Rusko je najväčšia krajina na svete, ktorá zaberá viac ako jednu osminu obývanej plochy Zeme a rozprestiera sa od východnej Európy až po severnú Áziu. Má mnoho susedných krajín a bohatú históriu, počnúc cármi, cez sovietske časy až po moderné obdobie, ktoré môžete vidieť dnes.

Rusko má okrem bohatých a malebných miest a útulných malých dediniek aj mnoho prírodných divov. Od mrazivej tundry v Jakutsku a tajomného jazera Bajkal cez najdlhšiu železničnú sieť na svete až po palmové pláže v Soči a najvyšší vrch Európy – horu Elbrus – môžete stráviť roky objavovaním týchto svetov mimo vychodených ciest.

čo potrebujete vedieť pri cestovaní do Ruska


✏️

Rýchle fakty

Hlavné mestoMoskva
Oficiálny jazykRuský jazyk
Rozloha krajiny17,098,242 km²
MenaRubel / RUB
Populácia143 milion

🛂

Visa

Väčšina turistov potrebuje na vstup do Ruska platné víza.

Tie je možné získať prostredníctvom ruského vízového centra alebo priamo na veľvyslanectve. Vo väčšine prípadov sa vyžaduje pozývací list a vo všeobecnosti nie je získanie víz pre občanov EÚ a USA jednoduchý proces. Napriek tomu stojí za to.

Našťastie, od roku 2023 sú elektronické víza opäť online a európski občania môžu požiadať o 16-dňový vstup bez pozývacieho listu alebo akéhokoľvek hotelového potvrdenia.

Vstup do krajiny

Väčšina pozemných hraníc je otvorená. Ak však používate elektronické vízum, musíte cestovať na hranice, ktoré sú uvedené vo vašej žiadosti.

Ak sa rozhodnete letieť z EÚ, môžete letieť cez Istanbul alebo Jerevan, kam lieta väčšina leteckých spoločností EÚ. Lety mimo EÚ sú bez obmedzení.
Opäť nezabudnite, že ak používate elektronické vízum, musíte ísť na letisko uvedené v žiadosti.

☀️

Najlepší čas na návštevu

Rusko je obrovská krajina, a preto ju nie je možné jednoznačne definovať. Napríklad jazero Bajkal sa dá navštíviť v každom ročnom období, v zime by som odporúčal Jakutsko a severné oblasti a v lete južné kaukazské republiky alebo mestá ako Petrohrad.


Je teraz Rusko bezpečné?

Russia eu asia borders monument

Rusko, žiaľ, nemá dobrú a bezpečnú povesť, najmä medzi obyvateľmi západných krajín. Či už je to kvôli antipropagande vo filmoch a na internete, alebo kvôli vzdialeným kultúrnym normám, každý, kto strávil v Rusku dostatok času, si ho nakoniec obľúbil.

Podľa mojich skúseností sú už preč časy, keď sa turisti báli policajtov na čokoľvek opýtať. Úplatkárstvo je tam stále veľmi časté, ale ako turista by ste už nemali byť častým terčom.

Mnohé nápisy sú teraz v angličtine, čo veľmi uľahčuje navigáciu, a celkovo Rusko v posledných rokoch urobilo veľký pokrok v oblasti cestovného ruchu.


Najlepšie zážitky v Rusku

Návšteva hlavných miest

Moskva, Petrohrad, Irkutsk, Jakutsk, Vladivostok a mnohé ďalšie sú výnimočné mestá. Každé z nich si zaslúži niekoľko dní na preskúmanie, poznanie pamiatok, stretnutie s ľuďmi a precítenie jedinečnej atmosféry.

Pocíťte skutočnú zimu

Rusko sa spája s chladom, preto si urobte láskavosť a navštívte túto obrovskú krajinu v chladnom období. Pre milovníkov extrémov je tu Jakutsk a celá Jakutská krajina, ale aj jazero Bajkal v zime urobí váš výlet nezabudnuteľným. Ak dávate prednosť prechádzkam v meste, zasnežené studené ruské mestá s farebnou výzdobou vás naladia na tú správnu vianočnú atmosféru.

Spoznajte ruskú kultúru

Uvidíte ju všade, ale ak sa do nej chcete ponoriť naplno, skúste cestovať vlakmi 3. triedy (tzv. Placzkarts), navštívte obchody a kostoly v malých dedinách a nebojte sa rozprávať s ľuďmi. Rusi sa radi stretávajú s cudzincami. Pravdepodobne vás skôr či neskôr pozvú k sebe domov na večeru.


tipy na Rusko


🛌

Ubytovanie

Pred zavedením sankcií ste si mohli jednoducho rezervovať hotel prostredníctvom známych platforiem.

Teraz je to trochu zložitejšie, ale stále si ho môžete rezervovať online alebo ho aspoň vyhľadať. Vyhľadajte si ubytovanie, ktoré vám vyhovuje, na stránke ostrovok.ru

💰

Peniaze

Vzhľadom na sankcie nemôžete platiť zahraničnými kartami. Napriek tomu má Rusko vlastnú sieť MIR a cudzinci môžu získať debetnú kartu v ruskej Sberbank, takže ak ste ochotní ísť s hotovosťou, môžete si vložiť peniaze do ruskej banky hneď v prvý deň príchodu a neskôr už len pohodlne platiť kartou a bezbolestne si rezervovať hotel.

🚐

Doprava

Lietadlá a vlaky sú obľúbené na dlhé vzdialenosti. Všimnite si, že ruské vlaky sú bezpečné, lacné a veľmi pohodlné aj na dlhé vzdialenosti. Niektorí ľudia chodia do Ruska len kvôli tomuto zážitku.

Na krátke vzdialenosti môžete využiť taxíky alebo marshutky, čo je forma zdieľaných taxíkov, ktoré odchádzajú, keď sú plné.


VŠETKY MOJE ČLÁNKY O RUSKU