Najlepšie aplikácie na cestovanie v 2024

✍️ Vytvoril:

📅 Naposledy aktualizované:

Najlepšie aplikácie na cestovanie v 2024

Smartfóny a ich aplikácie na cestovanie nám výrazne zjednodušili naše cesty. Moderný cestovateľ, pokiaľ netúži po troche dobrodružstva, sa bez nich už prakticky nezaobíde. Smartfón nám zároveň vie poslúžiť ako svetlo, navigácia, komunikačný nástroj, fotoaparát, zošit na poznámky a aj omnoho viac. V tomto článku sa dozviete, ako zo svojho telefónu dostať na cestách maximum.

ORGANIC MAPS (kedysi MAPS.ME) ⭐⭐⭐⭐⭐

Maps.me patrila kedysi ako rýchla a detailná off-line navigácia medzi top aplikácie na cestovanie, ktorá k svojmu fungovaniu nepotrebovala internet. Takto si získala značnú popularitu, no k dnešnému dňu ju už neodporúčam kvôli značnému bloatware.

Našťastie je tu Organic Maps, ktorý vyzerá a funguje úplne rovnako, ako jeho „predchodca“ maps.me, no má s ním spoločné len tie dobré vlastnosti.

Využíva vektorové mapové podklady OpenStreetMaps, čo mimo iného znamená, že je rýchla, detailná a zadarmo. Aplikáciu stačilo vyhľadať a nainštalovať na markete (funguje aj pod IOS). Registráciu netreba, funguje okamžite.

Mapové podklady pre túto aplikáciu na cestovanie sú rozdelené do niekoľkých oblastí, to znamená, že nie je nutné sťahovať celú krajinu, ak potrebujeme len jej určitú časť.

Navigácia obsahuje tiež veľké množstvo bodov záujmu, hotelov, hostelov, čerpacích staníc, obchodov a podobne, ktoré sú na veľmi detailnej úrovni a pri cestovaní sú na nezaplatenie. Rovnako ponúka aj možnosť uložiť si vlastné obľúbene miesta a aj navigáciu k ním. Samotná navigácia je však veľmi jednoduchá, a slúži viac, ako náhrada klasickej mapy než plnohodnotná navigácia akú môžme nájsť pri navigáciách do auta. Na cestovateľské účely však poslúži vynikajúco a považujem ju za ideálnu aplikáciu na cestovanie.

OpenStreetMaps má dokonca sieť aj turistických či lesných trás. Neraz zachránila situáciu keď som v lese nevedel kade isť. Tieto cestičky však nie sú aktualizované pravidelne tak ako officialne cesty, takže by som ich pri navigácii bral z rezervou.

Táto navigácia ma dokázala navigovať mimo európskych krajín aj na Sibírskych či Mongolských stepiach a celej Číne(kde Google mapy vôbec nefungujú).

MAPY.CZ ⭐⭐⭐⭐

MAPY.CZ sú príjemný prekvapením od českých vývojárov. Využívajú, podobne ako Organic Maps, mapové podklady od OpenStreetMaps, no mapy sú farebnejšie, prepracovanejšie a použiteľná je aj auto navigácia.

LOCUS (Android) ⭐⭐⭐⭐

Locus je parádna outdoorová navigácia kde si môžete stiahnuť mapy sami. Pre Slovensko je dostupný napríklad freemap, ktorý je kompletne zdarma! Navigácia je veľmi presná, kvalitne odladená a stojí za ňou veľmi silný tým vývojárov. Prešiel som z ňou celú Cestu SNP. Rozhodne odporúčam.

Park4Night

Toto je tá najlepšia aplikácia pre každého, kto rád cestuje a spí v aute. Výrazne tiež odporúčam zakúpiť si plnú verziu. Stojí to len pár eur ročne.

Aplikácie na cestovanie pre fotenie a natáčanie smartfónom

Smartfónom je možné urobiť vcelku kvalitné fotografie. Kvalita síce pravdaže nedosahuje štandard profesionálnych fotoaparátov, ale smartfón máme stále pri sebe, a to je kľuč k zachyteniu správneho momentu.

Aplikácie na cestovanie Ukrajina Kreščatik
Táto fotografia bola vytvorená starým Samsung S3 do .jpg z deviatich fotografií, ktorú smartfón sám spojil dohromady. Kvalita fotografie bola následne pri prevode do webového formátu .webp značne zredukovaná, no všimmite si vcelku vysoký dynamický rozsah na tak malý sensor a šírku záberu. Sférické skreslenie je v tomto prípade značné, no ak zoberieme do úvahy, že bola vytvorená v roku 2013, tak na dokumentačné účely postačuje.

BLACKMAGIC CAM (IOS) ⭐⭐⭐⭐⭐

Blackmagic cam je jednoznačne najlepšia aplikácia pre IOS na fotografovanie a natáčanie videí. Aplikácia má spústu manuálnych nastavení, je perfektne odladená a je zadarmo.

FILMiC Pro (Android a IOS)⭐⭐⭐⭐⭐

FILMiC Pro je ďalšia skvelá aplikácia na natáčanie videí, ktorá poskytuje kompletné manuálne nastavenia ako na profi kamere. Je však nutný subskripcion plán, ak chcete využívať všetky jej výhody.

OPEN CAMERA ⭐⭐⭐⭐

Open camera je ako už názov hovorí, plne manuálna aplikácia zadarmo na riadenie fotoaparátu a kamery smartfónu. Je to rokmi preverená aplikácia, ktorá je na trhu už veľmi dlho.

Má zmysel využívať vstavanú foto aplikáciu telefónu ?

Áno. Totiž, smartfóny dokážu výborne kompenzovať hardvérové nedostatky šikovne napísaným softvérom, a dnes už aj umelou inteligenciou. To sa prejavuje, ako ich silná výhoda, oproti tradičným fotoaparátom s vymeniteľnými objektívmi kde výrobca nemôže odladiť fotoaparát na každý jeden objektív tak detailne. Smartfón, ako jeho hardware tak aj software, je totiž vyrábaný jedným výrobcom, ktorý má k dispozícii jeden fotografický hardware, jeho výhody a chyby, na to, aby s neho dostal maximum. Tieto výhody však vieme využiť len vtedy, ak používame vstavanú aplikáciu na fotenie.

planovanie cesty jordansko pust
Fotografia bola odfotená od heic iphonom 13 pro základnou aplikáciou smartfónu na fotenie. Neboli na nej vykonané žiadne úpravy, okrem prevodu do webp, čím sa značne zredukovala jej veľkosť aj kvalita. Všimnite si však dynamický rozsah senzora bez akýchkoľvek dalších úprav.

Tipy na fotenie a natáčanie smarfónom

Nebudem zachádzať do detailov kompozície a expozičného trojuholníka, ale prejdem rovno k veci ako zo smartfónu dostať čo najviac.

  • Ideálne je fotiť krajiny, počas východu a západu slnka. Produkty a makro tiež, no nie na priamom svetle
  • Hmla a zamračené počasie nám tiež dáva pekne svetlo bez tieňov, ideálne na portréty a produkty.
  • Ak telefón podporuje HDR, nebojíme sa fotiť proti slnku, aj portréty.
  • Vyhýbame sa tmavým priestorom. Ak už musíme, tak z mobilom moc nehýbeme. Automatika pravdepodobne zvolí pomalú uzávierku a fotky by sme mohli mať rozmazané. Mať v tmavých priestoroch video bez šumu je výzva, no môžme tomu dopomôcť manuálnym znížením expozície.
  • Fotografie zhotovujeme do najvyššieho možného rozlíšenia. Ak tak neurobíme, smartfón fotku aj tak spraví vo vysokom rozlíšení a potom použije dodatočne veľmi neefektívnu(no rýchlu) metódu na to aby fotku zmenšil. Ak už musíme, fotky zmenšujeme v Adobe Lightroom, GIMP a pod.
  • Ak chceme kvalitnú fotku, fotografujeme do RAW, teda do .DNG formátu. RAW formát ponúkne veľký dynamický rozsah a celkovo viac možností v post produkcii. Ak aj nevieme upravovať fotografie, Snapseed or Lightroom mobile majú presety, ktoré je možné použiť na jednotlivé RAW súbory, a tak dostať vcelku kvalitnú fotografiu. Fotiť do RAW však neodporúčam, pokiaľ Váš telefón neukladá RAW v HDR (všetky telefóny staršie ako 3 roky).
  • Softvérové filtre v mobile neodporúčam používať. Lepšie je mať originál a ten si upraviť podľa seba, ako fotku upravenú cez filter, ktorý už neodstránime.

Pokročilé typy:

  • Pri nahrávaní videa sa snažíme dosiahnuť maximálny dátový tok a vždycky nahrávame do najvyššieho rozlíšenia. Tak máme možnosť video orezať prípadne zmenšiť čo nám vo výsledku pridá na ostrosti. Vysoké rozlíšenie nám pomôže aj pri dodatočnej softvérovej stabilizácii.
  • Polarizačný filter, alebo inak CPL je jediný filter, ktorý nevieme softwarovo emulovať. Na smartfón sa dá pripnúť pomocou špeciálneho štipca, no pri fotografovaní stačí priložiť pred objektív hocijaký CPL filter a efekt bude ten istý

A čo batéria ?

Toto je obvykle najzaujímavejšia otázka, hlavne pri smartfónoch. Rozumným využívaním však vieme batérii predlžiť životnosť niekoľkonásobne.

Ja, keď idem na hory, prípadne inde, kde neplánujem telefonovať, smartfón nechávam v Airplane móde. Takto dokážem ušetriť značnú časť batérie. WiFi, Bluetooth či GPS zapínam len v tedy, keď ich potrebujem. Keď odkladám mobil do vrecka, hneď ich vypínam. To isté platí aj v prípade letového režimu. Ak plánujem uskutočniť hovor, letový režim vypnem, zavolám a zase ho aktivujem.

Aplikácie na cestovanie a aj tie ostatné mám vypnuté a zapínam len tie, ktoré aktuálne potrebujem. Po použití ich následne opäť vypínam.

Režim šetrenia energie mám pravdaže zapnutý. Ak to však obmedzuje vyhľadávanie GPS satelitov či viditeľnosť displeja, na chvíľu ho vypnem a po tom čo telefón nepotrebujem tak ho hneď zapnem. Je to lepšie riešenie ako zo zasvieteným telefónom refreshovať vyhľadávanie satelitov, či skúšať trafiť kompozíciu pri fotení z tmavým displajom.

V zimných mesiacoch držím telefón stále v teple, tj v kabáte či vrecku nohavic. Pri letovom režime telefón aj tak neožaruje a mráz batériu enormne vybíja.

Nemusíte sa báť počúvať hudbu pri dlhých cestách vlakom či autobusom. Pokiaľ nebudete často meniť skladby či inak sa hrať z telefónom, samotné počúvanie hudby energiu z batérie moc neodčerpáva.

Dnešné smartfóny majú veľkokapacitné batérie, veľkým žrútom energie sú však hlavne bezdrótové siete a display. Pokiaľ si ich budete strážiť, batéria vám vydrží veľmi dlho.

Nepoužívajte žiadne aplikácie na optimalizovanie batérie. Tie aplikácie povečšinou urobia za vás tieto vyššie uvedené tipy, no na ich prevádzku je nutná energia, ktorú ich nepoužívaním viete ušetriť.

Tiež, je vhodné nenabíjať batériu často nad 90%, ale to už väčšina moderných smartfónov zvláda automaticky.

Keď som šiel Cestu SNP, používal som mobil ako svetlo, kompas, navigáciu, fotoaparát a iné plus som niekoľkokrát do dňa písal logy na portál www.cestasnp.sk. Mobil my bez problémov vydržal 2 dni používania, a to som ho mal v ruke častokrát aj každých 5 minút.

Aplikácie na cestovanie a nabíjanie telefónu

Na cestách používam nabíjačku AC->3xUSB. Dokáže nabíjať až 3 zariadenia naraz 2 ampérovým prúdom, to znamená že nabíjanie bude veľmi rýchle. Nabíjačka podporuje aj iphony. Kúpiť ju môžte napríklad na AliExpresse

nabijacka 3xUSB

Na cestách používam nabíjačku AC->3xUSB. Dokáže nabíjať až 3 zariadenia naraz 2 ampérovým prúdom, to znamená že nabíjanie bude veľmi rýchle. Nabíjačka podporuje aj iphony. Kúpiť ju môžte napríklad na AliExpresse

Power banky

Ak je to možné, vyhnite sa používaniu power banky a zabezpečte si náhradné batérie. Nabíjanie potrebuje čas a je to aj veľmi neefektívny spôsob nakladania z energiou. Nižšie uvedený zoznam som napísal v dobe keď dominantné množstvo smartfónov malo vymeniteľnú batériu.

  • Náhradná batéria je neporovnateľne ľahšia ako Power-bank
  • Až sa vám batéria v telefóne vybije, náhradnú založite behom minúty a máte hneď 100% batérie.
  • Odpadá potreba dobíjania a tým spojenej straty času, krkolomného nosenia niekde v batohu a podobne
  • Bežný power-bank vám mobil nabije z 0 na 100% raz, možno 1,5 krát. Silnejší power-bank je zase celkom nekompaktný na nosenie alebo veľmi drahý.
  • Neefektívne nabíjanie  – pri prenose energie z power-banky do vášho mobilu sú straty, batérie sa nahrievajú a podobne. Toto je ta najväčšia nevýhoda

Žiaľ, skoro všetky smarfóny majú už dnes vstavanú batériu, takže ak chceme extra energiu na cestách, power banke sa pravdepodobne nevyhneme.

Power banka má, aj napriek vyššie spomenutým nevýhodám, niektoré pozitíva.

  • Môžme nabíjať viac zariadení, pri niektorých modeloch aj naraz
  • Môžme ju nechať núdzovo nabiť kdekoľvek bez toho aby sme museli strážiť. Veľká výhoda pri cestovaní.
  • Ceny už nie sú tak dramatické a kapacity moderných batérií dokážu nabíjať smartfón celkom dlho, dokonca naštartovať auto!

Smartfón a súkromie

V súvislosti z vstavanými batériami vyvstáva otázka úplného vypnutia telefónu. To v podstate nie je možné, a my ako užívatelia už nad tým nemáme viac jednoduchú kontrolu. Ak vás otázka súkromia zaujíma, odporúčam si zaobstarať jednoduché púzdro z Aliexpresu, ktoré vytvorí okolo telefónu faradajovú klietku. Telefón tak nedokáže nič odosielať ani prijímať.

Ďalšie informácie 💬

Ďalšie zaujímavé články

Moje cestopisy a články o cestovaní


od