Nádherná vysokohorská túra strednej obtiažnosti, z ktorej vrcholu je možné zažiť kruhový výhľad na Vysoké Tatry. Túra na Slavkovský štít je tiež jednou z mála vysokohorských túr, na ktorú sa viete vybrať bez horského vodcu.
Obsah
Sezónna uzávera Slavkovského štítu
Túru na Slavkovský štít je možné po novom absolvovať individuálne len v letných mesiacoch, teda v čase, kedy neplatí sezóna uzávera. V čase písania tohoto článku bolo legálne možné ísť na Slavkovský štít iba vtedy, keď nebola na vrchole trvalá snehová pokrývka. Samozrejme, s vodcom je túto túru možné absolvovať kedykoľvek.
Najlepší čas na návštevu Slavkovského štítu ⛅
Na Slavkovskom štíte som bol 4x a podľa mňa je najlepším obdobím na návštevu Jar, keď dole je príjemne teplo a hore ešte mierna snehová pokrievka.
V zime tento chodník pravdepodobne prešľapaný nebude, takže bez potrebnej výbavy a skúseností by som túto túru začínať neodporúčal.
V lete je zase na túre veľmi horúco, bez možnosti tieňa či iného osvieženia. Príjemným bonusom je fakt, že na tejto túre nestretnete moc ľudí, a to ani v tej najväčšej sezóne.
Začiatok výstupu na Slavkovský štít 🎒
Túra začína na ceste Tatranskej magistrály, no pravdepodobne ju začneš ešte nižšie, dole v Starom Smokovci.
Môžeš si vybrať. Ísť priamo po modrej značke, ktorá začína na ľavej strane dolnej stanice pozemnej dráhy, alebo vystúpiť najprv na Hrebienok, kam sa vieš dopraviť pozemnou dráhou, alebo jednoduchou polhodinovou prechádzkou po turistickom chodníku, či asfaltovej ceste.
Ak si sa vybral na Hrebienok, na jeho vrchole, pri reštaurácii odboč doľava a pokračuj po červenej značke. Prechádzať budeš okolo miesta, kde v zime stojí ľadový dom. Chodník pokračuje ďalej miernym stúpaním smerom na Sliezsky dom a zhruba po pol hodine prídeš na rázcestie modrej značky.
Pokračujeme hore po modrej značke úzkym kľukatým chodníkom cez les. Výška stromov postupne klesá a po zhruba hodine sa dostávame na Slavkovskú vyhliadku.
Slavkovská vyhliadka a prvý sneh
V prípade, že začínaš túru v jarných mesiacoch a sneh si do teraz nemal, pravdepodobne ho teraz uvidíš.
Pokračujeme ďalej schodmi z hrubých balvanov. Sme v pásme kosodreviny, ktorá postupne redne. Stromčeky strácajú výšku a nám sa objavujú čoraz krajšie výhľady na Vysoké Tatry.
Podvod menom Slavkovský Nos
Po zhruba dvoj hodinovej chôdzi prichádzame na Slavkovský nos. Vytúžená radosť z nás opadáva po zistení, že Slavkovský nos nie je Slavkovský štít. Ten síce máme už na dohľad, ale je to ešte dobrá hodina chôdze. Pozitívom však je, že teraz už kráčame v skutočnom vysokohorskom teréne. Stromy už tu nie sú. Aj tráva zmizla. Okolo nás sú naše krásne veľhory na ktoré sa teraz pozeráme zhora.
Sme na vrchole
Dostáva sa nám zaslúženého panoramatického výhľadu na Vysoké Tatry a Gerlachovský štít.
Oficiálna cesta ďalej nevedie, a tak si užijeme výhľady a poberieme sa tou istou cestou dole.
Ďalšie informácie 💬
Boli ste už na Slavkovskom štíte, alebo sa ešte len chystáte ? Podeľte sa s nami o vaše zážitky v komentároch ✍️
Zaujímavé cestopisy a články
-
Ako na cestovanie po Iraku – kompletný sprievodca (2025)
-
Ako na cestovanie po Afganistane počas vlády Talibanu 2025
-
Spanie v aute🚗 Kompletný sprievodca pre 2024
-
-45°C v Jakutsk a moje skúsenosti z extrémneho mesta❄️
-
Ako manipulovať s fotoaparátom v teplotách -50°C a nižšie
-
Ojmiakon – Ako sa žije v -50°C na najchladnejšom mieste na Zemi❄️
-
Ojmiakon – stopom na najchladnejšie miesto na Zemi
-
Bezpečnosť na cestách po svete (aktualizované 2024)
-
Jazero Bajkal (kompletný sprievodca 2024)
-
Hrebeňovka Nízkych Tatier v zime❄️
Pridaj komentár