Mystické, čisté, hlboké a chladné. Aj také je sibírske jazero Bajkal.
Najhlbšie a najčistejšie jazero sveta so svojím jedinečný ekosystémom a všadeprítomným šamanizmom má svoju magickú atmosféru, ktorá ťa určite pohltí.
Obsah článku
Ako sa dostať k jazeru Bajkal
V podstate existujú 2 najvyužívanejšie cesty:
Jazero Bajkal Transibírskou magistrálou
Jazero Bajkal leží na trase obľúbenej transibírskej magistrály, a tak je povinnou zastávkou pre každého, kto ňou prechádza.
Jazero Bajkal letecky
Do mesta Irkutsk, ktoré leží neďaleko Bajkalu lieta pravidelne niekoľko letov z Moskvy a iných ruských miest. Ak je tvojím cieľom v Rusku len jazero Bajkal, isť k nemu letecky je rozumná voľba. Ak poletíš ruskými nízkonákladovkami, ako Pobeda a podobne, finančne to bude vychádzať rovnako, ako vlak.
Niekoľko slov o Irkutsk:
Irkutsk je malé ruské mesto, východisková brána k Bajkalu a povinná zastávka na ceste Transsibírskej magistrály. V lete je v Irkutsk veľmi horúco, v zime silný mráz, no teploty málokedy presahujú -25°C. Môj priemer bol okolo -12°C, teda zima moc nebola.
V lete, v hlavnej sezóne, je v Irkutsk veľa Európanov, hľadajúcich dobrodružstvo Transsibírskej magistrály, v zime zase plno Kórejcov a Číňanov, považujúcich túto oblasť za severný pól – lacnejšie dosiahnuteľný.
Čo navštíviť v Irkutsk
Ľadoborec Ankara
Pravoslávne kostolíky
Centrum mesta Irkutsk ani mesto samotné nie je moc lákavé na prechádzky, no je to typické mesto v ktorom sa nájdu snáď všetky vymoženosti umelej zábavy, nákupné centrá, zábavné centrá a podobne.
Čo na jazere Bajkal navštíviť
Najpopulárnejšími miestami sú rozhodne dedinka Listvjanka ostrov Olchon.
Listvjanka sa nachádza cca 70 km severne od mesta Irkutsk a dá sa k nej pohodlne dostať mikrobusom z tejto Irkutskej autobusovej stanice.
Autobus do Listvjanky chodí každých 20 minút a cena je zhruba 2 eurá za jazdu.
Miesto v maršrutke je však lepšie zarezervovať dopredu, či už telefonicky, alebo na mieste, kde stačí prísť a miestni šoféri vás sami oslovia. Vyrážať sa však bude až vtedy, keď bude autobus plný.
Listvjanka
Dedina Listvjanka je východiskovým bodom pre turistiku na Bajkale. Nájdeš tam veľa turistických trás, sprievodcov a mapy či iné suveníry. Je tam možné aj ochutnať obľúbenú údenú rybu Omuľ a pozrieť sibírskeho tuleňa.
Múzeum sibírskej dediny
je rozsiahla zbierka zachovaných budov, prístreškov, ale aj hudobných nástrojov či iných historických predmetov. Je to veľmi príjemné miesto, ktoré je plné unikátnej histórie a rozhodne ho odporúčam navštíviť. Nachádza sa zhruba v druhej tretine cesty smerom na ostrov Olchon. Ak nemáte vlastný transport tak stačí povedať šoférovi maršrutky a on vám tam zastaví.
Jazero Bajkal – Ostrov Olchon
Ďalším miestom, ktoré jazero Bajkal ponúka, je ostrov Olchon. Tento 73,5km dlhý ostrov sa nachádza asi 300km od mesta Irkutsk a dostaneš sa tam maršrutkou z rovnakej autobusovej stanice, ako do Listvjanky.
Ako sa dostať na ostrov Olchon
Cesta stojí v lete zhruba 20euro, v zime je to dvojnásobok + poplatok za povinnú jazdu vznášadlom v prípade, že navštevuješ jazero Bajkal v zime no v období, keď ešte nie je ľad dostatočne pevný na jazdu minibusom.
Samotná cesta na ostrov je zážitkom. Počas nej uvidíš, ako sa krajina postupne mení, stromy rednú až sa objavia široké pláne, suché stepi s vyschnutou trávou a v zime ukrutným mrazom.
Po pár hodinách v maršrutke dorazíš do prístavu. Na ostrov nevedie žiaden most, a tak sú všetky autá dopravované trajektom.
Cenu trajektu máš už v cene maršrutky, no ak by si chcel ísť odtiaľ po vlastných, môžeš preskočiť nekonečnú radu čakajúcich áut a ísť priamo na trajekt. Jazda bude zdarma.
Mimochodom, v lete, ak by si mal v pláne sa v jazere kúpať a nie si veľmi otužilý, môžeš navštíviť jedno príjemné miesto. Je tam veľmi plytká voda aj niekoľko stoviek metrov, a tak je stále teplá. Je to široká piesočnatá pláž a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. V okolí je veľa chatiek, kde si chodia ruské rodiny oddychovať.
Ubytovanie na ostrove Olchon
Ceny začínajú od 15 € za lôžko v spoločnej miestnosti. Toaleta+sprcha vonku (áno, tam vonku, kde je -25°C)
Po tom, čo sa dostaneš na ostrov, určite navštív dedinku Kužír. Nachádza sa asi 30km od trajektu, no keďže na ostrove nie je žiaden asfalt, cesta bude trvať pomerne dlho. Ak prejdeš na druhú stranu trajektom po vlastných, môžeš skúsiť stopovať. Buď však pripravený, že od teba môžu žiadať peniaze.
Do dediny Kužír bola elektrika zavedená len nedávno, takže aj jej infraštruktúra tomu zodpovedá.
Stanovanie je možné prakticky všade. My sme napríklad prvú noc strávili na detskom ihrisku, keďže sme na ostrov dorazili po polnoci a bola tam kompletná tma.
Pravdaže je na ostrove možné využiť aj komerčné ubytovanie. Ponuka je pestrá, od jednoduchých izieb po vcelku luxusné hotely. Rezervácia je možná cez klasické portály ako booking.com alebo priamo na mieste. Ubytovní je tam veľa, a tak by ani v lete nemusel byť problém s obsadenosťou.
Najznámejším miestom pri dedinke Kužír je rozhodne Šamanská skala, alebo Šamanka, ako ju volajú miestni.
Niekoľko faktov o šamanskej skale
Je to energetické miesto, kde sa pravidelne stretávajú Šamani z celého sveta.
V jej okolí sú časté zemetrasenia. Ľad sa pri takýchto zemetraseniach láme a vytvára široké trhliny.
Keď som kráčal po ľade na druhý koniec ostrova, po troch km zhruba v polovici cesty bolo praskanie ľadu tak silné, že som sa rozhodol vrátiť. Neskôr po diskusii s miestnymi som zistil, že dané miesto je veľmi nebezpečné práve kvôli zemetraseniam. Po ceste naspäť som videl veľa nových trhlín.
Pár týždňov dozadu sa tam podlomil ľad pod autom, ktoré šoféroval miestny šaman. Ľudí, ktorých viezol, našťastie, nechal na brehu, keď sa rozhodol ísť otočiť auto.
Na ostrove je veľa ďalších posvätných miest, no v zime sa dá k nim ťažšie dostať a celkovo je lepšie na takýto zájazd vybrať leto.
miestni robia sprievodcov na severnú aj južnú stranu ostrova, no keďže som býval v izbe s jedným z nich, vysvetlil mi, že v podstate je to všade rovnaké. Sneh pokrýva ľad všade, takže sa moc neoplatí cestovať za miestami, ktoré je možné vidieť aj v okolí Šamanky a v oblasti Khuzhir.
Ženy majú na Šamanku vstup zakázaný, pretože je tam silná energia, ktorá by mohla spôsobiť neplodnosť.
V okolí Šamanky je niekoľko krásnych miest, kde je možné sa kúpať. Voda je krištáľovo čistá avšak veľmi studená, takže tam vydržíš tak 15 minút. Nič ti ale nebráni vyjsť von zohriať sa a po pár minútach vbehnúť do vody zase.
Spoznávame ostrov Olchon
Ak máš čas a si trošku dobrodružnej povahy, odporúčam ti turistiku po ostrove. Bude to nádherný zážitok, keďže scenérie navôkol sú úchvatné.
Ak pôjdeš na turistiku v lete, určite si zober si so sebou dostatok vody, aj 7-10 litrov. V lete je na ostrove veľmi horúco, vypiješ veľa vody a aj keď si stále obklopený vodou, väčšinou budeš prechádzať hrebeňom skalných zrazov, ktoré sú miestami aj 150m vysoké, takže dostať sa k vode môže byť časovo náročné aj nebezpečné.
My sme si z dôvodu nedostatku času zvolili možnosť prejsť ostrovom vrámci organizovanej tour na maršrutke.
Šofér, náš sprievodca, rozprával zaujímavo, no len rusky, takže sme sa snažili čo to zachytiť. Na zaujímavých miestach sa stálo tak 15 minút, čo väčšine pasažierov stačilo na fotku, no my by sme tam vedeli ostať aj celý deň.
Ak sa na tour po ostrove vyberieš v zime, môžeš isť aj priamo po ľade! V okolí ostrova sa však číry ľad nenachádza, a tak, ak ho chceš vidieť, navštív radšej Listvjanku.
Hlboké skalné zrazy, nekonečný Bajkal a nádherné prírodné scenérie opradené tajomnom a mystikou majú svoju silnú atmosféru.
Ďalšie informácie 💬
Viac informácií o jednotlivých krajinách nájdete na stránke Krajiny
Všetky moje cestopisy a články o Rusku
- Cestovanie po Rusku v ťažkých časoch
- Jakutsk a moje skúsenosti z extrémneho mesta
- Ojmiakon – stopom na najchladnejšie miesto na Zemi
- Ojmiakon – Ako sa žije na najchladnejšom mieste na Zemi
- Ako manipulovať s elektronikou v teplotách -50°C a nižšie
- Rusko – základné informácie
Pridaj komentár