešať citrón či iné ovocie, ale len trochu. Nie toľko, aby to prinútilo Váš žalúdok začať zase pracovať a vytvárať šťavy. Tie šťavy potom spôsobia, že budete hladný a pôst prerušíte.
Pridať citrón či limetku však odporúčam. Je to príjemné a Vášmu telu to pri očiste len pomôže. Citrón je síce kyslý, no v tele sa mení na zásaditý, a tak pomáha neutralizovať kyslé toxíny, a teda vyrovnáva acidobazickú rovnováhu tela.
Priebeh pôstu
Prvý deň pôstu
Telo zotrvačne spracováva nahromadené zvyšky potravy. Tento deň môže byť pre človeka, ktorý pôst skúša prvýkrát oboznámením s funkciami jeho tela. Nijako výrazne však nenaruší prirodzený harmonogram tela preto nie je čoho sa obávať.
Druhý deň pôstu
Telo už vie, že je to seriózne a pokiaľ je psychické naladenie pozitívne a človek vie že to robí dobrovoľne, telo začína s očistou. Vylučujú sa prvé toxíny. Telo sa odľahčuje.
Tretí deň pôstu
Počas tretieho dňa pôstu sa s telom deje to isté ako počas druhého dňa, avšak intenzívnejšie. Pocit hladu nám pomaly ustupuje.
Štvrtý až šiesty deň pôstu
Pocit hladu sa pomaly vytráca. Začína sa proces spaľovania nahromadených tukov. Telo si zotrvačnosťou žiada externý cukor, ktorý sme v podobe bežných jedál každý deň konzumovali. Nedostáva ho, a tak sa objavujú prvé abstinenčné príznaky. Bolesti hlavy, svalov.
Toto je najnáročnejšia fáza pôstu a dôvod, prečo u niektorých ľudí je nutné konzultovať pôst s odborníkmi.
Prekonanie tohto stavu znamená nechať nášmu telu čas vyrobiť si svoj vlastný cukor (a iné živiny) v dostatočnej miere na toľko, že sa pocit hladu vytratí úplne.
Pôst dlhší ako týždeň
Pocit hladu sa vytratil. Človek cíti viac energie, je vnímavejší, nepotrebuje toľko spánku. Prichádza pocit ľahkosti a slobody.
Ja som vyskúšal maximálne 21 dňový pôst. Každý deň som pil len čistú vodu. Najprv z vodovodu, no postupne som prišiel na to, že je lepšie piť vodu kvalitnejšiu. Keďže som bol v zahraničí, a tak nemal až taký dobrý prístup ku kvalitnej minerálnej vode priamo z prameňa, ako tomu máme na Slovensku, kupoval som vodu balenú. Keď som sa však vrátil domov a mal možnosť vyskúšať po 20 dňoch čistú minerálnu vodu z prameňa, rozdiel v kvalite, chuti a hlavne pocite bol nesmierny. Preto odporúčam k pôstu len kvalitnú vodu 🙂
Ako sa vrátiť naspäť ?
Začnite s ovocím. Malé množstvo ale často. Ako prvé jedlo výborne poslúži kúsok banánu či jablka. A o pol hodiny zase. Ta vôňa a chuť bude jedinečná!
Pôst je aj ideálnym odrazovým mostíkom ku prechodu na živú stravu.
Pôst a chudnutie
Nesnažte sa pôstom schudnúť!
Aj keď sa Vám to po pár dňoch pravdaže podarí, efekt nebude navždy. Postiť sa s cieľom schudnúť znamená týrať sa, a to nie je správny prístup. Pôstom si však môžete upraviť stravovacie návyky tak, aby ste postupne a prirodzene schudli. Rýchle chudnutie je možné iba vtedy ak viete čo robíte. Niekoľko mesiacov pred pôstom pravidelne cvičíte a udržujete svoje telo v aktívnej forme. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť problémy s chrbticou a podobne.
Najprirodzenejšie schudnete ak zmeníte stravovacie návyky, pridáte pohyb na čerstvom vzduchu, ale hlavne, budete sa mať radi.
Záver
Akýkoľvek dlhý pôst si vyberiete, bude to len pozitívna očista pre Vaše telo. Nezabúdajte na zvýšený pitný režim a sledujte reakcie, ktoré od svojho tela dostávate. Môžno budete niekedy viac unavený, alebo naopak veľmi aktívny. To všetko sú normálne procesy, ktoré k tomu patria. Netlačte na seba a svoje hranice posúvajte pomaly. Výsledok bude veľmi pozitívny!
Držím palce!
Ďalšie informácie 💬
Skúšali ste už niekedy pôst, alebo sa ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch ✍️
Zaujímavé cestopisy a články
-
Túra na Slavkovský štít v 2024
-
Rumunská Sarmizegetusa Regia a ako na nás pôsobila
-
Orlia prť🏞️ – extrémna náročná túra v Tatrách, ktorú zvládneš bez vodcu (aktualizované 2024)
-
Netradičný pôst, alebo 21 dní bez jedla (aktualizované 2024)
-
Rumunský roadtrip 🚘 (aktualizované 2024)
-
Hrady na Slovensku (aktualizované 2024)
-
Pôst, ako prirodzená očista nášho tela (Aktualizované 2024)
-
Hrebeňovka Nízkych Tatier v zime❄️
-
Cesta SNP – 770km cez celé Slovensko
Pridaj komentár